Žena děsila sousedy čarodějnickými rituály, dostala podmínku a musí se léčit - regiony.impuls.cz

Žena děsila sousedy čarodějnickými rituály, dostala podmínku a musí se léčit

  11:46
Děsivými rituály terorizovala několik let své sousedy dvaašedesátiletá žena z Tachovska. Nejenže jim vulgárně nadávala, ale zapalovala u jejich domu ohně, malovala na stromy kříže a šibenici. Vše vygradovalo letos v červnu, kdy sousedku napadla a prsty jí tlačila do očí. Tachovský okresní soud dnes ženě uložil podmíněný trest a nařídil jí také ústavní psychiatrické léčení.
Za terorizování sousedů dostala žena podmínku a musí do léčebny | (0:20) | video: iDNES.tv

Soudkyně Michaela Řezníčková uznala dnes ženu vinnou z nebezpečného pronásledování a těžkého ublížení na zdraví. Za to jí vyměřila podmínku na jeden rok na zkušební dobu tří let. Zároveň se musí podrobit psychiatrickému léčení ústavní formou a musí uhradit způsobenou škodu.

„Co vnímáme výrazně ve prospěch obžalované je její dnešní přístup k věci a prohlášení o vině. Je to významná skutečnost z hlediska uvědomění si, že něco špatného provedla,“ vysvětlila soudkyně.

Dnešní rozsudek není pravomocný. Zatímco obžalovaná žena trest přijala, státní zástupkyně se ihned odvolala. Navrhovala totiž přísnější verdikt, a to podmíněný trest na tři roky se zkušební dobou na tři roky a ochranné léčení ústavní formou.

„Považuji za nezbytné, aby obžalované byl uložen jak samotný trest, tak ochranné léčení. Samotné ochranné léčení by nebylo dostatečnou sankcí pro obžalovanou, neboť její trestní odpovědnost zůstala z části zachována,“ podotkla státní zástupkyně.

Podle ní invalidní důchodkyně Marie G. od roku 2019 soustavně obtěžovala a znepříjemňovala život rodině devětatřicetiletého muže. „Bez zjevného důvodu chodila před jejich dům, kde zapalovala ohně, sypala větší množství soli a přitom soustavně křičela na rodinu poškozené: Ty ku..o, dě..o, chcípněte, proklínám vás.“

Smyšlená obvinění, kříže a šibenice na stromech

Dětem uřízla houpačku pověšenou na stromě, posprejovala plot červenou barvou, denně posílala sousedovi SMS, podávala na něj na policii smyšlená obvinění, například, že jí krade věci z domu, pomlouvala ho i jeho manželku v práci. Když se čtyřčlenná rodina vracela domů, několikrát na ně čekala u cesty s křížem v ruce a někdy dokonce dřevěný kříž hořel. „Všechny proklínám, vlezte do hrobu,“ křičela při tom.

Podle žalobkyně často na sousedy urážlivě křičela v noci nebo brzy ráno, na kmeny stromů na cestě k jejich domu namalovala černé kříže a šibenici, polila látkou jejich poštovní schránku. Dále na souseda podala také nepravdivé oznámení, že jí propíchal pneumatiky traktoru, ukradl potraviny a že se jí jeho zaviněním dějí hrozné věci.

„Rodina byla v důsledku opakovaného a stoupajícího jednání Marie G. nucena omezit běžný rodinný život, nemohli chodit ven, ani před dům, doprovázeli nezletilé děti k autobusu a jejich známí a rodina je odmítala doma navštěvovat. Partneři museli vyhledat psychiatrickou pomoc a zvažují, že se odstěhují,“ popsala státní zástupkyně.

Vše vygradovalo letos v červnu, kdy Marie G. fyzicky napadla sousedku. Udeřila ji do rtů, povalila na zem, obkročmo ji zasedla, opakovaně ji pěstmi mlátila a prsty jí tlačila do očních jamek. „Oči aby vám vydloubali,“ opakovala.

Žena trpí bludy

Sousedce tak způsobila krevní výrony v obličeji a ve vlasech, překrvení a otok oka, poranění sítnice oka. „V důsledku jejího jednání došlo u poškozené k rozvoji posttraumatického stresového syndromu. Poškozená má poruchy spánku, pořád se vrací k napadení, je lítostivá, plačtivá, má úzkosti a tendenci vyhýbat se společnosti,“ vyjmenovala žalobkyně.

Marie G., kterou dnes k hlavnímu líčení přivezli z vazby, řekla, že se cítí být vinná. „Poškozené rodině jsem napsala omluvný dopis, je mi všechno moc líto, omlouvám se,“ uvedla.

Podle znalkyně žena trpí závažnou duševní poruchou, se kterou se léčí řadu let. „V důsledku toho je její schopnost rozpoznat nebezpečné chování podstatně snížena. Jednala pod symptomem bludů, není schopná odlišit realitu od představ. Choroba je nedostatečně léčena. V rámci ambulantní léčby změnu medikace striktně odmítala. Trestní stíhání vnímala jako spiknutí, vidí se jako oběť, je nebezpečná pro společnost. Činu se dopustila v době, kdy navštěvovala psychiatrickou ambulanci. Je tedy nedostatečná, proto navrhuji ústavní psychiatrickou léčbu,“ četla soudkyně návrh psychiatričky Evy Navrátilové.

Autoři: ,