Někdejší Malá kovárna plzeňské Škodovky, firma CPF, má nové české majitele

  9:50
Poslední existující provoz z „metalurgického srdce“ staré Škodovky má nového vlastníka. Společnost Czech Precision Forge, někdejší Malou kovárnu specializovanou na zápustkové výkovky, koupily české firmy CE Industries a Mansako, které patří podnikatelům Jaroslavu Strnadovi a Jiřímu Kabelkovi. Prodejní cenu strany nezveřejnily.

Kovárny společnosti CPF Plzeň, bývalá Malá kovárna plzeňské Škodovky (22. 5. 2023) | foto: Martin Polívka, MF DNES

O prodeji informoval Lukáš Kantor ze společnosti KPMG, která byla exkluzivním finančním poradcem vlastníků Czech Precision Forge (CPF). Prodej stoprocentního podílu v CPF už schválil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže. Vypořádání transakce doběhlo na konci října.

„Předávám CPF v dobrém stavu silným investorům, kteří firmu budou dále rozvíjet. CPF je perspektivní i proto, že už několik let dodává své výrobky i obrannému průmyslu, který je nyní na vzestupu. Kovárna měla významné zakázky rovněž i na Ukrajině, kde vidí po válce velký potenciál. A to nejen pro sebe, ale i pro další společnosti ze skupiny, jejíž se nyní stává součástí,“ řekl Vladimír Rada, který byl ředitelem a většinovým vlastníkem CPF.

Rada byl někdejším šéfem celé metalurgické divize Škody Plzeň v éře Lubomíra Soudka. Po krachu Soudkova impéria pracoval nějaký čas v Americe i Velké Británii a větší díl metalurgického konglomerátu mezitím odkoupili Rusové.

Zakázky pro obranný průmysl

Malou kovárnu koupil se dvěma americkými společníky až v roce 2003. „Já jsem privatizátor století,“ vzpomínal nedávno pro MF DNES s úsměvem Vladimír Rada. „Jako šéf Škody Steel jsem do malé kovárny nechtěl dát ani korunu, podle mě byla na odpis. A po létech jsme rozhodli právě tuhle výrobu koupit.“

Zatímco Rusové přivedli škodovácké hutě a kovárny na mizinu, jemu se podařilo závod naplnit zakázkami a modernizovat. „Jsme mladá dvacetiletá firma se stošedesátiletou tradicí,“ říká dnes. Vyrábí se tu ojnice pro velké dieselové motory, které pomáhají vyrábět elektřinu. Asi třetinový podíl výroby CPF tvoří také lopatky pro parní turbíny. A v posledních deseti letech získala firma také zakázky pro obranný průmysl. Dodává například kola pro pásová vozidla.

CPF také figuruje mezi desítkami tuzemských firem, které by v rámci takzvaných offsetů mohly dodávat švédskému vítězi zakázky na obrněné transportéry pro Armádu ČR.

CPF loni vykázala zisk po zdanění 21,7 milionu korun při obratu přes 400 milionů. Vladimír Rada vlastnil kovárnu ze 60% a zároveň byl jejím ředitelem. Další dva společníci měli každý dvacet procent akcií.

„Těší nás, že jsme pro CPF pomohli získat strategické investory, a navíc z Česka. V posledních letech vidíme řadu tuzemských investorů, kteří kupují společnosti nejen v Česku, ale čím dál více se dívají po akvizičních příležitostech i v zahraničí. Máme radost, že tady vznikají kapitálově silné průmyslové skupiny přesahující svým záběrem i do ciziny,“ uvedl partner KPMG zodpovědný za fúze a akvizice ve střední a východní Evropě Igor Mesenský, který prodej CPF řídil.

Průmyslový holding CE Industries vlastní Jaroslav Strnad. Holding tvoří dvacet firem, které působí ve střední a jižní Evropě v železniční dopravě, energetice, strojírenství, recyklaci surovin a FMCG. Skupina Mansako podniká mimo jiné v oblastech dodávek technologických celků a strojů pro strojírenství, energetiku a automobilový průmysl. Většinovým vlastníkem skupiny je Jiří Kabelka, předseda představenstva Národního centra průmyslu 4.0.