Ocenění získal i zámek, který vlastník rekonstruoval čtvrt století

  8:14
Rekonstruovaný zámek Týnec na Klatovsku, upravený vnitroblok v Manětínské ulici v Plzni a moderní administrativní budova Importo v Klatovech získaly prestižní ocenění Stavba roku Plzeňského kraje 2023. Letos bylo do soutěže přihlášeno 34 staveb a 18 z nich bylo nominováno do užšího výběru.

Titul Stavba roku Plzeňského kraje 2023 získal zámek Týnec na Klatovsku. Jeho majitelé ho opravovali 25 let. | foto: Plzeňský kraj

„Z 18 nominovaných staveb jsme letos vítěze vybrali mezi novostavbami, rekonstrukcemi a v kategorii veřejných prostranství,“ řekl předseda odborné poroty Miloslav Michalec, který je vedoucím odboru regionálního rozvoje krajského úřadu.

Zámku Týnec byl titul udělen za citlivou rekonstrukci, ale i za zapojení současného umění, které bude pevně spjato s kulturní památkou jako nová současná vrstva.

Členové odborné poroty uvedli, že se s mírnou nadsázkou dá říct, že tam, kde zakládající majitel spolu s barokním architektem Giovannim Battistou Alliprandim přestal budovat, současní majitelé plynule navázali. „Budova je nově vybavena citlivými autorskými detaily, ale také současnými uměleckými invencemi, které po 300 letech navazují na Alliprandiho plány komponovat prostory s uměním,“ stálo ve vyjádření poroty.

Objekt se po 25 letech oprav otevřel poprvé pro veřejnost. Jedná se o barokní zámek ze začátku 18. století. Zdevastovanou stavbu koupil v roce 1999 od správkyně konkurzní podstaty sběratel umění Jan Pelánek Lazarowitz, aby památku zachránil a umístil v ní své sbírky. Trvalo to však čtvrt století a stálo čtvrt miliardy korun, než se zámek, prohlášený v roce 2014 za národní kulturní památku, otevřel veřejnosti.

„Do objektu léta zatékalo, byla narušena statika, detaily jako podlahy, stropy, okna a dveře byly zničeny. Památku můžete začít opravovat s deseti miliony, ale stejně tak se třemi sty miliony, významná památka tohoto typu, chcete-li se držet tradičních materiálů, řemesel a historických postupů, si však vždy zaslouží investici maximální,“ řekl Pelánek Lazarowitz.

Kvůli opravě rodina prodala dům a byt, použila všechny úspory, spoření, penzijní pojištění. Stavba však stále nebyla ve stavu, aby se do ní mohly odvézt sbírky a otevřít se veřejnosti. Podle manželky vlastníka zámku Hany Jirmusové Lazarowitz s opravami významně pomohly mimo jiné dotace ministerstva kultury a také v roce 2018 víc než 110 milionů z IROP.

Během prohlídky si návštěvníci mohou odpočinout v pokojích Metternichů

Vnitroblok Manětínská v panelovém sídlišti Severní Předměstí Plzně porotci ocenili za nápaditý, jednoduchý a přitom funkční návrh kavárny doplněný o sportovní plochy. „Návštěvnost místa dokazuje, že se jedná o skvělý a následováníhodný počin v revitalizaci panelových sídlišť,“ uvedli.

Administrativní budova Importo v Klatovech zaujme na první pohled. Podle poroty se jedná o objekt s účelným a architektonicky zdařilým řešením stavby. „Dominantou areálu je budova administrativy architektonicky čistého horizontálního tvaru dávající stavbě lehký, funkcionalistický nádech. Velké prosklené stěny příhodně opticky propojují interiér s exteriérem. Částečně zapuštěná skladovací hala na automobily s pojízdnou střechou je účelně propojena gradujícími kaskádovými parkovacími terasami,“ popsali hodnotitelé.

Cenu veřejnosti v soutěži na základě internetového hlasování získala obnova opatské rezidence v Klášteře Plasy.