Kraj pošle víc na filmy natáčené v regionu, letos podpoří 16 projektů

  14:54
Tichá pošta, Zlatovláska nebo Divočina. To jsou tři z filmů, jejichž vznik letos podpoří Plzeňský kraj. Hejtmanství přispěje v roce 2024 tvůrcům filmů, které se natáčejí v regionu, celkem 6,5 milionu korun na 16 projektů. Podpora audiovizuální tvorby Plzeňským krajem vzrostla ve srovnání s předchozími dvěma lety o 1,5 milionu korun.

Na zámku v Horšovském Týně se natáčela pohádka Zlatovláska. Plzeňský kraj ji podpořil částkou 800 tisíc korun. | foto: Jiří Jevický

„V letošním roce jsme se rozhodli opět navýšit finanční podporu pro tvůrce filmových snímků, kteří se do Plzeňského kraje stále častěji vrací,“ uvedl radní pro kulturu Libor Picka. „Neumím si představit lepší cestu, jak prezentovat zajímavá místa Plzeňského kraje než je filmové plátno s poutavým příběhem,“ říká Picka.

Připomenul například známý a divácky poměrně úspěšný seriál Policie Modrava. „Pozvánkou do našeho kraje je i pohádka Princezna zakletá v čase 2 natáčená na Gutštejně nebo loni podpořená minisérie Král Šumavy,“ uvedl radní.

Plzeňský kraj podporuje filmovou tvorbu několik let. V roce 2016 například milionem korun přispěl na seriál Policie Modrava a v roce 2018 stejnou částkou na úspěšný snímek Nabarvené ptáče. Pohádku Čertí brko podpořilo hejtmanství 242 tisíci korun. V roce 2019 šlo o podporu úspěšného filmu Prvok, Šampón, Tečka a Karel ve výši 400 tisíc a takový příspěvek získali i tvůrci filmů Mazel a tajemství lesa nebo Cesta domů.

Nejen peníze, ale i pomoc s úřadováním

Od roku 2022 vypisuje Plzeňský kraj dotační titul Podpora audiovizuální tvorby Plzeňským krajem. První rok bylo podpořeno 11 projektů částkou 4,5 milionu korun. V roce 2023 to bylo 17 projektů za pět milionů.

Náměstek ministra pro kulturu Michal Šašek, který byl zastupitelem kraje a má na starost filmovou oblast, je rád, že Plzeňský kraj přistoupil k systémové podpoře filmové tvorby. „Chvilku trvalo, než to Plzeňský kraj nastartoval. V posledních dvou třech volebních obdobích podporoval ad hoc jednotlivé filmy. Je dobře, že do toho byl vnesený systém, který už je ve všech krajích kromě Prahy. Systém nabízí všem tvůrcům stejné možnosti, o kterých všichni vědí,“ sdělil Šašek.

V regionu bude pokračovat příběh Mašínů i Krále Šumavy, podpoří je kraj

Upozorňuje, že při podpoře ze strany krajů nejde jenom o peníze, ale také o pomoc s úřadováním produkčním společnostem.

Letos kraj přispěje například 800 tisíci na film Tichá pošta, který se bude natáčet v oblasti obce Úterý na Plzeňsku. Dobrodružný rodinný film podle stejnojmenné předlohy Jiřího Stránského se odehrává v pohraničí na sklonku německé okupace. Napínavou formou pojednává o vážném historickém tématu, kdy se skupinka dětských hrdinů vrhne do záchrany sestřeleného francouzského pilota. Čelí přitom vojákům okupační armády, zrádcům a udavačům i krutým podmínkám zimy na horách.

„Výpravný snímek má ambice oslovit co nejširší diváckou obec. Dílo, které vychází z předlohy spisovatele a scenáristy Jiřího Stránského, bude s ohledem na zkušený realizační tým zajisté výraznou filmovou událostí,“ říká Radka Šámalová za Regionální filmovou kancelář Plzeňského kraje.

Tvůrci Zlatovlásky slibují výpravnou podívanou

Filmová pohádka Zlatovláska, kterou kraj podpoří 800 tisíci korun, je novým zpracováním pohádky na motivy Karla Jaromíra Erbena od autorky scénáře k filmu Anděl Páně Lucie Konášové.

Zlatovláska se natáčela v Horšovském Týně. „Přestože se jedná o jednu z nejznámějších pohádek, zatím se dočkala pouze loutkové podoby z roku 1955 a televizního zpracování v roce 1973. Tvůrci slibují výpravnou podívanou,“ doplnil radní Libor Picka.

I tvůrci filmu Divočina získají od kraje příspěvek 800 tisíc korun. Rodinné drama režisérky Evženie Brabcové slibuje téma boje o život a o svobodu. Příběh dvou malých sester a jejich matky, které utíkají před násilnickou „hlavou rodiny“, symbolizuje nejen touhu po svobodě a nezávislosti, ale neotřele a bez patosu se dotýká také tématu domácího násilí a omezování osobních svobod.

5. května 2022