iDNES.cz

Z hospody k symfoniím. Rodný dům Antonína Dvořáka se otvírá po rekonstrukci

  8:52
Potomci rodů Kinských a Lobkowiczů se spojili, aby zachránili rodný domek Antonína Dvořáka v Nelahozevsi. Expozici rozšířili, hlavní část je ale v původním barokním domě. V přízemí byla hospoda, která vydržela dodnes. Návštěvníkům nabízí interaktivní expozici s audioprůvodcem.

Nově zrekonstruované muzeum v rodném domě Antonína Dvořáka v Nelahozevsi (27. června 2024) | foto: Anna Boháčová, MAFRA

„Proti minulosti jsme expozici výrazně rozšířili i do sousedních budov,“ řekla ve čtvrtek muzikoložka a autorka expozice Eleonore Kinská. „Rodina Dvořákových bydlela tady v přízemí, kde byla i hospoda,“ popsala. Hospoda je tam i dnes, jen štamgasti jsou interaktivní, na obrázcích na zdech jsou postavy z Dvořákova dětství, které oživí audioprůvodce. Trochu jako na obrazech v románech o Harrym Potterovi. Návštěvníci dostanou sluchátka a do rukou malou krabičku. Tu pak mohou přiblížit k červenému terčíku, který spustí výklad, a obrazy ožijí.

Vedlejší místnost je věnována rodině Dvořákových, rodokmen hospodských a řezníků je vymalovaný na pivních soudcích. Průvodce do sluchátek ke každému přidá nějaký příběh nebo anekdotu tradovanou v rodině. Multimediální obsah doplňuje autentickou atmosféru domu a umožní návštěvníkům prožít příběh Dvořákových dětských let.

Přesto ale expozice není s výjimkou audioprůvodce napěchovaná technologiemi. „Rozhodli jsme se nepoužívat nejmodernější technologii, ale kvalitní věci, které budou v expozici fungovat dlouho. Hlavním exponátem je autentický dům a Dvořákova hudba,“ přiblížila Kinská. Hlas průvodce ve sluchátkách je moderátora Marka Ebena.

V patře expozice pokračuje třeba místností věnovanou skladatelově dětství i jeho učitelům. „O dětství se ví jen velice málo. Prohledali jsme archivy, konzultovali a spolupracovali s rodinou,“ vysvětlila Kinská, jak expozice vznikala. Doplnila, že se dochoval jeden předmět, který bude mít muzeum jako zápůjčku z Národního muzea, a to je náboženská knížka, kterou Dvořák dostal jako dárek k dokončení místní školy. Malý Antonín je přítomný v každé místnosti na ilustracích Vojtěcha Šedy.

„Muzeum je centrem vzdělávání a kultury, samozřejmě hlavně pro děti. Ty si mohou řadu věcí osahat, vyzkoušet,“ popsala ředitelka Správy Lobkowiczkých sbírek a edukačních programů Dita Baker.

Muzeum se pro návštěvníky otevírá už dnes. „O prázdninách budeme fungovat v testovacím provozu, budeme získávat zpětnou vazbu od návštěvníků a opravovat nedodělky,“ vysvětluje William Lobkowicz.

Řeka i kostelík

Expozice pokračuje i za zdmi rodného domku vycházkou po Nelahozevsi. Inspirací pro Dvořákovo dílo totiž byly běžné věci, železnice, řeka nebo kostelík svatého Ondřeje, kam chodil jako dítě hrát a zpívat.

„Tento projekt je pro nás srdcovou záležitostí,“ zdůraznil Lobkowicz. Nelahozeveské panství s Dvořákovým rodným domkem se vrátilo jeho rodu díky restitucím. Architektonický návrh rekonstrukce vytvořilo britské studio Wright & Wright. Řešení muzejní expozice připravila společnost Ralph Appelbaum Associates zaměřující se na design muzejních výstav.

„Podařilo se zachovat historický ráz budovy a přitom ho mimořádně zdařile zrekonstruovat,“ pochvaloval si včera Lobkowicz. Rozpočet projektu na rekonstrukci Dvořákova rodného domu a vybudování expozice podle něj převyšuje sto milionů korun. Kromě kraje a různých převážně zahraničních nadací ho podpořili i soukromí dárci z USA.

„Lidé hledají odpověď na otázku, jak se ze syna řezníka a hospodského stal světový hudební skladatel. A tu odpověď najdou u nás,“ uzavřel Lobkowicz.

Autor:
zpět na článek