Sběrači borůvek plení Šumavu, strážci přitvrdili. Dávají pokuty v řádu desítek tisíc

  10:42
Strážcům Národního parku Šumava už došla trpělivost s bezohlednými sběrači borůvek a rozdávají jim pokuty v řádech desítek tisíc korun. Nejenže organizované skupiny sběračů nasbírají tisíce litrů borůvek, ale vjíždějí auty do zákazů vjezdu, do klidových zón, a dokonce park musel řešit i ekologickou havárii.

Strážci Národního parku Šumava bojují s bezohlednými sběrači borůvek. Nejenže jich nasbírají tisíce litrů, navíc nešetrným způsobem, ale auty vjíždějí i do oblastí, kam se nesmí. | foto: NP Šumava

„Každý rok, když začne sezona sběru borůvek, řešíme desítky porušení pravidel. Hlavně se to týká špatného parkování a vjezdů do zákazů na účelové komunikace. To, co se ale rozpoutalo letos, jsme však ještě nezažili,“ zlobí se vedoucí strážní služby Národního parku Šumava (NP) Vít Chlada.

Zatímco počátku řešili přestupky spíše domluvou či pokutami v řádech nižších tisíců korun, teď strážcům parku došla trpělivost a udělují pokuty v řádech desítek tisíc. Většinou se totiž jedná o stejné skupinky lidí, které opakovaně porušují zákon.

Strážci parku zatím bezohledným sběračům rozdali pokuty za více než čtvrt milionu korun.

Klidová území na Šumavě změní podobu, turisté dostanou větší volnost

„Prakticky na celém území národního parku skoro denně řešíme neoprávněné vstupy do klidových zón, vjezdy na lesní cesty do klidových zón osobními auty a sběr nadměrného množství borůvek,“ vyjmenoval Chlada.

Navíc teď park řeší i ekologickou havárii, kdy sběrači na jedné lesní cestě procházející přírodní zónou si na autě prorazili olejovou vanu, ze které pak vyteklo několik litrů motorového oleje.

„V tomto případě hodnotíme poškození předmětu ochrany přírody, a pokud rozsah poškození přírody naplní znaky trestného činu, bude podáno trestní oznámení,“ informoval náměstek ředitele NP Šumava Martin Pazourek.

Sběrači borůvek nyní najíždějí do parku ve velkém množství, což se může negativně podepsat i na vývoji a populaci kriticky ohroženého tetřeva hlušce.

Turisté na Šumavě rušili tetřevy, mohou chodit jen po vyznačených trasách

„Pro tetřeva je nyní důležité, aby si před zimou vytvořil dostatečné energetické zásoby, respektive aby se co nejlépe vykrmil. Hlavní složkou jeho jídelníčku jsou právě borůvky. Pokud si nedokáže vytvořit dostatečné tukové zásoby z těchto plodů, může to být pro něj doslova fatální,“ upozornil ornitolog Aleš Vondrka.

Jedna skupina sběračů dokáže za jediný den nasbírat okolo 300 litrů borůvek. Letos ale dozrálo borůvek méně, protože v nižších polohách je poničily jarní mrazy, a tak se vyskytují zejména ve vyšších částech Šumavy.

Sběr lesních plodů není v NP zakázán, ale platí jen pro vlastní potřebu. Lidé je mohou sbírat mimo klidová území a území s omezeným vstupem. Navíc sbírat se mohou jen takovým způsobem, aby se nepoškozovaly rostliny.

28. února 2016