Smíchov zdobí nový obří mural. Upozorňuje na zákeřnou nevyléčitelnou nemoc - regiony.impuls.cz

Smíchov zdobí nový obří mural. Upozorňuje na zákeřnou nevyléčitelnou nemoc

  15:56
Studenti Smíchovské střední průmyslové školy ve spolupráci s bogotským umělcem DJLu Juegasiemprem vytvořili několikametrovou nástěnnou malbu. Mural znázorňuje děti, které trpí neurodegene­rativní Huntingtonovou chorobou. Dílo má zvýšit povědomí o této nevyléčitelné nemoci, která se vyznačuje zhoršující se pohybovou poruchou, demencí a emočními a behaviorálními poruchami.
Nový smíchovský mural má zvýšit povědomí o Huntingtonově chorobě | (0:53) | video: iDNES.tv

Mural vznikl na fasádě školy na rohu ulice V Botanice a Preslova. „Plocha se nachází u hlavního tahu v centru Prahy. Dříve se na ní nacházel třeba billboard a dlouhou dobu byla také prázdná. Shodou okolností se naskytla příležitost ji takto přetvořit,“ uvedl mluvčí smíchovské průmyslové školy Antonín Tláskal.

Podotkl, že umělecké dílo studenti společně s bogotským výtvarníkem DJLu Juegasiemprem vytvořili u příležitosti mezinárodního kongresu Organizace mládeže Huntingtonovy choroby.

Malba vznikala od neděle minulého týdne do středy. Je vysoká 12 metrů a široká přibližně stejně tak. Aby tvůrci dosáhli se štětci do této výšky, využili pohyblivou plošinu.

V Česku se rozjíždí unikátní „továrna“ na výzkum a léčbu vzácných nemocí

Jelikož dílo vznikalo takzvanou stencil technikou, tedy pomocí šablon, studenti po vytvoření návrhu podle umělce vyřezávali 270 kartonových šablon. Teprve přes ty pak nanášeli barvu. Slavnostně pak malbu odhalili dnes dopoledne.

Huntingtonova choroba

        • Jde o genetické onemocnění, které postupně poškozuje nervovou tkáň. Pokud jeden rodič trpí touto chorobou, je padesátiprocentní riziko, že dříve či později onemocní i jeho dítě.
        • Nemoc se vyznačuje zhoršující se pohybovou poruchou, demencí a emočními a behaviorálními poruchami. Mezi příznaky patří mimovolné pohyby či ztráta kognitivních funkcí, tedy řeči, paměti či poznávání a používání předmětů, to se projeví obvykle v dospělosti.
        • Typická je neschopnost udržet určité postavení rukou či například jazyka. Nemoc je neléčitelná a dá se pouze potlačovat.

Na zdi je vyobrazeno osm dětí s Huntingtonovou chorobou z Venezuely a Kolumbie, odkud vedoucí výtvarník pochází. Podobných muralů vzniklo k šíření osvěty o nemoci hned několik právě v Kolumbii, tento pražský má být prvním v Evropě.

Podle umělce vznikl s cílem zvýšit povědomí o chorobě a zároveň předat poselství jednoty a naděje pro budoucnost.

Čmáranice, ruší ráz metra. Muraly k výročí budí emoce, přitom jsou dočasné

„Inspirovali jsme se i některými díly z Berlína nebo jiných evropských metropolí, kde jsou díla, která na některou poruchu upozorňují, častá,“ připustil mluvčí. Vše pak financoval spolek Faktor H spolu s městskou částí Praha 5.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz