iDNES.cz

Dražší parkování v centru Plzně řidiče překvapilo, nově se platí i v sobotu

  9:58
V historickém centru Plzně se zvedly ceny za parkování. Od začátku září tu musejí řidiči platit i v sobotu, nově je placená doba parkování protažená až do 20. hodiny. Do konce prázdnin byla ve všední dny o hodinu kratší.

Plzeň zavedla v centru města včetně náměstí Republiky od září placené parkování také v sobotu. (3. září 2024) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Zvýšení ceny parkovného a prodloužení doby placeného parkování v centru Plzně vyvolalo na sociálních sítích bouři nevole. V zónách A a B, které zahrnují historické centrum a jeho nejbližší okolí, zdražila každá započatá hodina, navíc místo do 19. hodiny se teď platí až do osmé večer. Město v obou zónách navíc od 2. září zavedlo placené parkování i v sobotu.

Lidé diskutující na sociálních sítích nejčastěji upozorňují na to, že když město něco postaví nebo zlevní, pochlubí se. O zdražení parkovného prý nikde nebylo ani slovo.

„Nic jsme netajili. Rada o změnách rozhodla v červnu, zveřejnili jsme to po jednání. Detailní informace o nových cenách i zpoplatněné době byly na webových stránkách společnosti Parking Plzeň od poloviny srpna. V zóně A se změnily sazby, v zóně B jsou nově ceny parkovného progresivně odstupňované podle délky,“ prohlásil náměstek plzeňského primátora pro dopravu Aleš Tolar.

„Slušný, takže za celý den parkování 1 200 korun a jako bonus zdarma možnost nabourání, vykradení, ukradení, odtáhnutí. Slušnej úlet,“ napsal na sociální síti Petr Ch. Dalšího uživatele naštvalo sobotní zpoplatnění, protože jezdí nakupovat na náměstí na farmářské trhy a velký nákup vždy vozí autem. Nelíbí se mu, že bude muset za parkování platit.

Auto s kamerami krouží po Plzni, denně odhalí až sto parkovacích přestupků

Podle Tolara žádali o zavedení sobotního parkovného sami lidé, kteří bydlí v centru města. „Rezidenti si stěžovali, že se do Plzně sjíždějí lidé na kulturní akce, na trhy, na sportovní akce, a oni pak nemají kde zaparkovat,“ uvedl Tolar.

Dražší parkování má rozhýbat auta

Progresivní sazby parkovného, kdy je v prvních třech hodinách parkování každá dražší než ta předešlá, má podle přesvědčení odborníků na dopravu rozhýbat auta, aby v samém centru Plzně dlouho neparkovala. Vize je taková, že řidič zaparkuje, co nejrychleji si vyřeší, co potřebuje, a zase rychle odjede. Tolar připustil, že i proto je progresivní sazba parkovného poměrně ostrá.

Parkování v centru Plzně

  • zóny A a B pokrývají historické centrum města a sadový okruh
  • zóna A: 1. hodina za 40 Kč, 2. hodina za 70 Kč a každá další započatá za 100 Kč
  • zóna B: 1. hodina za 30 Kč, 2. hodina za 40 Kč a každá další započatá za 50 Kč
  • dříve stála karta pro rezidenta 700 korun na rok, nově je na první auto za 1 000 korun, druhé auto 5 000 Kč a třetí 10 000 korun

Od 2. září už také neplatí v zónách D, Petrohrad a Roudná celodenní parkování za 60 korun. Nově v nich je účtovaná hodinová sazba parkovného od sedmé hodiny ráno do 19 hodin večer, bez výjimky.

Nově město také zvýšilo ceny ročních parkovacích karet pro rezidenty. Dosud stály 700 korun. Nově za první vozidlo zaplatí 1 000 korun za rok, pokud je na něj napsané druhé auto, bude karta stát 5 000 korun a případné třetí auto bude parkovat za 10 000 korun ročně. „Lidé už nemohou počítat s tím, že budou mít dvě nebo ještě více svých aut zaparkovaných na veřejném prostoru u domu za stejnou cenu. Každý snad pochopí, že za nejvýhodnější cenu tří korun na den může mít v placené zóně jen jedno auto,“ uvedl Tolar.

Podle informovaného zdroje se v Plzni setkali úředníci s tím, že jeden provozovatel měl na sebe napsaných přes 20 aut a na všechna žádal parkovací karty po 700 korunách.

12. srpna 2024

Autor:
zpět na článek