Šlo o první ze série akcí, jimiž si Plzeň připomene 730 let od svého založení. A také 10 let od doby, kdy se honosilo titulem Evropského hlavního města kultury.
Záplavy diváků představení přilákalo celkem třikrát. Loutkový otec Vektor měřil osm metrů, jeho dcera Mia tři metry. Vektora obdařil hlasem herec plzeňského divadla J. K. Tyla a také oblíbený seriálový herec Martin Stránský a Miu dcera plzeňského herce a všestranného umělce Viléma Dubničky - dvanáctiletá Ester.
Součástí programu byl i videomapping promítaný na stěnu katedrály svatého Bartoloměje, který přiblížil historii města. Zaujala i mozaika poskládaná z videí, fotek a obrázků zaslaných Plzeňany.
Nechyběla připomínka toho, kdy Plzeň obléhali husité, ale ani historie spojená s úspěchy plzeňských fotbalistů a hokejistů nebo rok 1953, kdy měnová reforma, brutální zásah komunistické moci do peněženek občanů, vyprovokovala demonstrace Plzeňanů. Akce také připomněla, že Plzeň je městem s průmyslovou tradicí, hlavně spojenou se Škodovkou.
Osmimetrový Vektor se na cestě galaxiemi zastaví v Plzni, oslavy startují |
„Dundu loutky cestují po celém světě, jezdí ale většinou na západ nebo do arabského světa, navíc nikde nehrály takto komplexní představení, které kombinuje videomapping, projekci a jejich živé vstupy,“ popsal Jiří Suchánek, kreativní ředitel projektu, který vyšel městský rozpočet řádově na miliony korun.
Cena představení byla podle Suchánka nižší než jinde, protože si umělci ze Stuttgartu, kteří loutky stvořili, mohli v Plzni zkusit nové umělecké formy.
„Proč ti týpci vlastně válčili?“
Diváky okouzlil Stránského hlas, který opravdu zněl jako osoba z jiné galaxie. Dialog loutkového otce a dcery byl založen na tom, že otec ratolesti vysvětloval, jak to na zemi chodí a chodilo dříve.
„Proč ti týpci vlastně válčili?“ ptala se například Mia na důvod dvou světových válek. „Bylo to v době, kdy byla tahle planeta rozdělena na jednotlivé země,“ odpovídal Vektor. Mia se pak podivila, jak je možné, že tato maličká planeta se rozdělovala ještě na menší země. Vysvětlení potřebovalo i to, proč všichni lidé na náměstí mají v ruce mobily.
Plzeň se připravuje na oslavy, lidé uvidí obří loutky nebo akrobaty![]() |
„Předtím než se lidé propojovali silou mysli, museli používat takzvané mobily,“ vysvětlil Vektor Mie, jejíž tvůrčí výkon byl na dvanáctileté děvče obdivuhodný.
Hlavní částí zhruba půlhodinové show byly světelné obrazy, které se na katedrále neustále měnily. Jeden umělecký obraz stíhal druhý a lidé se tak mohli na chvíli zasnít nad neustále se měnícími květinovými vzory, magicky se překrývajícími tvářemi, stromy, domy či architektonickými skvosty.