Smrtí to u nás teprve začíná, zvou hřbitovy na prohlídku krematoria i workshop

  14:00
S notnou dávkou nadsázky zvou Hřbitovy a pohřební služby Praha širokou veřejnost na vůbec první dny otevřených dveří. Plakát se sloganem: „Smrtí to u nás teprve začíná“ láká na prohlídku Olšanských hřbitovů, exkurzi do krematoria či hrobnický workshop. Grafika zobrazující spojení rukou živých a mrtvých může citlivější povahy znepokojit, podle odborníků je však v pořádku. Téma smrti je potřeba odtabuizovat, shodují se.

Hlavní brána Olšanských hřbitovů v Praze. | foto: Pavla Apostolaki, pro iDNES.cz

„Uspořádáním Dnů otevřených dveří chceme Pražanům ukázat, jak široký je záběr naší organizace a co všechno vlastně pro město děláme,“ říká Richard Čejchan, náměstek Hřbitovů a pohřebních služeb Praha (HPS).

Ve dnech 18. až 20. října se konají noční prohlídky Olšanských hřbitovů, exkurze do strašnického krematoria nebo workshop výroby přírodní dušičkové výzdoby.

Hřbitovy a pohřební služby Praha (HPS) lákají na dny otevřených dveří. (15. října 2024)

A nejen samotné hroby si zaslouží pozornost. Zapomínat se nesmí ani na pracovníky v pohřebních službách, v krematoriích a na hřbitovech. „Ti všichni vykonávají důležitou práci, kterou dříve nebo později bude potřebovat každý z nás. I proto jsme pro akci v lehké nadsázce zvolili slogan ‚Smrtí to u nás teprve začíná‘,“ vysvětlil Čejchan.

Vnímání vizuálu je individuální

Na někoho může kampaň tohoto ražení působit lehce znepokojivě. Odborníci však vizuál nijak dramaticky nevidí a záměr akce vítají.

„Na plakátu vnímám určitou nadsázku, takže pokud k němu přistoupíme takto, nemělo by to nikoho urazit či rovnou traumatizovat. Vkus je značně individuální věc, takže v tomto se zřejmě veřejnost rozpoltí na odpůrce a zastánce,“ okomentovala pro iDNES.cz psycholožka Jana Mynářová.

Dušičky, Samhain, Halloween i Día de los Muertos. Když živí slaví s mrtvými

Jak uvádí šéf Asociace soukromých pohřebních služeb Jaroslav Mangl: „Je třeba k tomu přistupovat z pozice zdravého rozumu. Je přeci normální, že když se má někdo narodit, tak je normální, že musí taky umřít. Každý den by lidé měli myslet na to, že jednou ze světa odejdou.“

Podle psycholožky Lenky Čadové nejsou v české společnosti hovory o smrti tak běžné, leckdy jsou i tabuizované. „Smrt je přirozenou součástí života a zaslouží si pozornost. Organizátoři se jistě snaží sejmout roušku tajemna a ukázat, že je toto prostředí potřebné jako každé jiné. Každý člověk se s ním na konci svého života setká a setkají se s ním především pozůstalí.“

Zájem je o hrobnický workshop

„Pro někoho může znít představa hrobnického workshopu morbidně nebo absurdně. Když jsme se však na sociálních sítích zkusmo ptali, jaký program by naše publikum zaujal, po noční prohlídce Olšan byl největší zájem právě o něj,“ sdělil Petr Zeman vedoucí koncepčního a rozvojového oddělení HPS.

Co si myslíte o dnech otevřených dveří na hřbitovech?

celkem hlasů: 68

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00úterý 22. října 2024. Anketa je uzavřena.

Na podobné akce chodím, o smrti je potřeba více mluvit54
Nemám názor9
Nešel/a bych tam, je to morbidní5

Kvůli velkému zájmu byla v pondělí 14. října spuštěna registrace a prodej vstupenek pro vybraná místa prostřednictvím sítě GoOut. Na jiná místa bude vstup zcela zdarma. Více informací najdou zájemci na webu Hřbitovů a pohřební služby Praha zde.

Dušičky na Olšanech. Příběhy, rarity a pietní umění největšího hřbitova v Česku

Výstava pod širým nebem

Současně s akcí si mohou zájemci prohlédnout na Mariánském náměstí volně přístupnou výstavu s názvem Proměny pražského pohřebnictví, která má práci v tomto oboru a aktivity s ním spjaté přiblížit. Informační panely umožní pohlédnout do tváří pracovníků služeb, osvětlit historii samotného pohřbívání a vojenských pohřebišť. Výstava potrvá do konce října.

Autor: