iDNES.cz

Školačka v Domažlicích pobodala dva spolužáky, po ošetření se děti léčí doma

  9:22,  aktualizováno  13:42
Na základní škole Komenského v Domažlicích dnes jedna z dívek zaútočila nožem na spolužáky. Pobodala chlapce a děvče, které lékaři po ošetření v nemocnici propustili do domácího léčení. Další dítě utrpělo šok. Podezřelou policie zadržela, podle informací iDNES.cz jde o školačku, která propadla do sedmé třídy. Případ vyšetřují kriminalisté pro podezření z násilného trestného činu. Výuka na 2. stupni ZŠ je dnes přerušena, na radnici jednal krizový štáb. Policie na síti X vyvrací spekulace, že útočila Ukrajinka.

S dívkou, která pobodala spolužáky, pedagogové již v minulosti zvlášť pracovali. „Neřešili ale žádný problém se šikanou ve třídě,“ řekl odpoledne na tiskové konferenci po jednání krizového štábu města ředitel školy Ivan Rybár. Doplnil, že výuka na škole, která má téměř 930 žáků a 140 zaměstnanců, bude ve středu pokračovat.

Pomoc krizových interventů prozatím využili pedagogové, kteří byli aktéry incidentu. Měli dozor na patře, kde dívka zaútočila, a reagovali na vzniklou situaci. Interventi také pomáhali asi dvaceti žákům, kteří byli ve třídě.

Už neozbrojenou agresorku předal přivolaným policistům právě ředitel školy. Co přesně se ve třídě odehrálo, odmítl komentovat kvůli vyšetřování. Dívka zaútočila ve třídě, ze které kvůli špatnému prospěchu propadla.

Vletěla do třídy s nožem a bodala. Asi se šla mstít, míní žáci o útoku ve škole

„Je předčasné uvažovat o nějakém motivu. Událostí se zabýváme pro podezření ze spáchání násilného trestného činu - respektive provinění. Přesná právní kvalifikace bude následně upřesněna,“ sdělil ředitel Krajského ředitelství policie Plzeňského kraje Petr Macháček. Poděkoval řediteli školy, který zabránil tomu, aby útočnice ve svém jednání dál pokračovala.

Podle dosavadních informací se útok odehrál krátce před začátkem vyučování, tedy před osmou hodinou. Útočnice pobodala chlapce a dívku. Všichni jsou žáky druhého stupně. „Zraněné byly dvě děti, jejichž rodiče jsou již vyrozuměni. Podezřelou dívku jsme zadrželi během několika minut,“ uvedla v ranních hodinách policie na síti X.

„Na místě události zasahovaly dvě výjezdové skupiny záchranářů, skupina RV s lékařem a také inspektor provozu. Do péče jsme si převzali dvě děti, obě děti nejsou v ohrožení života. Byly ošetřeny a následně transportovány do zdravotnického zařízení,“ řekl mluvčí krajské záchranné služby Lukáš Uherek. Podle policie další dítě utrpělo šok.

Hejtman Plzeňského kraje Rudolf Špoták na tiskové konferenci řekl, že zraněné děti byly po ošetření na urgentním příjmu Domažlické nemocnice již propuštěny do domácího léčení.

Policie vyvrací spekulace, že útočila Ukrajinka

Pár hodin po útoku se na sociálních sítích objevily spekulace, že útočila dívka z Ukrajiny. „S ohledem na případné spekulace a následné dezinformace bychom chtěli vyvrátit některá vyjádření komentujících na sociálních sítích, že podezřelou dívkou je Ukrajinka,“ upozornili dále policisté.

Prvotní informace hovořily o tom, že útočila žačka deváté třídy. Z dalších upřesnění pak vyšlo najevo, že jde o žákyni sedmého ročníku, která propadla. „Policie se k věku zainteresovaných zatím vyjadřovat nebude,“ sdělila policejní mluvčí Dagmar Brožová.

Na incident reagoval na sociální síti X ministr vnitra Vít Rakušan. „Varovných náznaků o závažných problémech mezi dětmi v poslední době bohužel přibývá, což je z velké části způsobeno složitou situací v uplynulých letech, včetně dopadů pandemie. Jako stát si tuhle situaci plně uvědomujeme a nechceme problém přehlížet. Musíme si ale přiznat, že naše dosavadní opatření často nejsou dostatečná,“ napsal ministr.

Reagoval také ministr školství Mikuláš Bek. „Velice mě mrzí události, ke kterým došlo na ZŠ v Domažlicích. Násilí ve školním prostředí je zcela nepřijatelné. S domažlickými kolegy jsme ve spojení a jsme připraveni jim poskytnout veškerou podporu,“ napsal na síť X.

Vedení školy napsalo na Facebook, že výuka byla na 2. stupni z důvodu mimořádné události ukončena. „Výuka na 1. stupni pokračuje dle rozvrhu,“ uvádí škola. Školské zařízení má totiž dvě oddělené budovy, proto se žáci prvního stupně mohli učit dál.

Počet projevů agrese roste

„Máme ze škol signály, že počet projevů agrese, zejména verbální, která se trošku překlápí ve fyzickou, ale spíš bez útočných zbraní, roste,“ uvedl dnes náměstek České školní inspekce Karel Kovář. „Všichni věří, že se jedná o ojedinělý případ,“ dodal.

K dnešnímu případu řekl jen to, že se odehrál ve věku, kdy děti mají fyzickou sílu, ale ještě si neuvědomují vážnost skutků, které mohou provést.

Po tragické střelbě na filozofické fakultě v Praze podle něj ministerstvo školství pracuje s hasiči a policií na úpravách ve školách. „Mezi možnosti patří živý vrátný po turnikety či celé rámy, které zkontrolují, zda někdo nemá nůž nebo něco dalšího,“ nastínil.

Otázka podle něj je, zda opatření zavést obecně do školství, nebo rozhodnutí ponechat na řediteli. „Škol je hodně a neumíme obecně říci, jestli je rizikovější velká, či malá škola, ve městě, či na venkově. Z hlediska skladby žáků menší školy mohou být někdy rizikovější,“ dodal Kovář.

Podle něj se začíná vést vážná debata o omezení přístupu dětí na sociální sítě. „Jedna z nejliberálnějších, progresivních zemí Irsko uvažuje o úplném zákazu mobilů a sociálních sítí do 16 let. Důvod je ten, že na děti to má tak špatné dopady ve věku, kdy se mají učit mluvit a přemýšlet a nepřebírat pasivně výplody sociálních sítí. Děti jsou kvůli sledování sociálních sítí navíc ve škole unavené, nevyspalé, efektivita výuky pak klesá. Na sítích roste také podíl informací různé kvality, které děti konzumují,“ sdělil Kovář.

Důvod chování se nedá odhadnout, nechme to znalcům

Co bylo příčinou dnešního útoku, není v tuto chvíli jasné. „Důvod tohoto chování se nedá odhadnout. Nejsme věštci, musíme to nechat vyšetřovatelům a znalcům. Důvodem může být duševní nemoc, sociální sítě, rodina, dokážu si představit vše od schizofrenie po poruchy chování,“ vyjádřila se k události v Domažlicích dětská klinická psycholožka a náměstkyně ředitele Psychiatrické nemocnice Dobřany Karolína Malá.

Obecně uvedla jen to, že sociální sítě dětem v mnohém neprospívají. Cestou podle ní není jen omezování pobytu dětí na sociálních sítích rodiči. „Je to i o zodpovědnosti dospělých, co na sociální síť umisťují, protože i dospělí tam píší agresivní příspěvky a děti se k nim snadno dostanou,“ sdělila Malá, která je z tohoto důvodu příznivkyní regulace sociálních sítí.

To je ale v Česku pro část společnosti výbušným tématem, mnozí v případě slova „regulace“ sociálních sítí hovoří o cenzuře. „Já jsem ale dětský klinický psycholog a mám na zřeteli spíše zájem dětí a ostatních. Zkrátka všichni nemohou mít všechno. Nejsem proti svobodě slova, stav sociálních sítí je ale zprávou o stavu společnosti. Dostali jsme se do bodu, kdy všichni mají na všechno nárok, ale málokdo si uvědomuje, že z toho vyplývají zodpovědnosti. Morální člověk se nebude na sociálních sítích vyjadřovat jako hulvát. Není to otázka demokracie a svobod, ale otázka autocenzury,“ vysvětlila.

Autoři: , ,
zpět na článek