Podle státní zástupkyně Barbory Marešové žena nastoupila na úřad začátkem března 2015 a podepsala hmotnou zodpovědnost za pokladnu. Na obecní peníze poprvé sáhla v roce 2020.
Obžalované jako pokladní radnice platili obyvatelé Srní v hotovosti různé obecní poplatky. Z nich žena zpronevěřila 1 080 099 korun. „Byly to poplatky za pobyty, svoz komunálního odpadu, poplatky ze psů, pronájem pozemku nebo vodné a stočné,“ vyjmenovávala statní zástupkyně. Žena si z obecní kasy postupně přesunula ještě 681 035 korun a stravenky za dalších více než 23 tisíc korun.
Heřmanová nezapírala. „Všechno, co bylo řečeno, je pravda. Celá věc mě velice mrzí,“ řekla obžalovaná už zlomeným hlasem a začala hledat kapesník.
Bývalé manažery Škody JS soud zprostil obžaloby ze zpronevěry 300 milionů![]() |
Peníze z obecního brala podle obžaloby do začátku června 2023. Když vedení obce zjistilo, co žena udělala, nechalo u specializované firmy kompletně zrekonstruovat účetnictví obce. Tak byla podle soudce přesně zdokumentovaná způsobená škoda.
Zpronevěřenými penězi žena podle všeho řešila své finanční problémy. Jak vyplynulo ze spisu, splácí už dvě exekuce.
Bývalé úředníci, která už v Srní nebydlí, hrozilo až osm let vězení. Státní zástupkyně i s ohledem na plné přiznání nechtěla pro souzenou nepodmíněný trest, požadovala pro ni trest v délce 30 měsíců se zkušební dobou 36 měsíců a povinnost plně nahradit způsobenou škodu, tedy 1 870 363 korun.
Soudce Jan Kasal vysvětlil, že rozhodoval jen o náhradě škody a druhu trestu. „Vzal jsem v úvahu prohlášení viny obžalovanou, což je nejvýraznější polehčující okolnost. Dosud neměla záznam ani v evidenci přestupků, ani na kartě řidiče. Proto jsem dospěl k závěru, že postačí trest nespojený s odnětím svobody. Navržený trest státní zástupkyní byl přiléhavý,“ řekl soudce.
Protože odsouzená, státní zástupce i zmocněnec obce se vzdali odvolání, verdikt je pravomocný.