iDNES.cz

Tři týdny po povodni ve Štěnovicích shánějí peníze na nové lednice a sporáky

  15:06
Tři týdny po bleskové povodni, kdy se voda z intenzivního deště prohnala několika obcemi pod vrchem Radyně na Plzeňsku, jsou vodou přinesené bahno a nepořádek uklizené. Opravy poškozených domů ve štěnovické ulici V Potocích budou trvat ještě dlouho. Obec ještě nemá sečteny všechny škody.

Obec Štěnovice vypsala deset dnů po povodni veřejnou sbírku, která potrvá až do konce letošního roku. Informuje o tom i na webových stránkách obce, kde je kromě čísla účtu i QR kód. Aktuálně je na transparentním účtu téměř 360 tisíc korun. Dárci posílají několik stovek i tisíce korun, zatím největší připsaný jednorázový dar činí 100 tisíc.

„Peníze jsou určené především pro lidi, kteří měli vyplavené běžně používané části domů - tedy kuchyně nebo obývací pokoje. Pořídit za ně chceme základní vybavení, jako jsou lednice, sporáky a podobné věci. Víme, že prostředky budou zapotřebí i na stavební zásahy a sanace u poškozeného domu,“ vysvětlil štěnovický starosta Jan Polívka.

Bouřící živel páchal materiální škody, vše se naštěstí obešlo bez lidských obětí. A to i díky místním dobrovolným hasičům, kteří po rozbití okna dokázali vlézt do domu, kde téměř nepohyblivý muž zůstal uvězněný v pokoji po krk ve vodě. Vnuk seniora chce hasiče nominovat na Cenu Michala Velíška.

Místní lidový dům se stal okamžitě místem sbírky nářadí a úklidových prostředků pro zasažené velkou vodou. „Tuhle pomoc jsme brzy stopli, uklízení postupovalo poměrně rychle. Dva dny tu pracovala i skupinka odsouzených, hodně při uklízení pomohli,“ vypočítal starosta Polívka.

Štěnovice zasáhla blesková povodeň (2. 6. 2024)

Tři týdny po povodni obec stále ještě nemá sečtené všechny škody. Jisté je, že půjdou do milionů korun. Vedení obce třeba čeká na vyčíslení škody na cestě, kde voda roztrhala a zničila asfaltový povrch. Díry v ní jsou podle starosty nyní zasypané, je sjízdná.

Kromě Štěnovic voda zalila i nejníže položené části ve Starém Plzenci na druhé straně kopce s hradem Radyně. Pod vodou byla i silnice mezi Černicemi a Starým Plzencem.

Voda strhla svah podél železniční trati

A co víc, voda valící se po polích a loukách měla takovou sílu, že utrhla část svahu podél železniční trati z Plzně do Starého Plzence. Jen kousek od dálničního mostu přes železniční trať.

Zpočátku to vypadalo, že po zásahu záchranářů a odtěžení uvolněné zeminy se vlaky rozjedou po dvou dnech. „Udělal se průzkum a zjistilo se, že svah je natolik nestabilní, že práce budou trvat delší dobu,“ řekl den po velké vodě, v pondělí 3. června, mluvčí hasičů Správy železnic Martin Kavka. Bagry nakonec odtěžily desítky tun zeminy ze svahu.

Vlaky se poprvé od velké vody vydaly na trať mezi Plzní a Starým Plzencem ve čtvrtek 20. června odpoledne. „Svah bylo nutné zpevnit na čtyřech místech, pak došlo k opravě kolejí. Vlaky zatím jezdí úsekem rychlostí 50 kilometrů v hodině. Po plné stabilizaci tratě dojde ke zvýšení na plnou rychlost,“ uvedla mluvčí Správy železnic Nela Eberl Friebová.

Voda utrhla i část svahu pod silnicí na okraji Tymákova ve směru na Letkov a Plzeň. „V tomto případě to bude náročná oprava,“ potvrdil nedlouho po zjištění provozní ředitel krajských silničářů Radek Šíma. Je to asi největší škoda po velké vodě ze začátku června na krajských silnicích.

Vedení Štěnovic dál zjišťuje, proč se voda do části obce přihnala tak rychle a s takovou ničivou silou, že odnášela i auta. „Zabýváme se samotnou příčinou. řešíme to s povodím, budeme se bavit s krajem, se zemědělci,“ řekl starosta Polívka.

Voda valící se z lesa luk pod Radyní ve směru na Losinou nejprve zatopila nově vybudovaný kruhový objezd před Losinou na hlavním silničním tahu z Plzně na České Budějovice. Chvílemi tam silnice byla až pod čtvrt metrem vody. Dál se voda hrnula přes pastviny, pole a louky s kukuřicí i obilím až do údolí Losinského potoka. V poli s obilím si vytvořila asi 20 metrů široký koridor. V něm bylo obilí polehlé ještě tři dny po velké vodě.

K vodám od Radyně se přidávala další i z okolních kopců, všechna mířila do Losinského potoka a východního cípu Štěnovic. „Jak se tohle všechno dostalo do údolí s potokem, už nebyla šance,“ povzdechl si štěnovický starosta Jan Polívka.

Autor:
zpět na článek