„Když se bude jezdit na hezké nádraží, na hezký terminál, chceme, aby se jezdilo hezkými ulicemi našeho města,“ uvedl místostarosta Klatov Václav Chroust s tím, že rekonstrukci silnic od nádraží do centra město dlouhodobě plánovalo a letos se tedy hodí, aby se tyto akce propojily.
Opravovat tedy letos město bude Nádražní ulici od terminálu až po viadukt, ulici Franty Šumavského od viaduktu k ulici Dr. Sedláka. „V roce 2026 bychom rádi dodělali celou Nádražní ulici,“ nastínil Chroust.
Připomněl, že každý rok radnice opravuje ve městě silnice za 45 milionů korun. „To znamená, že musíme mít připraveno dalších 25 milionů korun na související opravy vodovodu a kanalizace,“ sdělil místostarosta. Jedná se podle něj o maximum možného v oblasti investic do silnic. „Město totiž není zas až tak velké, je proto třeba akce dobře zkoordinovat, aby opravy spojené s uzavírkami občané dokázali skousnout,“ podotkl Chroust.
Komunikace město opravuje, protože díky tomu nemusí podstupovat stavební řízení. „Když ho musíme absolvovat, je vše mnohem složitější. Pokud se ale někdo prochází po Klatovech, nerozezná, jestli byla komunikace opravená nebo rekonstruovaná,“ popsal již dříve Chroust.
Počítá se i s rekonstrukcí jezuitského semináře
Město by chtělo také na přelomu letošního a příštího roku začít s výběrem stavební firmy, která bude rekonstruovat poslední neopravenou městskou budovu v Klatovech, což je jezuitský seminář. Jedná se o akci za zhruba čtvrt miliardy korun. „Máme za sebou schválenou studii, začalo se pracovat na projektové dokumentaci, která bude hotová do konce září letošního roku a doufám, že na podzim letošního nebo na začátku příštího roku budeme schopni soutěžit zhotovitele této velké stavby,“ popsal Chroust.
Rekonstrukce, která přinese městu nové multifunkční centrum, kde se budou pořádat společenské či kulturní akce, bude hotová za dva roky od začátku stavby, odhadem tedy na jaře roku 2028.
Další velký projekt za zhruba stejnou částku začal loni v září. V té době se začaly za zhruba 240 milionů korun stavět retenční nádrže, které doplní kapacitu klatovské čističky odpadních vod. „Budou za 120 týdnů hotové,“ poznamenal Chroust. Páska by se tedy měla stříhat někdy na jaře roku 2027. Projekt je podpořený dotací ve výši 70 procent, město tak zaplatí něco přes 70 milionů korun.
V šuplíku je alzheimer centrum
V zásobníku projektů města, kde jsou podle Chrousta akce za zhruba tři miliardy korun, je i alzheimer centrum, které by mělo vzniknout rekonstrukcí jedné z největších budov bývalé klatovské nemocnice, kde sídlila porodnice. Město však léta marně čeká na dotační titul.
Vše komplikuje i fakt, že plánovaná částka na rekonstrukci ve výši 60 milionů korun se podle místostarosty Klatov Pavla Stroleného během posledních let zvýšila nejen kvůli inflaci a s tím spojenému zvýšení ceny stavebních prací na 160 milionů korun.
V původních plánech města měly být v centru dvou až třílůžkové pokoje. „Dnes je ale trend budovat spíš jednolůžkové pokoje a na každém patře mít prostor, kde se klienti mohou scházet. Menší počet klientů ale projekt prodražuje,“ nastínil Strolený.
Projekt měl podle něj posloužit i městskému ústavu sociálních služeb, kde je 150 až 160 klientů. „Mimo Klatovy máme totiž jeden rozsáhlý objekt, který bychom měli opravovat. Proto jsme si mysleli, že bychom přesunuli část klientů do zrekonstruované bývalé porodnice. Ovšem 160 milionů korun je v situaci, kdy mají Klatovy roční rozpočet na 600 milionů korun, značná částka na to, abychom sem umístili 45 až 50 klientů. K tomu je třeba počítat kolem 60 lidí ošetřujícího personálu neboli zhruba jeden klient na jednoho pracovníka,“ nastínil ekonomickou rozvahu Strolený.
Centrum podle něj dosud patří mezi projekty, které by chtělo město budovat, ale v poslední době spíš převažuje názor, že budovu nabídne město soukromému sektoru.
Odstartovala rekonstrukce nádraží v Klatovech (2. 12. 2024)