Boom fotovoltaiky ve středních Čechách brzdí. Důvodem jsou levnější energie

  10:00
Ve středních Čechách přibylo za letošní rok přes 4 700 solárních elektráren, to je s velkým náskokem nejvíce v celé republice. Je to ale podstatně méně než za první pololetí loňského roku. Může za to pokles cen energií.

Moderní domek s velkou zastřešenou terasou. Nad ní se blýská dlouhá řada černých obdélníkových panelů. Ty jsou součástí sluneční elektrárny, která vyrábí proud a ukládá jej do velké baterie v interiéru domu, přebytky elektřiny pak odesílá do veřejné elektrické sítě. Lukáš Kučera z Mělnicka si jej nemůže vynachválit.

„Když nám před dvěma roky přišel dopis od dodavatele o zdražení elektřiny v podstatě o 150 procent, tak jsem neváhal,“ říká. Dnes má na střeše 12 takzvaných fotovoltaických panelů vyrábějících elektřinu a k tomu je ještě několik panelů sloužících pro ohřev teplé vody. „Díky tomu mám v podstatě pasivní dům, za energie platím minimální částky, navíc alespoň trochu přispívám ekologii,“ přemítá.

A přidává i další výhodu: „Když nedávno po bouřce v ulici nešel proud, my jsme skoro jako jediní svítili díky zásobě v baterii.“

Pouze větší fotovoltaiky podléhají vyúčtování, uklidňuje solárníky úřad

Podobně uvažuje stále více Středočechů. Jen letos bylo ve Středočeském kraji s velkým náskokem připojeno nejvíce slunečních elektráren z celé země.

„Za prvních šest měsíců letošního roku energetici připojili ve Středočeském kraji celkem 4 705 fotovoltaických elektráren s instalovaným výkonem 72,8 MW. Na druhé příčce pomyslného solárního žebříku se umístil Moravskoslezský kraj s počtem 2 291 elektráren s instalovaným výkonem 37,8 MW,“ uvedla mluvčí ČEZ Soňa Holingerová. Celkem jich bylo za první pololetí v celém Česku připojeno k distribuční síti 15 447.

Miliardy do soustavy

„Prvenství středních Čech je dáno jednak tím, že se jedná o největší region zahrnující více než tisíc obcí, a jistě má váhu také ekonomická síla obyvatelstva,“ domnívá se Holingerová.

ČEZ Distribuce kvůli tomu plánuje investovat v roce 2024 do nutných úprav elektrárenské soustavy kolem osmi miliard korun, protože stávající kapacity v některých lokalitách naráží na své limity. „Celkový objem investic pro letošní rok jsme navýšili na 18,6 miliardy korun, z toho necelých osm miliard jde do nutných úprav pro posílení sítí z důvodu zvýšeného počtu žádostí na připojení těchto výroben,“ říká Martin Zmelík, generální ředitel ČEZ Distribuce.

Bytovky si o solární panely přímo říkají, tvrdí vědec z univerzity

Odborníci ovšem upozorňují, že přes velké počty nových elektráren ve srovnání s velkým boomem, který nastal hlavně kvůli válce na Ukrajině a masivnímu zdražování elektřiny, je letošní počet nově připojených zákazníků podstatně nižší. Loni byl ve středních Čechách počet nově připojených fotovoltaických elektráren v prvním pololetí téměř dvojnásobný, a to 8 728.

Stojí za tím celkové zklidnění situace na energetickém trhu a pokles cen energií. „Pro domácnosti je hlavním argumentem vysoká cena elektřiny. Lidé ale bohužel zapomínají na to, že vlastní zdroj energie je investicí na desítky let a důležitou pojistkou proti budoucímu růstu cen,“ upozorňuje Jan Krčmář, výkonný ředitel Solární asociace.

Energii ze slunce chtějí i města

Štafetu od majitelů rodinných domů přebírají firmy a města. Celkový výkon nově připojených solárních elektráren totiž ve středních Čechách v prvním pololetí činil 72,8 MWp, což je i přes pokles počtu elektráren takřka totožné jako ve stejném období loni. To znamená, že se jedná o zařízení s vyšším výkonem, které instalují především firmy. Aktivní chtějí být v tomto směru také města, třeba Mladá Boleslav kvůli tomu letos založila i vlastní firmu.

Fotovoltaické elektrárny ve středních Čechách

  • Počet fotovoltaických elektráren zapojených v kraji loni v prvním pololetí:
    8 7281,26
  • Počet solárních elektráren zapojených prozatím letos ve středních Čechách:
    4 705
  • Letošní celkový výkon nově zapojených elektráren v kraji:
    72,8 MWp

Zaměřit se chce na takzvanou komunitní energetiku, tedy že bude zastřešovat provoz a instalaci pro více subjektů. „Díky tomu budeme moci u všech prací souvisejících s umísťováním fotovoltaických panelů uplatňovat odpočet daně z přidané hodnoty,“ vysvětluje náměstek primátora Petr Servus.

V plánu je podle něho například ještě letos instalovat fotovoltaiku na střechu 6. základní školy, školy v Debři či na městském bazénu.

19. července 2023