iDNES.cz

Holčičku mají po tragickém domácím porodu pěstouni, otec o ni bojuje dál

  12:04
Holčičku, které zemřela matka během domácího porodu v domě náboženské sekty v Plasích na Plzeňsku, umístil soud na přechodnou dobu do pěstounské péče. U otce být nemůže, protože nechodí do práce a nemá peníze. O dceru se ale rozhodl bojovat.

Dům v Plasích, kde sekta Cesta světla, sídlí. (10. září 2024) | foto: Martin Polívka, MF DNES

Okresní soud Plzeň-město vydal takzvané předběžné opatření, které navrhoval Orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD). Předběžné opatření se vydává v situaci, kdy dítě nemá řádnou péči, je-li jeho život nebo normální vývoj vážně ohrožen nebo byl-li už narušen.

Rozhodnutí potvrdil serveru iDNES.cz místopředseda plzeňského okresního soudu Jan Špalek. „Jedná se o první nouzový krok, vlastní řízení se teprve rozeběhne. Muselo se najít naléhavé řešení. U přechodných pěstounů zůstane v řádu dnů či týdnů,“ vysvětlil místopředseda.

Evelínku propustili z porodnice ve středu. Aby se neocitla v kojeneckém ústavu, putovala k pěstounům. Dítě se k takové rodině umísťuje maximálně na dobu jednoho roku. Důvodem je to, aby si pěstouni s miminkem nevytvořili citové pouto.

Démoni u porodu holčičky. Co se dělo v pozadí tragické události v Plasích

O dalším osudu dítěte bude znovu rozhodovat soud. „Ze zákona je po třech měsících nutné se znovu zabývat tím, zda přetrvávají důvody pro prodloužení návrhu, či nikoliv,“ dovysvětlil Špalek.

Variant, kdo bude Evelínku vychovávat, je řada. Pokud její otec OSPOD přesvědčí, že se o ni může starat, bude vyrůstat u něj. O dítě si mohou požádat také další příbuzní, například rodina matky.

Marian P., otec Evelínky, nedávno na sociální síti zveřejnil prosbu, aby mu lidé poslali peníze, jinak o dítě přijde. „Nemám téměř žádné peníze, a když budu pro OSPOD neschopen finančně zajistit veškerou péči pro dcerku, půjde do pěstounské péče. Moc váš prosím o pomoc, protože nemohu dopustit, aby Evelínka ztratila oba rodiče,“ napsal. Přiznal, že do práce již 9 měsíců nechodí, protože není otrokem společnosti. Většina odpovědí na jeho prosbu byla negativních.

Serveru Novinky řekl, že o dceru usiluje. „Miluju ji, postarám se o ni a budu bojovat ze všech sil, abych ji dostal. Moji dva starší synové taky vyrostli se mnou a nic je neohrožovalo,“ řekl. Pro iDNES.cz se odmítl vyjádřit s tím, že celou situaci už nechce dál mediálně rozvíjet.

Partner ženy zemřelé po domácím porodu žádá o peníze, lidé mu přejí smrt

V domě, kde Marian bydlí a kde jeho partnerka Linda porodila, sídlí sekta Cesta světla, jejímž zakladatelem je Lukáš Stančík. Ten v domě, jenž je jakýmsi duchovním centrem Ohnivý pták, nějaký čas bydlel, pak žil v obytném voze u obchoďáku v Plzni a před porodem se znovu do Plas vrátil. Údajně ho povolala láska, aby u toho byl.

„Bůh šašek“, jak se sám nazývá, nepracuje, nemá kde bydlet, nemá peníze a žije jen z toho, co mu jeho „ovečky“ dají. Ve svých videích sprostě nadává na všechno a všechny. Vyhrožuje lidem, přeje jim rakovinu i to, aby jejich děti zemřely. Je přesvědčen o tom, že každá žena má v sobě „Bábu šedivou“, která je nutí, aby nežily láskou. „Když jsou ženy v jejím sevření, je nutné ji dostat ven – fyzickým násilím,“ hlásá.

„Vypnula ji Bába šedivá. Linda si sama v místnosti v rozhovoru s Bábou šedivou řekla, že pokud Bába šedivá chce dítě, ať si raději vezme ji a dítě nechá žít,“ vysvětloval Stančík, proč musela Linda zemřít. S touto verzí také souhlasí Marian P.

Dvaačtyřicetiletá Linda porodila v sídle sekty v neděli 9. září v 11 hodin večer. Na hodinovém videu, které vzniklo těsně po porodu, byla šťastná a na prsou držela čerstvě narozenou holčičku. Kolem sebe měla několik členek sekty. V pondělí ráno ale zkolabovala a záchranná služba ji musela oživovat. Stále byla s miminkem spojena pupeční šňůrou. O pár dní později prodělala mozkovou smrt a lékaři ji následně odpojili od přístrojů.

Případ řeší kriminalisté pro podezření z ublížení na zdraví z nedbalosti. Nikoho zatím neobvinili.

10. září 2024

Lukáš Stančík popisuje, jak vypadal domácí porod | (1:25) | video: iDNES.tv
zpět na článek