Školák zkolaboval po užití HHC-P, za tři dny prázdnin případů rychle přibylo

  17:06
Na jednotce intenzivní péče v plzeňské fakultní nemocnici skončil školák, který vyzkoušel zakázanou návykovou látku HHC-P. Policisté od začátku července evidují v Plzeňském kraji asi deset případů, kdy děti tyto syntetické látky požily v formě tabákových a potravinových výrobků a doplňků. Zřejmě v tom hraje roli fakt, že začaly prázdniny a děti mají více volného času.

ilustrační snímek | foto: Matěj Nejedlý, iDNES.cz

„Nejaktuálnější případ řeší policisté v Plzni, kdy chlapec skončil po požití zakázané látky HHC-P v nemocnici,“ informovala o události z úterý policejní mluvčí Veronika Hokrová.

Zatím není jasné, kolik látky chlapec užil a zda v případu figuruje také alkohol. To objasní až odborná expertiza.

Podle serveru Novinky.cz chtěl čtrnáctiletý hoch s kamarádem vyzkoušet HHC-P v tabákovém výrobku. Chlapec ale zkolaboval a skončil na jednotce intenzivní péče. Zřejmě šlo o konopnou sušinu bez THC, na kterou se rozprašuje HHC-P a jež se kouří.

Psychoaktivní polosyntetický kanabinoid HHC-P je nově od 1. července na seznamu návykových látek. Jde o stimulační látku, která je podobná jako polosyntetický kanabinoid HHC, jen je podle uživatelů dvacetkrát silnější.

„Od začátku tohoto července evidujeme v Plzeňském kraji již do desítky případů, kdy děti tuto zakázanou látku požily v různých formách produktů, jako jsou například tabákové výrobky, různé potravinové výrobky a doplňky. Velkým lákadlem je podoba prodávaného výrobku - pestré obaly, barevné bonbony a jejich různé chutě. Látky HHC, HHC-P a další mohou mít silné nežádoucí účinky, mohou být nebezpečné, a to obzvláště pokud je užije dítě,“ varuje policejní mluvčí.

Podle mluvčí Fakultní nemocnice v Plzni Gabriely Levorové ošetřili nebo hospitalizovali od letošního ledna 23 osob ve spojitosti s požitím látky HHC. „Z toho bylo 11 dětí do 18 let, nejčastější věková hranice byla mezi čtrnácti až patnácti roky,“ upozornila Levorová.

Policisté vzhledem k prázdninám, kdy děti mají více volného času a rodiče nemusejí mít až takový přehled o tom, co jejich ratolesti dělají, považují za důležité o látce informovat a doporučují rodičům, aby si s dětmi na toto téma promluvili.

„Vysvětlili jim možné negativní dopady na jejich zdraví, přičemž nežádoucí účinky mohou zapříčinit po jejich požití i hospitalizaci,“ uzavřela Hokrová.

Autor: