iDNES.cz

Policista si podle obžaloby nechal část peněz z pokut, dostal peněžitý trest

  14:22
Plzeňský okresní soud nepravomocně potrestal peněžitým trestem dopravního policistu Víta H. za to, že si ve třech případech ponechal část peněz z pokut vybraných za dopravní nehody. Podle obžaloby pokud například viník kolize dostal pokutu dva tisíce korun, v kopii bloku byla napsaná pětistovka, dvě nuly nebo byl tak přeškrtaný, že se částka nedala přečíst. Policista od počátku vinu odmítá.

Dopravní policista Vít Heřman u soudu. Žalobce jej viní ze zneužití pravomoci úřední osoby. (6. února 2024) | foto: Petr Ježek, MF DNES

Policista, který je kvůli trestnímu stíhání od loňského roku postavený mimo službu, musí zaplatit 30 tisíc korun.

Soud o jeho vině nemá pochybnosti. „Všichni tři svědci jednoznačně uvedli částku, kterou po nich obžalovaný slovně požadoval. Je zřejmé, že se částka neshodovala s tím, co bylo čitelně vypsáno na pokutovém bloku,“ vysvětlil soudce.

Rozsudek není pravomocný, policista si ponechal lhůtu pro případné odvolání, státní zástupce se lhůty vzdal.

Rozdal pokuty za nehody a část peněz si nechal, viní žalobce policistu z Plzně

Policista veškerá obvinění odmítá. „Nejsem si vědom, že bych spáchal, co je mi kladeno za vinu,“ prohlásil již dříve u Okresního soudu Plzeň-město osmadvacetiletý muž.

Dnes řekl, že si sice nežije jako v bavlnce, ale nemá zapotřebí se na někom obohatit. „Neměl jsem potřebu využívat situace, že jsem u policie. Jsme lidi, mohla se stát nějaká chyba, ale dělal jsem vše pro to, aby se nic takového nestalo. Dělal jsem jen svoji práci, jak jsem měl nařízeno, a s nejlepším úmyslem,“ uvedl v závěrečné řeči policista.

Státní zástupce Roman Šustáček v obžalobě popsal tři případy z loňského roku, kdy policista podle něj postupoval v rozporu se zákonem. První případ je z konce června loňského roku, kdy řešil lehkou nehodu dvou aut v Plzni. „Poškozené vypsal blok pokuty na místě zaplacené na částku 500 korun, přičemž veden úmyslem opatřit si majetkový prospěch ženě řekl částku 2 000 korun, kterou od ní v hotovosti přijal a 1 500 korun si ponechal pro svoji potřebu,“ konstatoval státní zástupce, který policistu viní ze zneužití pravomoci úřední osoby. I v dalších dvou případech si podle obžaloby policista peníze nechal.

Policista varoval šéfy ubytoven před kontrolami, u soudu se přiznal

Originál pokutového bloku si nechávají policisté, kopii, kam se mají údaje propisovat, pak dostává pokutovaný. „Nejsem odborník, ale může nastat chyba, může se jinak zatlačit tužkou, a propíše se jen část, může to být i chyba bloku, že se něco nepropíše,“ vysvětloval policista.

Doplnil, že viníky nehod vždy informoval o maximální výši pokuty, tedy o 2 000 korunách s tím, že pokutu pak ale dal ve výši 500 korun. Dva ze tří řidičů mu podle jeho slov platili dvoutisícovkou. On pak šel do policejního auta, z peněženky na pokuty vyndal částku na vrácení a řidiči pak předal doklady, vypsaný euroformulář o nehodě, pokutový blok i 1 500 korun.

6. února 2024

Autor:
zpět na článek