iDNES.cz

Na Šumavě si někdo rozdělal oheň, správa národního parku je zděšená

  15:16
Správce Národního parku Šumava šokoval nález čerstvého ohniště na jednom z vrcholů nedaleko jezera Laka. Podle nich to byl od nezodpovědných návštěvníků, kteří si mimo vyhrazená místa ohýnek udělali, obrovský hazard. Zvláště nyní, kdy je sucho.

Přímo nad jezerem Laka v Národním parku Šumava někdo vytvořil ohniště. | foto: NP Šumava

„Bylo by moc fajn, kdyby všichni návštěvníci dodržovali platné zákony a na území Národního parku (NP) Šumava se pohybovali v místech, kam je povolený vstup, a hlavně nerozdělávali ohně v přírodě,“ tak začíná facebookový příspěvek šumavského NP.

Nové ohniště objevili v úterý ráno. Pokud by v těžko přístupné oblasti začalo hořet, hasičský zásah by byl velice složitý. Kromě sucha je na Šumavě i poměrně silný vítr.

„Na území národních parků je zakázáno rozdělávat ohně mimo vyhrazená místa a mimo zastavěné a zastavitelné oblasti obcí,“ připomíná mluvčí NP Šumava Jan Dvořák. Dodal, že ještě v živé paměti je požár z července 2022 NP České Švýcarsko, který zasáhl plochu o velikosti 1060 hektarů.

Nezodpovědným návštěvníkům Šumavy, kteří si rozdělali oheň, by v případě jejich dopadení hrozila až stotisícová pokuta.

Nouzové nocoviště na Poledníku je bez krbu

V této souvislosti NP zrušil krb v přístavbě rozhledny na Poledníku, kde je nouzové nocoviště. „Bezpečnost je na prvním místě. Oheň v krbu býval často v pozdějších nočních hodinách nehlídaný. Žhavé jiskry létající z komína značně navyšovaly požární nebezpečí,“ odůvodnil rozhodnutí Dvořák.

Dalším důvodem zrušení krbu bylo také to, že někteří nocující používaly stoly a lavice jako otop. Ročně proto museli správci parku obnovovat zařízení za desítky tisíc korun.

„Okolí Poledníku je přírodní zónou a v současné době také územím s omezeným vstupem. Mnozí návštěvníci přesto chodili sbírat dřevo do ohně i do těchto oblastí,“ upozornil na další nešvar Dvořák.

Při návštěvnosti nouzového nocoviště dosahující několika tisíc lidí ročně, začal zvětšující se rádius sběru představovat pro přírodu zásadní problém.

Cizinci dojeli autem po stezce až za Černé jezero (7. 7. 2022)

zpět na článek