iDNES.cz

Rozdíl i desítky korun. Levněji nakoupíte v malých lékárnách, zjistil redaktor

  11:16
MF DNES porovnávala ceny léčiv v malých lokálních lékárnách s těmi z velkých řetězců. Lokální provozovny z testu vyšly lépe, ve většině případů by v nich lidé podstatně ušetřili. Větší lékárny se hájily používáním věrnostních kartiček.

ilustrační snímek | foto: Královéhradecký kraj

Deset i třicet korun rozdíl za jediný úplně stejný lék. Pro někoho, kdo jich musí užívat více najednou nebo se jimi vybavuje před cestou na dovolenou, to jsou v součtu značné peníze navíc. Redakce MF DNES srovnala ceny v náhodně vybraných malých lékárnách i v těch z „velkých“ řetězců napříč Středočeským krajem. A výsledek? Ve většině případů by lidé podstatně ušetřili nákupem v malých lékárnách.

Ceny redakce porovnávala u běžných volně prodávaných léků. Šlo o Paralen (500 mg, 24 tablet), Acylpyrin (500 mg, 10 tablet), Hylak Forte (100 ml), Fenistil gel na štípance od hmyzu (30 g) a sirup Mucosolvan na kašel pro dospělé (100 ml). Předmětem testu byly nejen ceny, ale i dostupnost ve středočeských lékárnách.

259

ale také 289 korun stojí malé balení Fenistil gelu.

Prakticky ve všech případech redaktoři pořídili Paralen a Acylpyrin ve velkých řetězcích dráž než v menších samostatných lékárnách, a to o 3 až 10 korun. Například v Mladé Boleslavi vyšel Paralen v lékárně Centrálka na 49 korun, ve značkové provozovně velkého řetězce Benu v nákupním centru na 59 korun. U Acylpyrinu byl rozdíl totožný, stál 45, resp. 55 korun.

Ještě větší rozdíly pak byly u dražších léčiv. Třeba Hylak Forte řetězcové lékárny prodávají za 255 až 259 korun, v těch menších jsme jej koupili i za 229 korun, což je rozdíl 30 korun na jedné stomililitrové lahvičce. Velké rozdíly byly též u Fenistil gelu, který měla většina lékáren jen v malém 30gramovém balení, to velké s 50 gramy přípravku bylo nedostupné. Zatímco třeba v menší provozovně v Novém Strašecí byste jej koupili za 259 korun, v řetězci Benu v Kutné Hoře za 289 korun. „V některých případech jsou ale ceny nižší při použití naší věrnostní kartičky,“ hájila ceny lékárnice v řetězci Benu.

Dodavatelé v desítkách případů nehlásí výpadky léků, nedostává se 30 druhů

Že velké řetězce prodávají některé přípravky dráž než ty malé, je celkem překvapivé. Vzhledem k tomu, že od distributorů nakupují léky ve velkém, měly by mít cenové výhody. „Volně prodejné léky řetězce zpravidla pořizují za výhodnější ceny,“ přitakává vedoucí lékárník z Klaudiánovy nemocnice v Mladé Boleslavi Pavel Vele.

Podle mluvčí České lékarnické komory Veroniky Orendášové je u volně prodejných přípravků cenová politika na provozovateli lékáren. „Ty, které jsou vázané na lékařský předpis a jsou navíc hrazené plně nebo částečně ze zdravotního pojištění, mají regulaci formou maximální ceny,“ říká Orendášová.

Vzdají se marže

Rozdíly cen mezi lékárnami jsou podle ní často způsobeny různými podmínkami, které mají v rámci nákupu přípravků. Další možností je, že se některý provozovatel rozhodne neuplatnit plně svou obchodní přirážku. „Rozdíly také vznikají v důsledku každoměsíčních změn cen a úhrad, které ve správních řízeních stanovuje Státní ústav pro kontrolu léčiv. Dlouhodobě upozorňujeme, že systém různých cen a doplatků na stejné léčivé přípravky je pro pacienty nepřehledný, často i diskriminující a nemá v drtivé většině zemí Evropské unie obdoby,“ dodává Orendášová.

S receptem na léky do e-shopu. Změna ohrozí zdraví lidí i lékárny, varují kritici

Dobrá zpráva je, že ve většině lékáren pětici často poptávaných léků měli skladem, tedy kromě většího balení Fenistil gelu. Třeba v Hořovicích však neměly Hylac Forte a v Novém Strašecí jej lékárna podle slov obsluhy dostala poprvé po velmi dlouhé době. Některá léčiva ovšem na trhu chybějí dlouhodobě. „Přípravek, po kterém je stále výrazná poptávka, je určitě Endiaron. Obnovení dodávek předpokládáme až v roce 2025,“ uvedla Orendášová. Endiaron se však dá nahradit jinými přípravky. „Chybějících léků bez adekvátní náhrady naštěstí není veliké množství,“ dodala mluvčí.

zpět na článek