Postel, v níž spal i Masaryk. V zámečku Tři Trubky chystají unikátní ubytování

  18:26
Celý rok trvaly práce na obnově interiérů loveckého zámečku Tři Trubky v Brdech. Za tři týdny čeká ikonickou stavbu s pohnutou historií otevření. Opět tak bude sloužit původnímu účelu. Stejně jako sousední hájovna bude unikátním místem pro přespávání.

Tři Trubky v Brdech nedaleko Strašic na Rokycansku jsou původně loveckým zámečkem, o kterém si lidé desítky let jen vyprávěli, ale málokdo ho viděl na vlastní oči, protože byl uvnitř střeženého vojenského prostoru na pomezí západních a středních Čech. Teď prošla stavba uprostřed hlubokých brdských lesů náročnou rekonstrukcí.

„V roce 1928 v něm přespal tehdejší prezident Tomáš Garique Masaryk, když v Brdech otevíral první vojenskou střelnici. Pamětníci říkali, že přespával v malém pokoji, kam se vešla jen postel, lampa a obraz. To bylo všechno. Když jsme před zahájením rekonstrukce stěhovali nábytek a vybavení k renovacím, odkryli jsme matrace u starých postelí. Na rámech jsme našli štítky z berlínské truhlárny, která vyráběla původní postele pro zámeček v roce 1890. Matrace jsme nechali vyměnit za nové, ale původní postele se sem vrací renovované i s původním pružením. Nemají žádné nové rošty,“ vysvětlil ředitel hořovické divize Vojenských lesů a statků David Novotný, proč si myslí, že v některé ze zde nalezených postelí skutečně spal první československý prezident.

Opravený zámeček Tři Trubky u Strašic na Rokycansku. (12. srpna 2024)

Jednolůžkový pokojík v sousedství hlavního sálu, ve kterém Masaryk prokazatelně přespal, je v zámečku tím nejmenším, který bude od září k pronajmutí.

Rok trvající vnitřní rekonstrukce budovy vystavěné v letech 1888 až 1890 hrabětem Jeronýmem Colloredo-Mansfeldem stála v posledním roce 20 milionů korun. Další asi tři miliony si vyžádala neplánovaná výměna části krovu napadeného dřevokazným hmyzem, a částečná oprava kanadského šindele na střeše.

Vše probíhalo za dohledu památkářů

Už loni v červenci se pro návštěvníky Brd otevřel Dům přírody, který vznikl další přestavbou někdejších hospodářských budov zámečku. Původní sklady a stáje se po několika desetiletích provozu nejprve změnily v armádní ubytovny. Po odchodu armády, zrušení vojenského újezdu a vzniku Chráněné krajinné oblasti Brdy k 1. lednu 2016 celý areál Tří Trubek přešel pod Vojenské lesy a statky.

Nový nabyvatel veškeré plány na budoucí využití zámečku i hospodářských budov od počátku konzultoval s památkáři. Když VLS areál přebíraly, zámeček byl v havarijním stavu. Při loňském otevření Domu přírody měl sousedící zámeček opravený jen plášť. Uvnitř práce teprve začínaly.

Hodně lidí nejprve zarazilo, že na starých obrázcích má budova zámečku červeno-žlutou fasádu, ale teď jsou žluté jen stěny v úrovni přízemí a komíny. Dřevem obložená většina domu je temně červená.

Na zámku Tři trubky vystřídají Masaryka, nacisty i komunisty obyčejné děti

Ředitel Novotný popsal, že zbarvení zámečku řešili s památkáři už při výstavbě Domu přírody a hájovny, která je vůbec prvním místem pro ubytování uvnitř CHKO Brdy. „Při rekonstrukci se odebíraly vzorky z dřevěných částí budovy. Došlo se až na tmavě červenou, o které i památkáři řekli, že je barvou skutečně původní. Rekonstrukce zámečku od počátku směřovala k tomu, aby se co nejvíce navrátil původní stav a účelu budovy z doby vzniku. Aby opět sloužila především k ubytování. Proto šla k zemi část kuchyně, která byla dostavěná v 70. nebo 80. letech minulého století. Místo ní je něco jako kuchyňská chodba vybavená současnými spotřebiči. Tam si mohou ubytovaní vařit. S restaurací ani kavárnou se v areálu nepočítalo a nepočítá,“ popsal Novotný.

V zámečku je opravený i výtah na jídlo, kterým se dá z kuchyňské chodby posílat jídlo do prvního i druhého patra. V koupelnách u pokojů jsou zrenovovaná historická umyvadla i se starými bateriemi. Omlazující kůrou prošel i veškerý nábytek, který šlo zachránit.

U Tří trubek se otevírá brána do Brd, samotný zámeček zůstane ještě zavřený

Renovovaný nábytek začala navážet v pondělí do zámečku dodávková auta. Stěhováci postupně vynášeli do pokojů postele, skříně, židle. Vytočit se s objemnými kusy nábytku po opraveném dřevěném schodišti a při tom nic nepoškodit, není nic jednoduchého.

Po mnoha letech je v sále v prvním patře opět funkční i velký krb.

Slavnostní otevření zámečku je naplánované na první zářijový týden. Pak i on začne sloužit pro ubytování lidí, kteří touží po klidu. Hájovna s 11 lůžky a nově i zámeček s dalšími 14 jsou jediným místem na území CHKO Brdy, kde se dá ubytovat. Kolik přesně bude stát přespání v zámečku, nemají VLS ještě spočítané. Ve vedlejší hájovně je to v rozmezí 750 až 2 000 korun za noc.

Podle výrobního náměstka hořovické divize Zbyňka Nejmana po roce fungování hájovny zaznamenali, že většina lidí si tu neplánuje týdenní pobyty, ale největší zájem je o prodloužené víkendy. „Výjimečný je tu právě ten klid. Třeba příchod nového roku se tu nemůže slavit žádným ohňostrojem, ten je v chráněné krajinné oblasti zakázaný,“ zdůraznil Nejman.

25. července 2023

Zatímco u prvního prezidenta Masaryka správci objektu přesně vědí, ve kterém pokoji na zámečku přespal, takové informace ale nemají o německém polním maršálovi Walterovi von Brauchitsch, který tu nedobrovolně pobýval v domácím vězení od roku 1942 do jara 1945. Po roce 1948 na zámeček nejprve jezdili generálové a pohlaváři, později se stal základnou pro důstojníky z cvičících armád socialistického bloku.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Autor: