„Poslouchali jsme výklad o tom, jak kopytníci pomáhají přírodě, a pak nás napadlo: Co kdybychom si kousek téhle divokosti vzali domů? A tak jsme začali sbírat. Bobky,“ popisuje počátek vzniku sešitu Lucie Mádlová, zakladatelka a ředitelka Asociace společenské odpovědnosti.
„Po létě plném sbírání, sušení, ručního zpracovávání v papírně a potiskování fotkou koní vznikl sešit s příběhem, který spojuje divokou přírodu a lidskou tvořivost,“ dodává.
Ruční papírna Papyrea, jež zápisník vyrobila, mohla k jeho vytvoření použít pouze trus divokých koní. V rezervaci, kterou založila ve spolupráci s vědci ochranářská společnost Česká krajina, sice žijí i zubři nebo pratuři, mají ovšem dokonalejší trávení. V jejich trusu proto nezbývá dostatek vlákniny pro zhotovení papíru. Nestrávené zbytky travin z milovické savany pak tvoří hrubou strukturu obálky sešitu.
V Milovicích se letos narodilo už osm zubrů, nejvíc v historii rezervace![]() |
„Kdo si tento seshit, jak mu v asociaci říkáme, pořídí, neodnáší si jen praktický notes, ale také kousek zdravé přírody,“ tvrdí Mádlová. Z každého prodaného kusu navíc putuje příspěvek na podporu České krajiny.
Kopytníci mají v rezervaci nezastupitelnou úlohu – jsou to takzvaní ekosystémoví inženýři. Díky nim je příroda ve stavu neustálé změny, kde si každý organismus najde své místo. Bez velkých kopytníků zarůstají stepi a otevřená krajina konkurenčně silnými rostlinami včetně invazních druhů. Vedlejším, ale o to důležitějším efektem projektu se stala adaptace krajiny na změnu klimatu a zadržování vody v krajině.