Za nacistickou vlajku v konvoji soud uložil podmínku. Mávání omylem zpochybnil

  12:12,  aktualizováno  13:17
Soudkyně Okresního soudu Plzeň-město potrestala podmínkou manžele z jižních Čech, kteří při loňských oslavách osvobození Plzně zamávali z vojenského auta vlajkou s nacistickým křížem. Zároveň musí dohromady zaplatit 40 tisíc korun.

Soudkyně Kateřina Kubiasová uznala dvojici vinnou z výtržnictví a projevu sympatií k hnutí směřujícímu k potlačení práv a svobod člověka.

Potrestala je šesti měsíci na zkušební dobu 14 měsíců a peněžitým trestem pro každého ve výši 20 tisíc korun. Ohroženi byli až tříletými tresty. Rozsudek není pravomocný, obě strany si ponechaly lhůtu pro případné odvolání.

Manželé Jiří a Michaela F. shodně tvrdí, že šlo o souběh nešťastných událostí. Že za vše může vítr, který jim vlaječky v autě promíchal. „Jsem nevinná, nic takového bych neudělala záměrně,“ prohlásila v lednu během hlavního líčení osmatřicetiletá žena.

Této verzi ale soudkyně nevěří. „Z kamerových záznamů je zřejmé, že řidič bere vlajku do ruky, uhlazuje ji, dívá se na ni a pak ji předává obviněné. Ta s ní zamává, bez náznaku paniky bere zpět do vozidla, oba se na sebe podíváte, usmějete,“ popsala Kubiasová.

Navíc vlaječka se svastikou byla vidět za předním sklem už v době, kdy manželé z Prachatic na oslavy osvobození do Plzně jeli. Zaznamenaly ji kamery v Nepomuku a u Vlčtejna. „Řidič i spolujezdkyně nemohli vlajku přehlédnout,“ domnívá se soudkyně.

Většinu cesty z plzeňské části Bory do centra města zdravila Michaela F. tisíce lidí lemujících trasu konvoje americkým šátkem přivázaným na prstu nebo americkou vlaječkou, s potomkem házeli do davů podél cesty i cukrovinky.

Nákladní auto s bílou americkou hvězdou nemělo dveře u řidiče ani spolujezdce. Střecha nad kabinou je z plachty. „V konvoji bylo pod plachtou v kabině vedro. Dovnitř do auta nám foukl vítr, část věcí uvnitř popadala. Něco jsem sbírala i venku. Pak jsem si dávala dítě na klín, od manžela jsem dostala vlaječku a zamávala jsem s ní. Jakmile jsem si uvědomila, jaká to je, hned jsem ji stáhla,“ vysvětlila spolujezdkyně.

Tvrdila, že pro ni konvoj končí u pomníku Díky, Ameriko. Netušila prý, že o desítky metrů dál je divadlo a balkon s tribunou pro čestné hosty včetně příbuzných veteránů. Podobně vše popisoval i její muž, který auto řídil. Ten doplnil, že při krátkém stání na chvilku pootevřel vyklápěcí čelní okno a do kabiny se dostal poryv větru.

Manželé vypověděli, že Konvoj svobody jeli v Plzni loni potřetí, z předchozích měli v autě americké vlaječky. Baví je historie americké armády, doma mají tři veterány.

Byl to souběh nešťastných událostí, tvrdí manželé (16. 1. 2025)

16. ledna 2025

Červeno-bílou vlaječku s černým hákovým křížem uprostřed podle nich dostaly jejich děti v září 2023, když se v jižních Čechách účastnili historické akce zvané Horké září 1938, při které historické ukázky navozovaly atmosféru československo-německých hranic před druhou světovou válkou.

Od Horkého září byla vlaječka, kterou používalo nacistické Německo, zastrčená v autě u rámu předního okna a plátěné střechy. Od té doby až do května 2024 prý s historickým autem nikam nejeli.

Státní zástupce Robert Merkun dvojici obžaloval nejen kvůli mávání vlaječkou v Konvoji svobody, ale i kvůli tomu, že si nacistické vlaječky za předním sklem auta všimli nejméně další dva řidiči, kteří potkali historické auto na cestě z jižních Čech do Plzně. Navrhoval pro ně podmínky a propadnutí vlaječky.

Soudkyně chtěla případ vyřešit bez soudního jednání podmínkou a peněžitým trestem, trestní příkaz ale anuloval podaný odpor.

Autoři: ,