„Výskyt je v posledních letech vyšší. Se štěnicemi se setkáváme hlavně v ubytovacích zařízeních, kam je zanesou ubytovaní,“ uvedla ředitelka odboru obecné a komunální hygieny Krajské hygienické stanice v Plzni Jana Bělohlávková. Připomněla, že štěnice jsou problémem celosvětovým, spojeným s migrací a cestováním.
Pokud hygienici zjistí v ubytovně výskyt štěnic, uloží provozovateli, aby proti parazitům zasáhl. „Pokud problém zjišťujeme opakovaně a víme, že majitelé nedělají to, co mají, mohou dostat pokutu. Ty také udělujeme,“ uvedla Bělohlávková.
Není to ale jen věc ubytoven. Na schůzi sdružení vlastníků jednotek (SVJ) v Pecháčkově ulici v Plzni-Skvrňanech dostali majitelé tento týden od předsedkyně zprávu, že se v Plzni rozšířily štěnice a švábi a že v případě výskytu se má věc hned hlásit předsedkyni.
Rizikové jsou ubytovny, kde se lidé často mění
„Hrozí totiž, že se hmyz rozšíří stoupačkami do celého domu,“ oznámila předsedkyně. Majitelé bytů byli překvapení. Předsedkyně nakonec upozornila i na to, že se nemusejí obávat, protože SVJ je i pro tyto situace pojištěné.
Jak upozornila Bělohlávková, výraznějším problémem jsou štěnice. Kvůli jejich většímu výskytu mají hodně práce specializované firmy. Kromě předem nasmlouvaných pravidelných kontrol třeba škol, školek či stravovacích provozů, které mají tyto kontroly povinné, zasahuje plzeňská firma Desinsekta každý týden v nějaké ubytovně. SVJ má na programu zhruba jednou za měsíc.
Podle pracovnice Lucie Tiché nedávno Desinsekta prováděla zásah v jednom z osmipatrových panelových domů právě v Plzni-Skvrňanech. „Dělali jsme osm pater se třemi byty na patře, cena byla kolem deseti tisíc na jeden zásah. Druhý zásah už není tak drahý, protože v některých bytech už se štěnice nevyskytují,“ popsala Tichá.
Ubytovny jsou podle ní rizikovější, protože se tam lidé mění. „Majitelé ubytoven se snaží, aby se štěnic zbavili, takže nám výskyt hned hlásí,“ popsala s tím, že při větším rozšíření je potom likvidace parazitů mnohem dražší.
Pracovnice křimické pobočky firmy Derator Věra Sedláčková odhadla, že výskyt se postupně zvyšuje v posledních pěti letech. „Týká se to nejen Plzně, ale i Mostu, Kladna či Prahy,“ sdělila.
„Lidé to samozřejmě budou svádět na Ukrajince, ale někdy stačí poslat dítě na tábor. Se štěnicemi se ale setkáváme v domovech důchodců, v nemocnicích, ve školkách, zkrátka všude, kde je velký pohyb lidí. Takže když se na ubytovně střídají party zahraničních dělníků, štěnice se roznášejí více,“ uvedla Sedláčková.
Věci z popelnice a hned může být problém
Šíření štěnic podle ní není následkem špatné hygieny, ale cestování. „Lidé rádi cestují a vozí si štěnice i z Itálie či Francie,“ sdělila Sedláčková.
V bytovkách se často setkává s tím, že jsou všechny byty v pořádku až na jeden. „Majitel si třeba nosí domů věci z popelnice. Pak se stává, že vedení SVJ tam zaplatí zásah, protože se bojí rozšíření do celého domu,“ popsala.
Některá SVJ si firmu zvou i na preventivní zásahy, kdy technici zkontrolují všechny byty a preventivně vystříkají stoupačky. Technik hned vidí, ve kterém bytě je problém a tam se případně udělá zásah. „Nedávno nám volali z jednoho domu, kde mají kamery, že do sklepa někdo pustil bezdomovce, takže chtějí prostory vystříkat, což je racionální postup,“ nastínila Sedláčková.
Ta radí utěsnit dvířka ke stoupačkám i vchodové dveře, doporučuje utěsnit i otvory okolo trubek vedoucích napříč všemi podlažími.
Bělohlávková doporučila kvůli výskytu štěnic prostudovat metodický pokyn Státního zdravotního ústavu, který se dohledá pod značkou AHEM 1/2024.
Štěnice bez krve přežije až půl roku (2. 12. 2015)