Vedle celníků se do případu zapojili i kriminalisté z odboru terorismu a extremismu pražské policie. „Mimo jiné využili institut záměny zásilky, což umožňuje trestní řád. Pražští policisté v zásilce vyměnili skutečný samopal za znehodnocený a byli připraveni jej odeslat do Německa,“ uvedl pražský policejní mluvčí Jan Daněk.
Zaměněná zásilka ovšem nakonec do Německa neodešla. „Důvodem byla okamžitá realizace policistů ze Spolkové republiky Německo, při které byla objevena manufaktura, která se zabývala reaktivací znehodnocených zbraní,“ vysvětlil Daněk.
Muže, který je členem české neonacistické scény, kriminalisté stíhají pro trestný čin provedení zahraničního obchodu s vojenským materiálem. Navíc se bude zodpovídat z maření výkonu úředního rozhodnutí a vykázání.
„Stíhaný byl totiž v roce 2020 odsouzen k zákazu vykonávat nákup, prodej, přepravu, půjčování a úschovu zbraní a střeliva,“ podotkl mluvčí pražských policistů.
Stejný soud zároveň odsoudil devětačtyřicetiletého muže za obchodování s vojenským materiálem a nedovolené ozbrojování k nepodmíněnému trestu odnětí svobody na čtyři roky. Za obchod s vojenským materiálem mu nyní hrozí až desetiletý trest odnětí svobody.