ZČU vyrazila do boje s rakovinou, využije přirozené buněčné zabijáky - regiony.impuls.cz

ZČU vyrazila do boje s rakovinou, využije přirozené buněčné zabijáky

  15:24,  aktualizováno  15:24
Západočeská univerzita v Plzni se spolu s dalšími dvěma univerzitami rozhodla dát lidem novou naději v léčbě rakoviny, smrtelných infekcí a onemocnění imunitního systému. Instituce se společně zaměří na novou léčbu založenou na iNKT buňkách, což jsou přirození buněční zabijáci. Ti dokážou odolné nádorové buňky přesně zacílit a eliminovat. Fungují i jako dlouhodobá ochrana.

Konsorcium tří univerzit s názvem CiRT má ambici přinést revoluci v léčbě rakoviny. | foto: ZČU

Do výzkumu léčby rakoviny se vrhnou Pensylvánská univerzita, Univerzita Karlova a již zmíněná Západočeská univerzita v Plzni. Jejich vědci, lékaři a další partneři se zaměří právě na novou terapii založenou na iNKT buňkách, pojmenovaných podle anglického natural killer, přirozený zabiják.

Nová terapie pomocí přirozených buněčných zabijáků slibuje revoluční léčbu nejzávažnějších hematoonkologických onemocnění nebo pomoc s komplikacemi po transplantacích. „Na rozdíl od tradiční chemoterapie, která může být toxická a neúčinná, dokážou buňky iNKT odolné nádorové buňky přesně zacílit a eliminovat,“ vysvětluje Monika Holubová z Biomedicínského centra LF UK v Plzni.

Zabijácké buňky se navíc mohou využít jako živé léky, které po podání pokračují v růstu a poskytují dlouhodobou ochranu proti nádorům. Jejich efekt se navíc může ještě zvyšovat v kombinaci s dalšími postupy.

„Máme blízko k léčebným postupům nové generace a chceme je přenést z laboratoří na kliniky k samotným pacientům. Terapie by měla být nejen dostupnější, ale zároveň je budeme moci přizpůsobit potřebám pacientů po celém světě,“ věří předsedkyně nově vzniklého konsorcia tří univerzit s názvem CiRT Antonia Rotolo z Pensylvánské univerzity.

Vědci se také zaměří na slibné možnosti varianty buněk označovaných jako CAR iNKT. V současné době chválené terapie využívají vlastní buňky pacienta. Tento přístup je účinný, má však své nedostatky. Pacienti bývají poměrně často oslabeni předchozí chemoterapií nebo potlačenou imunitou.

U terapií CAR iNKT se může využít buněk od zdravých dárců, čímž odpadá potřeba náročných úprav. Nová metoda se tak stane základem funkční léčby, která bude dostupná každému pacientovi bez obav ze závažných komplikací.