I kvůli Škodovce je v Mladé Boleslavi draho, město slibuje tisíce dostupných bytů

  11:46
Postavíme byty a zajistíme v nich dostupné bydlení. To byly sliby hned několika politických stran před posledními komunálními volbami. A lidé na to slyší, protože bydlení je v Mladé Boleslavi skutečně problém. Příliš nových bytů se nestaví a ty stávající jsou beznadějně obsazené například mnoha tisíci lidí, kteří do města přicházejí pracovat do automobilky.

„To vše způsobuje, že tržní ceny bytů i nájmů jsou příliš vysoké a bydlení nedostupné,“ říká náměstek primátora Mladé Boleslavi Raduan Nwelati z ODS, pro kterou bylo téma dostupného bydlení před komunálními volbami stěžejní. Jenže rok a půl od voleb se zatím ani nekoplo a nové bydlení se nepřibližuje.

Politici vysvětlují, že je to slib, který nelze splnit za pár měsíců. Jen roky potrvá příprava stavby samotné, nakreslení projektů, zasíťování pozemků, získání potřebných povolení a nejméně následující tři roky se bude stavět. První lidé by tak mohli začít bydlet nejspíš někdy kolem roku 2029.

(Ne)průhledná firma

Podle primátora Mladé Boleslavi Jiřího Boušky (ANO + Volba pro Boleslav) ale město již učinilo zásadní krok, a to založení nové městské společnosti pro dostupné bydlení. Jejími jednateli byli zastupitelstvem schváleni Raduan Nwelati, Jiří Bouška a také druhý náměstek primátora Daniel Marek z hnutí STAN.

Praha má drahé bydlení jako Barcelona, víc aut jezdí jen ve Varšavě, zjistila studie

Tento krok kritizuje opoziční zastupitelka Jana Krumpholcová (Strana zelených), podle které bude hospodaření firmy neprůhledné. „Návrh na zástupce opozice v šestičlenné dozorčí radě neprošel,“ kritizovala zastupitelka.

„Tuto námitku jsem slyšel u předchozích městských firem, jako je SARA MB na správu sportovních a rekreačních areálů. Čas prověří, že také tato společnost bude transparentní a bude fungovat dobře,“ reagoval Nwelati.

Mladá Boleslav do firmy pro začátek poslala 17 milionů korun. Podle náměstka proto, aby město dalo jasně najevo bankám, že to s výstavbou bytů myslí vážně, protože záměr má být z velké části financován z úvěrů.

Chomutov nabízí mladým párům startovací byty, o přidělení rozhodne komise

A také proto, aby město mohlo postupně nabírat do této firmy nové zaměstnance na odborné pozice, například projektanty. „Obecně máme problém s projekčními kancelářemi, které mají nedostatečné kapacity, a navíc projekty dostáváme s chybami, které se daří odhalit až při stavbě,“ řekl Nwelati. „Tím, že budeme mít svoje projektanty a další odborníky, uděláme vše kvalitněji, rychleji a podstatně ušetříme,“ uvedl Nwelati s tím, že město bude šetřit také na DPH za dodavatelské práce.

„Například mladoboleslavská nemocnice teď připravuje výstavbu pavilonu matka a dítě za miliardu korun. Projekt sám o sobě vyšel v soutěži u projekční kanceláře na 40 milionů, za to bych mohl dát slušný plat vlastním kvalitním projektantům na několik let,“ řekl.

Vyrostou tisíce bytů

Stavět se má v lokalitě mezi Dubcemi a Hejtmánkou na okraji města. „Za tímto účelem jsme tam již v minulých letech koupili více než 160 tisíc metrů čtverečních pozemků,“ upřesnil primátor Jiří Bouška. „Mnozí tehdy kritizovali, proč to kupujeme, že je to nevýhodná investice, z pohledu dnešních cen pozemků jsme tím naopak městu vydělali, jejich cena je dnes několikanásobně vyšší,“ říká Bouška.

Důstojnou mzdu nemá víc než polovina Pražanů, hlavně kvůli dražšímu bydlení

Vyrůst tam má v první fázi tisíc a výhledově až tři tisíce bytů. Má tak vzniknout nová moderní čtvrť, kde by mohlo bydlet až devět tisíc lidí. „Chceme být vzorem výstavby bytů pro ostatní města. V plánu je použít chytrá, ekologická a udržitelná řešení, zajistit velkorysé množství zeleně a samozřejmě infrastrukturu včetně školy, školky, dětských hřišť, sportovišť a rovněž s novým dopravním napojením,“ popsal Nwelati.

Podmínky, za jakých budou moci lidé bydlení v nové čtvrti získat, chce město představit později. Má jít ale o družstevní a nájemní byty v majetku města a splátky mají být výhodnější než na běžném trhu.