iDNES.cz

Lékaři chybí sebereflexe. Soud ho za jízdy v opilosti poslal do vězení

  12:32
Soudcům už došla trpělivost s lékařem Václavem Čepelákem, který opakovaně řídil pod vlivem alkoholu. Senát odvolacího soudu dnes zamítl jeho odvolání proti červnovému rozsudku, který ho poslal na čtyři měsíce do vězení. V minulosti byl už třikrát odsouzen za to, že řídil opilý, jednou tak způsobil i těžkou nehodu.

Krajský soud v Plzni. | foto: Petr Ježek, MF DNES

Soud poslal letos v červnu lékaře za přečin ohrožení pod vlivem návykové látky na čtyři měsíce do vězení a uložil mu zákaz řízení na 18 měsíců.

Letos 3. února vyrazil opilý autem v půl páté odpoledne do nejrušnějších ulic Plzně. Kličkoval, opakovaně přejížděl do protisměru, projel křižovatku na červenou, zastavil na přechodu,“ popsal státní zástupce s tím, že se jen náhodou nestalo žádné neštěstí. Když ho policisté zastavili a dali mu dýchnout, přístroj ukázal 1,2 promile. Lékař svoji vinu uznal.

Proti nepodmíněnému trestu se Václav Čepelák odvolal. Soud dnes lékařovo odvolání zamítl jako nedůvodné.

„U obžalovaného chybí sebereflexe. Že chodí na sezení je hezké, ale mělo by se jednat o dlouhodobé léčení. Nic mu nebránilo tomu, aby v létě nastoupil na léčení. Řídil opilý v době podmínečného odsouzení za nehodu pod vlivem alkoholu, při které tehdy přejel do protisměru a způsobil těžké zranění. Byla mu stanovena čtyřletá zkušební doba a po roce se dopustil dalšího protiprávního jednání,“ odůvodnil předseda odvolacího senátu Eduard Wipplinger dnešní rozhodnutí. Nepodmíněný trest může lékaři podle soudců pomoci k tomu, aby začal svůj problém s alkoholem řešit.

Čepelák dnes k soudu nepřišel, soudce dopředu požádal, aby jednali v jeho nepřítomnosti.

Problémy s alkoholem nemám, tvrdí lékař

Když v červnu před okresním soudem přiznal svoji vinu, zároveň podotkl, že si myslí, že s alkoholem nemá žádné problémy.

Jeho argument, že jako lékař léčí lidi, a pokud by skončil ve vězení, bude to pro společnost zásadní ztráta, tehdy soudkyně neuznala. „Těžko, když jde o osobu, která dlouhodobě užívá alkohol a ohrožuje ostatní účastníky silničního provozu,“ uzavřela soudkyně.

Za předchozí tři alkoholové průšvihy za volantem mu soudci vždy vyměřili peněžité nebo podmíněné tresty a zákazy řízení. „Opakovaně docházelo k předčasnému vrácení řidičského průkazu, k dobrodiní v jeho prospěch. On ale dál řídil pod vlivem alkoholu, byť mezi případy jsou několikaleté prodlevy. Míra ohrožení okolí je vysoká, sebereflexe žádná. Hlavní je ochrana společnosti před nezodpovědným chováním,“ vysvětlil předseda odvolacího senátu, proč nevyslyšeli žádosti advokáta souzeného lékaře o přeměnu trestu na podmíněný.

„Recidivě nezamezil. Má dlouhodobé problémy s alkoholem, ale obžalovaný to za problém nepovažuje. Závažnost jeho protiprávního jednání graduje a z předchozího dobrodiní, které mu bylo opakovaně dáváno, se nepoučil,“ uvedla státní zástupkyně Václava Brýdová, která navrhovala, aby soud zamítl lékařovo odvolání.

Advokát naopak žádal, aby soud jeho klienta do vězení neposílal. „Od června, kdy soud rozhodl o nepodmíněném trestu, je pod určitým psychickým tlakem. Je depresivní, náladu má pokleslou, špatně spí, plně abstinuje. Prosím soud, aby dospěl k závěru, že je na klienta ještě možné působit podmíněným trestem,“ žádal advokát.

Známému plzeňskému lékaři, který je spolumajitelem zdravotnického zařízení, teď reálně hrozí, že místo čtyř měsíců může za mřížemi zůstat dva roky. Soudci mu mohou ještě přeměnit 20 měsíců z předchozího podmíněného trestu na nepodmíněný, protože letošní čin spáchal ve zkušební době právě tohoto odsouzení.

Autoři: ,
zpět na článek