S přípravou začalo středisko hned po ukončení sezony, napsalo na Facebooku. 16. března začal areál shromažďovat zbylý sníh a všechen navršil na jedno místo na sjezdovce.
V rámci technologie Snow storage ho nyní přikryje speciální izolační plachtou, která je schopna odrážet slunce, a udržet tak stálou teplotu. Není to poprvé, co středisko metodu využívá. Rozhodlo se pro ni v roce 2023.
V Monínci již zahájili zimní sezonu. K zasněžování používají loňský sníh![]() |
„Po uplynulé zimní sezoně jsme se rozhodli uskladnit zbylý přírodní a technický sníh na příští zimu. Opakovaná recyklace sněhu je krokem k udržitelnost i úspoře energií,“ vysvětlil tehdy ředitel Areálu Monínec Jaroslav Krejčí mladší.
Kromě toho metoda také chrání vodní zdroje tím, že v krajině vodu zadržuje. Hlavně ale umožňuje stanovit pevné datum, kdy může další sezona začít, bez ohledu na počasí a bez nutnosti spoléhat se na přírodní sníh.
Až polovina sněhu vydrží
Sněhu do další sezony vydrží až polovina. Z patnácti tisíc metrů čtverečních jich tak zůstane zhruba osm tisíc připravených na rozmístění po sjezdovkách.
Na Monínci skoro jako na ledovci. Už ve čtvrtek se začíná lyžovat |
K výrobě sněhu areálu pomáhá další technologie. Díky Snowfactory dokáže vyrobit sníh i při teplotách do 15 °C.
Monínec byl v Česku prvním areálem, který sníh uskladnil přímo na sjezdovce. Již několik let předtím se uchovával v Novém Městě na Moravě, ale způsobem, který se obtížně aplikuje na sjezdovky. Dříve to uvedl Michal Ritter ze Snow Support, společnosti zabývající se optimalizací provozu a poradenstvím pro lyžařská střediska.
Na Monínci otevřeli dvě stě metrů sjezdovky, testují sníh z „továrny“![]() |
Monínec se inspiruje v zahraničí – tento způsob uchovávání sněhu užívají střediska ve Švýcarsku, Skandinávii či Rakousku.
14. listopadu 2023 |