Bolestivými zákroky „léčil“ svého psa, soud medikovi zmírnil trest za týrání

  16:54
Za nejméně čtyřměsíční týrání psa Artuše dostal dnes někdejší medik Martin Švec 15 měsíců podmíněně se zkušební dobou na rok a půl. Plzeňský soud tak zmírnil trest vyměřený před rokem. Obžalovaný také nesmí pět let držet a chovat žádná zvířata. Podle spisu svého psa mučil bolestivými zákroky, kterými léčil domnělá onemocnění zvířete. Rozsudek není pravomocný.

Obžalovaný si dnešní rozsudek nevyslechl, z jednání se předem omluvil.

Podle obžaloby medik od ledna do konce června 2020 mučil tříletého psa zbytečnými lékařskými zákroky, zaváděl mu drenáže či punkce, dával mu léky, které jsou i pro lidi jen na předpis. A to vše jen kvůli svým představám a přesvědčení, že je russel teriér nemocný.

I když s ním jezdil po veterinářích a popisoval jim, co pejskovi je a jak ho léčí, zvěrolékaři v naprosté většině případů žádné zdravotní problémy u Artuše nezjistili.

Některé zásahy mladého muže byly extrémní. Například v domnění, že on i zvíře onemocněli svrabem, oba oholil a mazal sebe i Artuše speciálními přípravky. Do doby, než se ocitl v péči obžalovaného, byl podle původních majitelů pejsek zdravý a neměl žádné obtíže.

Švec striktně odmítal, že by Artušovi ubližoval. „Je to všechno nesmysl. Kdybych chtěl psa týrat, nejezdil bych s ním každý týden na veterinu. Měl jsem ho moc rád a bál jsem se o něj,“ tvrdí Švec, který měl zvíře v péči asi půl roku.

Podle znalce Jakuba Šimka je Švec přesvědčený o své důležitosti a úspěších, vůči sobě je přecitlivělý, narcistní, má sníženou empatii i nižší práh pro spuštění agrese. Psycholog Petr Weiss u soudu řekl, že medik má nadprůměrný intelekt, ale také zvýšenou agresivitu a dominanci.

Psa ve skutečně vážném stavu přivezli medikovi příbuzní na veterinu v červnu 2020. Podle lékařky měl tehdy na těle nekrózy, zlomenou packu, poraněné oko, oholenou srst, byl apatický a pod vlivem léků.

Po zavedení rourky se pokaždé zlepšil, hájí se medik viněný z týrání psa

Soud dnes dospěl k závěru, že muž psa týral od ledna do 5. května roku 2020, ne až do konce června, kdy veterináři zuboženého psa odmítli majiteli vrátit.

„Pátého května byl s Artušem na veterinární klinice a tam naposledy uvedl, že ho sám léčí. Od té doby už žádná taková informace nebyla nikde zaznamenaná. 26. června se domáhal operace zlomené nohy pejska, ale byl odmítnut. Sám pak uváděl, že obvolával i další kliniky, ale nikde ho nechtěli vzít. Tato jeho obhajoba není vyvrácená,“ vysvětlil předseda trestního senátu.

Před rokem soudci potrestali Švece přísněji než nyní. Tehdy byl trest 18 měsíců a dvouletá zkušební doba, pětiletý zákaz chovu zvířat byl stejný. Odvolací soud ale dospěl k závěru, že některé okolnosti je potřeba ještě upřesnit, proto rozsudek zrušili. Státní zástupkyně dnes navrhovala stejný trest, jaký soudci vyměřili před rokem. Švecův advokát požadoval pro klienta zproštění obžaloby.

Autor: