Zranění byli fanoušci West Hamu, příznivci Fiorentiny napadli také jednoho policistu, řekl Rybanský. „Na osobní svobodě jsme omezili 16 osob a v tuto chvíli celou událost prověřujeme,“ napsal mluvčí na Twitteru.
Podle videozáběrů zveřejněných na facebookovém účtu Hooligans.cz potyčka zasáhla velkou část ulice, rowdies házeli židle či stolky. Italské fanoušky zadržela policie v obchodě s obuví, jak vyplývá z její fotografie na Twitteru.
Pražská zdravotnická záchranná služba ošetřila tři lidi po potyčce v Rytířské ulici, potvrdila ČTK její mluvčí Jana Poštová. Dva z nich nebylo nutné odvážet do nemocnice, třetí tam byl převezen s lehčím poraněním hlavy, doplnila mluvčí.
Fanoušek, který napadl policistu, je podezřelý ze spáchání násilí proti úřední osobě, řekl Rybanský. Jiné vážnější incidenty kolem finálového zápasu policie podle mluvčího zatím nezaznamenala. Jen na Staroměstském náměstí fanoušci odpálili dvě dýmovnice, řekl a připomněl také možné problémy v automobilové i veřejné dopravě. Komplikace podle něj nastaly například kolem 17:30 v okolí stanice metra Muzeum, kde se nahromadili italští fanoušci, kteří se chystali do metra nastoupit.
Večerní utkání ve Vršovicích provázely bezpečnostní opatření i omezení dopravy v okolí stadionu. Na pořádek a bezpečnost dohlíželo několik stovek policistů z pořádkové, kriminální, dopravní a cizinecké policie, připravení byli i členové antikonfliktního týmu a jejich kolegové na koních, psovodi a letecká služba.
Na zápas i památky
Tisíce fotbalových fanoušků anglického West Hamu a italské Fiorentiny přijely do Prahy už v úterý. Příznivci se soustředili především ve fanzónách na Letné a Výstavišti, kde byl však povrch po dešti hodně rozbahněný.
Do fanzóny West Hamu na Letenské pláni začaly už po jejím poledním otevření proudit stovky fanoušků londýnského klubu. Dobře naladění Angličané provolávali blízko sparťanské epet Areny týmová hesla a místem se rozléhaly hlasité tóny klasického britského rocku. Kolem čtvrté hodiny byly v areálu už tisícovky vroucných fandů
Tu a tam byly k vidění i celé rodiny s dětmi. S celou rodinou dorazil z Londýna do Prahy i dvaatřicetiletý Oliver. „Fanouškem jsme jen já a syn. Manželka chtěla především poznat krásy Prahy. I proto se hodláme na několik dnů zdržet, projít si památky a tak,“ vysvětluje Oliver.
I další Angličané popsali krásy zdejších historických památek, zejména pak Karlova mostu. Líbí se jim i české dívky, podle jednoho z fanoušků mají Češi a Slováci nejkrásnější ženy na světě.
Světový fotbal v Praze: desetitisíce fanoušků, policejní manévry a zavřené ulice |
O poznání častěji byly k vidění početné party kamarádů, které si chtěly vychutnat především středeční sportovní slavnost s podobně založenými nadšenci. Tak jako dvacetiletý Oliver, který do Prahy dorazil teprve v úterý večer s pěti dalšími vrstevníky fandícími West Hamu. „Atmosféra je zatím fajn, ale teprve se to tu rozjíždí. Do večera nás čeká ještě spousta času a spousta piv,“ sdělil s úsměvem Oliver.
Pivo za 120 korun? Nevadí
Hned za volně průchozím vstupem na Letenskou pláň, na který kvůli případným provokacím dohlíželi pracovníci ostrahy, bylo zřejmé, že v posledních dnech v Praze zhusta prší. Pláň byla rozbahněná a její nezpevněné části plnily louže, což zdejší personál postupně dokázal výrazně vylepšit.
Platí to i pro hlavní stage s velkoplošnou obrazovkou, kde se shlukovalo nejvíce lidí. U stánků, které lemovaly okrajové části fanzóny, se tvořily fronty, především u těch pivních. Zlatavý mok fanouškům chutnal a evidentně jím nešetřili. Cena 120 Kč za půllitr připadala většině dotazovaných v pohodě.
Samému středu tábora londýnských fanoušků vévodila trojice dlouhých otevřených stanů s lavičkami a stoly, kam se mohli příznivci posadit mimo dosah louží s jídlem a pitím, popřípadě se schovat před deštěm.
Moje lásky ve finále, já šprtám ve škole. Řepka vzpomíná na West Ham i Fiorentinu |
Fandové West Hamu svým hráčům věřili a jednotně hovořili o vítězství.
Do Prahy i bez lístků
Fanoušci Fiorentiny byli soustředěni o pár kilometrů dál na Výstavišti. Holešovický areál se postupně zabarvil do fialova, také zde panovala dobrá nálada, i když rovněž místní plácek byl rozbahněný. Nápor vyhlížela většina stánkařů, zásobení byli dobře, ceny ale lidové nebyly. Za velký hot dog chtěli 220 korun, za pivo stovku.
„Já lístek na zápas nemám, jsem tady s přáteli. Jsme tu od pondělí. Praha je krásná a tak si ji prohlédneme, zafandíme a poletíme domů. Věřím, že vyhrajeme. Máte tu skvělé pivo,“ řekl jeden fanoušek ve fialovém Paolo.
On a většina přítomných lístky na zápas nesehnala, ale využila zajímavých cen letenek a dostupnosti nejen ubytování, ale také relativně laciného alkoholu.
Finále v Edenu, překupnický ráj. Je libo lístek na fotbal za čtyři sta tisíc? |
V areálu Výstaviště byly velkoplošné obrazovky, o show bylo postaráno. „V Česku jsem poprvé, ale moc se mi tu líbí. Navštívil jsem s manželkou a synem místní zoologickou zahradu a včera i muzeum, kde máte tu kostru velryby. Ale oproti informacím na Google je tady o něco dráž, než jsem myslel,“ řekl Silvio. Ten byl ve fanzóně od poledne. Sešel se s přáteli, kteří přiteltěli teprve ve středu.