„Ročně podle expertních rozborů ministerstva životního prostředí vyhodíme okolo 170 tisíc tun textilu. Ten tvoří obecně tři až čtyři procenta odpadu v černých popelnicích,“ uvedl už před rokem ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL).
„Je zajímavé překvapivé, kolik oblečení unosíme za život. Měli bychom se zamyslet, jestli toho tolik potřebujeme,“ uznal dnes jeden z přihlížejících na náměstí Republiky před hromadou, kterou organizátoři navezli v pondělí ráno. Sám se dle svých slov snaží podporovat charitu a nakupovat udržitelnou módu.
V pražském kulturním centru Kampus Hybernská v úterý proběhla konference pro odborníky i širokou veřejnost. Nesla název „Cirkulární města a byznys 3: Města jako šatníky praskající ve švech“ a ve spolupráci s hlavním městem a ministerstvem životního prostředí ji pořádal Pražský inovační institut.
Diskutovali na ní odborníci a zástupci neziskových organizací o způsobech snižování textilního odpadu. Tématy byly nové legislativní požadavky a inovace v cirkulární ekonomice.
Statistiky ukazují, že každý Čech ročně vyhodí 10 až 12 kilogramů textilu, což odpovídá evropskému průměru. Výroba jediného bavlněného trička spotřebuje až 2700 litrů vody, což podtrhuje vysokou ekologickou stopu módního průmyslu, jenž tvoří osm až deset procent globálních emisí uhlíku. To je více než všechny mezinárodní lety a námořní doprava dohromady.
„Málokdo si uvědomuje vliv textilu na životní prostředí. Informovanost a prevence jsou zásadními kroky k jeho ochraně,“ zdůraznil pražský primátor Bohuslav Svoboda.
Odpad, nebo pomoc potřebným? V centru Prahy se objevila hromada oblečení![]() |
Od roku 2025 čeká česká města včetně Prahy nová povinnost zajistit sběr a recyklaci textilního odpadu. Legislativa nařizuje zřízení míst, kam lidé mohou odkládat nepotřebné oblečení a obuv.
Ministerstvo životního prostředí plánuje část textilu využít k dalšímu nošení, část recyklovat na čistící materiály a zbytek vyvážet k opětovnému použití do zahraničí. Povinný sběr doplní stávající dobrovolné sbírky neziskových organizací.
Plýtvají Češi oblečením?
Hlasování skončilo
Čtenáři hlasovali do 0:00pondělí 18. listopadu 2024. Anketa je uzavřena.
Ředitel Pražského inovačního institutu Tomáš Lapáček dodal, že kromě třídění a recyklace je potřeba změnit obchodní modely a design výrobků, aby byly trvanlivější a snadněji recyklovatelné.
Veškeré oblečení, které pro hromadu poskytla Diakonie Broumov, si budou moci v pátek okolo poledne rozebrat lidé. Zbytek odvezou Pražské služby.
11. listopadu 2024 |