Noc vědců přinese experimenty i únikovky, hlavním tématem je proměna

  17:12
V pátek večer se v Praze uskuteční Noc vědců s interaktivním programem na téma Proměna. Tato událost patří mezi nejvýznamnější v Evropě a nabídne dětem, teenagerům i dospělým příležitost vyzkoušet si vědecké experimenty na vlastní kůži. Akce začíná v 17 hodin a končí ve 21 hodin. Vstup je zdarma.

Návštěvníci Noci vědců proplouvají laboratořemi, přednáškovými místnostmi, vybuchujícími experimenty a dalšími atrakcemi. (rok 2022) | foto: Noc vědců

Hlavní téma letošní akce se zaměřuje na stoleté výročí od úmrtí Franze Kafky a jeho známou povídku Proměna, přičemž klíčové vědecké symboly jsou také spojeny s datem 27. září.

„Traduje se, že 27. září 1905 poslal Albert Einstein do časopisu Annalen der Physik článek se vzorcem E = mc², který doslova proměnil svět tehdejší vědy. Je hezká souhra okolností, že letošní ročník Noci vědců na téma Proměna se uskuteční právě v tento den,“ říká Dana Kardová z Vysoké školy chemicko-technologické v Praze, členka týmu národního koordinátora Noci vědců 2024.

Franz Kafka. Mánes ukazuje, jak spisovatel oslovil studenty čtyř zemí

Vyzkoušet si simulaci letového provozu, postavit si raketu, projít si exkurzi nočním tropickým skleníkem nebo poznat blíže forenzní antropologii mohou obyvatelé Prahy. Do programu se zapojují nejen vědecké instituce, ale také univerzity, muzea či hvězdárny.

Návštěvníci se ale mohou těšit i na workshopy, vědecké hry i kvízy. Připravené budou i únikové hry, komentované prohlídky, besedy, výstavy či promítání. Mezi dalšími tahouny akce jsou i podcasty a otevřené laboratoře.

Jedna z nejvýznamnějších v Evropě

Noc vědců se v Česku již koná od roku 2005 jako součást celoevropské akce European Researchers’ Night, kterou podporuje Evropská unie s cílem propojit vědu a společnost a zvýšit zájem mladých lidí o ni.

Tato akce se koná ve 23 zemích, přičemž česká Noc vědců patří mezi nejvýznamnější. Po několika úspěšných letech, kdy organizaci zajišťovaly ostravské univerzity, převzaly letos roli národních koordinátorů Vysoká škola chemicko-technologická v Praze a Univerzita Palackého v Olomouci.

Autor: