Předseda Krajské agrární komory Plzeň Jaroslav Šíma ve středu uvedl, že protest je namířený proti politice Evropské unie o bezcelních dovozech zemědělských produktů z Jižní Ameriky a Ukrajiny.
Na Folmavu zamířilo kolem čtyřicítky traktorů protestujících z Domažlicka. „Nehodláme řidiče blokovat, ale chceme je upozornit, co se na české zemědělce připravuje,“ uvedl k protestu Šíma ve středu.
Konvoj traktorů a zemědělské techniky se po 10. hodině vydal po hlavní silnici z Draženova na hraniční přechod Folmava. „Dodržují vše, co slíbili. Vyjelo kolem třiceti kusů zemědělské techniky a s nimi několik osobních aut,“ uvedla po čtvrt na jedenáct policejní mluvčí Barbora Šmaterová.
Před polednem už byli všichni zemědělci s technikou zpátky ve vnitrozemí, kolona s policejním doprovodem už nebrzdila dopravu na mezinárodní silnici. „Vše se obešlo bez problémů,“ konstatovala Šmaterová.
Kolona traktorů a zemědělských aut vjela na silnici první třídy krátce po desáté hodině. Mířil k hraničnímu přechodu s Německem ve Folmavě na Domažlicku, na posledním kruhovém objezdu před hranicí se technika otáčela a vracela zpátky do vnitrozemí. Čekala tam na ně asi dvacítka lidí s českými vlajkami. Tam se do konvoje připojilo ještě několik bavorských farmářů v autech s německými vlajkami.
Zemědělci se bojí i prodejů půdy
„K většímu zdržení provozu nedošlo,“ shrnul po návratu zemědělců z Folmavy šéf agrární komory na Domažlicku Ludvík Jírovec. Cílem protestu podle něj bylo upozornit na to, že zdejší zemědělci se potýkají s dalšími a dalšími problémy.
„V Evropě jsou určité standardy a my je ctíme, protože nám záleží na ochraně spotřebitele, ale pokud se sem doveze zboží z jižní Ameriky, nikdo ho není schopen zkontrolovat. Nebudeme schopni zkontrolovat ani promile toho, co se sem doveze,“ uvedl Jírovec.
Obává se, že zemědělci pak začnou hromadně prodávat půdu velkým hráčům na trhu. Ti ji budou mít jako investici a nebudou na ní téměř nic pěstovat.
Jírovec nevěří, že by protesty zabránily podepsání dohody mezi EU a jihoamerickými státy ze sdružení Mercosur o bezcelní zóně. „Tlačí ji Němci kvůli posílení automobilového sektoru, který chce do jižní Ameriky vyvážet auta. Vlažnost naší vlády k protestům zemědělců má stejný důvod, tedy záchranu našeho automobilového průmyslu,“ domnívá se Jírovec.
Všechny české porevoluční vlády podle něj zemědělský sektor příliš nepodporovaly a výsledkem je i nedostatek českých potravinářských zpracovatelských kapacit. „Takže polovina mléka z naší oblasti se vyváží do Německa, to se pak vrací zpátky v podobě výrobků,“ sdělil.
Předseda Krajské agrární komory Plzeň Jaroslav Šíma ve středu řekl, že setkání českých a německých farmářů při protestu je symbolické. „Zemědělci z celé Evropy od Španělska, přes Polsko, Spolkovou republiku Německo či Maďarsko táhnou za jeden provaz,“ uvedl Šíma.
Vysvětlil, že proti obchodní dohodě mezi EU a jihoamerickými státy ze sdružení Mercosur a bezcelní dovozy z Ukrajiny by nic neměli, kdyby v České republice panovaly stejné podmínky pro zemědělce jako ve státech, s nimiž se bezcelní dovozy budou dohadovat.
„Ať se i v EU zruší všechny zákazy typu přípravků k ochraně rostlin či přípravků zakázaných při výkrmu zvířat a pouze se kontrolují konečné produkty, zda v nich nejsou zakázané látky, jako je to dohodnuté při dovozech ze států Mercosur a z Ukrajiny. Pak bychom byli pro, protože by se pak mohlo propustit mnoho úředníků z různých kontrolních orgánů typu Státní veterinární správy, hygieny nebo České zemědělské a potravinářské inspekce. Upozorňujeme třicet let, že se jejich počty neustále zvyšují, čímž se zatěžuje státní rozpočet. Zkrátka méně byrokracie, kontrol a zemědělci budou spokojení,“ sdělil Šíma.
Čeští zemědělci se přidají k protestům proti jihoamerické konkurenci![]() |
Zemědělcům vadí zejména obchodní dohoda mezi EU a jihoamerickými státy ze sdružení Mercosur a bezcelní dovozy z Ukrajiny, protože v těch zemích nemusejí podle našich nespokojených zemědělců dodržovat přísné normy jako v EU.
Cílem protestu je výzva vládě Petra Fialy, aby udělal vše pro spravedlivé podmínky na evropském trhu.
Podobné protestní jízdy zemědělské techniky v České republice dělali zemědělci i před rokem. Loni 22. února se vydali se zemědělskou technikou také na Folmavu.