iDNES.cz

Má nos losa, ocas medvěda. Mládě takina z plzeňské zoo dostalo jméno Born

  14:24
V plzeňské zoo pokřtili mládě vzácného takina čínského, kterého chová jen několik zoologických zahrad v Evropě. Samec dostal jméno Born. Kopytník je pozoruhodný tím, že má rohy pakoně, nos losa, ocas medvěda a stavbou těla připomíná bizona.

Born je historicky prvním mládětem takina čínského, které se v plzeňské zoo narodilo. Zahrada získala samce a samici v prosinci 2021 a už tenkrát chovatelé doufali, že až samice dospěje, stane se matkou.

Otcem je samec jménem John Woo, který se narodil v roce 2016. Matkou se stala o čtyři roky mladší samice Bathory. Oba pocházejí ze zoo v Liberci.

„Samice odchov a péči o potomka úspěšně zvládla,“ potvrdil úspěšný odchov mluvčí Zoologické a botanické zahrady města Plzně Martin Vobruba.

Sameček přišel na svět 6. června. Jeho kmotrem se stal patron chovu, primátor Plzně Roman Zarzycký a jméno navrhl jeden ze žáků 5. třídy ze 7. Základní školy v Plzni.

Zvířata patří mezi národní dědictví Číny, a jsou proto téměř výhradně chována na jejím území. Tvora, který má rohy pakoně, nos losa, ocas medvěda a stavbou těla připomíná bizona, si Číňané cení podobně jako pandy velké. Objeven byl teprve v roce 1050.

Do Evropy pár takinů přivezla v roce 2002 Zoo Liberec. Všechna zvířata, která byla následně chovaná v evropských zahradách, jsou jejími potomky.

Vzácný takin čínský přijel do Plzně, jeho srst vypadá jako zlaté rouno

Aktuálně jsou ve 20 zoo v 9 zemích Evropské unie a dále také v zoo v Novosibirsku, americkém San Diegu a ve dvou japonských zahradách.

Takin čínský má ještě jedno jméno, říká se mu také zlatý. „Je to díky barvě jeho krásné a dlouhé srsti, která někdy může vypadat jako zlaté rouno,“ vysvětlil mluvčí.

Kopytník pochází z horských oblastí Himalájí, Indie a západní Číny. Živí se okusováním stromů, keřů a bylin.

Podle Vobruby se takini vyskytují ve čtyřech formách. „Buď jsou zoology chápány jako poddruhy jediného druhu, nebo jako čtyři různé druhy. Nejčastějším takinem v zoo je takin indický,“ uzavřel mluvčí s tím, že zvířata jsou uvedena v Mezinárodní červené knize ohrožených druhů v kategorii zranitelný.

zpět na článek