„K tomu by lidé mohli od TCN Energie odebírat elektřinu za cenu kolem 1,50 Kč za kWh, což je polovina dnešní ceny silové složky elektřiny,“ uvedl starosta obce s 170 obyvateli Jiří Löwy.
Referendum obec pořádat nemusí, pokud o to místní ve větším počtu nepožádají, což se nestalo. Podle Löwyho lidé dostali dostatek informací a pochopili, že je to pro místní výhodné. A kde budou větrníky umístěné? „Když člověk pojede ze Všerub na Zahrádku po nové obchvatové silnici, tři vrtule budou po levé straně, nejblíže budou u samoty Slatina, čtvrtý větrník bude vpravo v polích mezi Kunějovicemi a Mosticemi,“ říká Löwy.
V Siré s větrníky neuspěli, teď investoři jednají s obcemi u Zbiroha![]() |
Obec už uzavřela smlouvu s firmou TCN Energie, která bude větrníky stavět. Obec s firmou založí společnost s ručením omezeným Kunějovice Energie, kde bude desetiprocentním podílníkem. Podíl dostane zadarmo. „Následně budeme dostávat desetiprocentní podíl z inkasa,“ popsal.
Celý kunějovický podnik se ale nesetkal s nadšením obyvatel okolních obcí. Když totiž ve vedlejších Všerubech uspořádali před časem referendum, lidé nápad shodili ze stolu. A jednoduché to místní neměli ani veřejné schůzi. „Přišli i lidé z okolních katastrů a bylo to divoké. Ne všichni se chovali jako lidé, byli agresivní,“ popsal Löwy s tím, že se zřejmě místní nedali obalamutit mýty, které se o větrnících šíří.
Roční výnos pro obec až 14 milionů
Upozorňuje se například na hlučnost. „Za určitých podmínek dokáže nízkofrekvenční zvuk nabrat sílu kolem sta decibelů a v těsné blízkosti vrtule to není libozvučný zážitek, ale proto máme jednak hygienické limity, které stanovují bezpečnou vzdálenost od obydlí, ale také vůli obce, aby jasně řekla, kam větrníky chce umístit a kam rozhodně ne,“ popsal v informačním videu umístěném na webu TCN Energie její pracovník Stanislav Brunclík.
Ten prozatím nedokáže odhadnout, kdy by mohly větrníky případně stát. Nejdříve potřebují získat od ČEZu povolení k připojení do sítě, což je jednou z podmínek pro získání stavebního povolení. „Bohužel na trhu je strašná spousta překupníků, kteří mají připojení nakoupená a obchodují s nimi,“ posteskl si Brunclík. Firma je ochotná podobné smlouvy jakou má s Kunějovicemi podepsat i s dalšími obcemi v okolí.
Němci chtějí u CHKO Český les větrníky. Zneužili svůj vlastní zákon, říká Hladík |
Brunclík odhadl, že ze čtyř větrníků, z nichž každý vyžaduje investici asi 110 milionů korun, by mohla mít obec roční výnos 14 milionů korun. „Jsou obce, které část výnosu soustřeďují do energetického fondu a peníze pak každoročně rozdělí obyvatelům na čísla popisná,“ nastínil Brunclík.
Löwy, na jehož pozemcích budou tři ze čtyř vrtulí stát, uvedl, že se trochu zarazil, když se dozvěděl, že TCN větrníky doveze z Číny. „Ale když dodací lhůty evropského výrobce Vestas jsou moc dlouhé, nedá se nic dělat,“ poznamenal starosta. Brunclík doplnil, že dodavatelem by měla být čínská firma Envision.
28. května 2024 |