Pochybné služby a náklady, dvojí plnění. Audit na magistrátu odhalil nejasnosti

  14:32
O smlouvy Operátora ICT s pražským magistrátem se nyní zajímá policie. Věta, která nikoho, kdo v posledních dekádách sleduje dění v metropoli, nemůže překvapit. Zejména po vypuknutí kauzy Dozimetr na dopravním podniku před dvěma lety. Nejasnosti v dokumentech odhalil nedávný audit.

Nově se teď kriminalisté zajímají o Operátora ICT (OICT), konkrétně o část smluv mezi touto městskou organizací a magistrátem. Jako první na vyšetřování upozornil portál Neovlivní.cz. Důvodem jsou výsledky auditu, který poukázal na mnohé nejasnosti. Magistrát si nechal audit zpracovat na základě podnětu od již bývalého člena představenstva OICT Marcela Kalakaje, který upozornil na některá vážná pochybení včetně nepravdivého vykazování služeb a nákladů.

A právě v tomto případě auditoři narazili podle svých slov na nejzávažnější problémy, například v případě smlouvy o poskytování služeb datové platformy ze září roku 2017.

„V přehledu činností vykonaných OICT podle této smlouvy se v prvním pololetí roku 2023 objevují činnosti jako ‚ping-pong montáž‘, ‚rekonstrukce kanceláře‘, ‚školení o duševním zdraví‘ nebo ‚teambuilding‘, které s předmětem uvedené smlouvy zcela očividně nesouvisejí,“ píší auditoři ve zprávě.

Další návrh obžaloby v kauze Dozimetr. Podnikatel Špringl měl pomáhat s úplatky

Podle mluvčího OICT Vladimíra Antonina Bláhy ale například v případě instalace pingpongového stolu došlo k nedorozumění, jelikož tento úkon společnost magistrátu nikdy nefakturovala. „Jakožto městská společnost procházíme nezávislým auditem každý rok v pravidelném intervalu tak, jak je to dané zákonem,“ podotýká Bláha.

„Výrazně nad rámec zákona pořádáme otevřené soutěže i u malých veřejných zakázek, zveřejňujeme seznamy přijatých faktur, zápisy z dozorčí rady a jsme certifikováni na ‚protikorupční‘ ISO 37001. Za IT služby poskytované městu jsme získali celou řadu odborných ocenění,“ dodává mluvčí OICT.

Operátor ICT

● Městská společnost Operátor ICT pro metropoli primárně zajišťuje služby v oblasti informačních a komunikačních technologií.

● Dále pak v téže oblasti poskytuje odborné poradenství a stará se o realizaci IT projektů v jednotlivých městských částech a dalších městských společnostech.

● Je správcem systému karet Lítačka sloužící pro cestování pražskou MHD a zároveň provozovatelem mimo jiné i mobilní aplikace PID Lítačka.

● Vedle toho Operátor ICT spravuje také Portál Pražana, který má sloužit jako obdoba fyzické návštěvy úřadu.

● Stará se také o datovou platformu Golemio, kde například v minulosti byly dostupné statistiky spojené s onemocněním covid-19 a dnes se zde schraňují především dopravní data

Závěry auditorů pak dále poukazují na některé nepřesnosti v počtu vykázaných hodin a podobně. Nadto jsou auditoři přesvědčeni, že v rámci některých smluv docházelo k dvojímu plnění.

Nedostatečná kontrola

Kromě těchto zmiňovaných pochybení je smluvní vztah mezi magistrátem a OICT podle auditorů problematický jako takový. „Smlouvy, které jsou předmětem hloubkového auditu, působí nevyváženě. Nezvyklé je převažující slabší postavení zadavatele (magistrátu – pozn. red.),“ popisuje dokument.

To a další vysledované nerovnosti pak podle auditorů oslabují možnosti magistrátu jednoduše ověřit ekonomickou výhodnost plnění od OICT. Tomu podle nich také nahrává fakt, že většina auditovaných smluv má paušální plnění a ve výsledku magistrát nemá dostatečné nástroje ke kontrole poskytnutých služeb.

Společnost OICT vznikla před více než deseti lety ještě za primátora Tomáše Hudečka (dříve TOP09) v březnu 2014. Rozmach pak firma zažila v éře primátorky Adriany Krnáčové (dříve ANO), v minulém volebním období ji pak měl pod sebou exprimátor a současný náměstek pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti) a momentálně za společnost zodpovídá radní pro IT Daniel Mazur (Piráti).

„Jedná se o audit práce úředníků magistrátu v několika volebních obdobích a zásadní auditované smlouvy byly uzavřeny již za vlády ANO v Praze, kdy byla společnost OICT založena. Na drtivé většině z nich je ostatně i za městskou firmu OICT podepsán člen hnutí ANO, který ji mnoho let vedl,“ sděluje Hřib s tím, že nikoho z Pirátů kvůli vyšetřování policie nekontaktovala.

Magistrát zavádí nový protikorupční systém, upozorňování bude anonymní

Sám magistrát se ale proti obviňování svých úředníků ohrazuje. „Magistrát, který byl iniciátorem auditu, je ze zákona apolitický a nestranný, proto nám ani nepřísluší vyjadřovat se k mediálním výstupům jednotlivých politiků. Nicméně nesouhlasíme s některými mediálními výroky, které se snaží svést vinu na naše úředníky, protože právě pražský magistrát byl ten, který prostřednictvím svých úředníků zajistil zpracování tohoto auditu,“ řekl MF DNES mluvčí magistrátu Vít Hofman.

„Prověřte všechno“

Odbor informatických činností magistrátu podle Hofmana už nyní soutěží právní firmu, která by měla prověřit, zda Praze v souvislosti s dotčenými smlouvami nevznikl nárok na náhradu škody či smluvní pokuty. Měli by také zpracovat průběžnou zprávu o nápravných opatřeních.

Do konce letošního roku má navíc hlavní město připravit návrhy na aktualizaci dotčených smluv v souladu se zjištěními auditorů.

Autor: