iDNES.cz

Od baroka po modernu. Open House otevře po celé Praze dveře pozoruhodných budov

  7:00
Více než stovku pozoruhodných budov napříč metropolí otevře desátý ročník přehlídky Open House Praha 2024. Festival otevřených budov nabídne skrytý sakrální skvost v areálu ČVUT, funerální architekturu, novoměstské podzemí či modernu v podobě jinonického univerzitního kampusu.

Akce, nabízející také přednášky, komentované procházky či debaty, odstartovala v pondělí 13. května. „Je to neuvěřitelné, přesahy festivalu jsou i v oblastech, kde jsem to ani nečekala,“ uvedla k programu Andrea Šenkyříková, zakladatelka a kreativní ředitelka festivalu.

Návštěvníky může překvapit funkční sauna v prostorách honosné nárožní budovy na Smetanově nábřeží, kde sídlí Goethe-Institut. Potní místnost zde vznikla v éře, kdy objekt spravovala ambasáda Německé demokratické republiky. Rezidence představuje jednu z více než 35 letošních novinek na území 13 městských částí, zpřístupněnou v rámci Open House.

„Další z novinek představuje palác Škodových závodů, kde nyní působí magistrát. K vidění jsou reprezentativní Škodovy salonky s mimořádnou umělecko-řemeslnou interiérovou výzdobou a zrestaurovaným dobovým mobiliářem,“ zvou pořadatelé.

Setkáváme se také s neochotou a uzavřeností, říká šéfka festivalu Open House

Mimořádně se otevře i velkolepá neorenesanční Staroměstská tržnice v Rytířské ulici. Ta vznikla podle návrhu Jindřicha Fialky, mimo jiné architekta vodárenské věže na Letné.

Naposledy zde místo trhů fungoval supermarket a několik menších obchodů. Komplex úředníci v roce 2020 uzavřeli v rámci plánů na celkovou rekonstrukci s cílem obnovit jeho původní funkci. O rok později rada města od plánů upustila a od té doby památka čeká na využití.

Od Štvanice k Veletržnímu paláci

Pořadatelé nově zpřístupní také Hlavův ústav na Albertově, pozoruhodný objekt, kde mrtví díky lékařům usvědčují živé. Nachází se zde totiž i oddělení soudního lékařství, medicínské instituce s mimořádnou vědeckou reputací. Navštívit bude možné též nový univerzitní kampus Fakulty sociálních věd UK v Jinonicích, nebo naopak historickou usedlost Koulka na strmých svazích Smíchova, kde se dříve rozkládaly vinice.

Průvodci však umožní objevit také skvosty církevní architektury, běžně skryté návštěvníkům. Třeba barokní kapli Božího hrobu na Zderaze v areálu ČVUT, poslední doklad barokního areálu zdejšího kláštera. Projekt odborníci přisuzují slovutnému Janu Blažeji Santinimu. Komplex sakrálních staveb zde rostl od 11. století, většina ale zmizela za reforem císaře Josefa II.

Po stopách popraviště, Popelky či Bakuleho zpěváčků bude možné projít legendami opředený mytický Vyšehrad. Zastihnout velkolepé barokní malostranské paláce v nedbalkách lze na jejich dvorcích, místech s neuvěřitelným geniem loci. Zájemci o vycházky by si však měli místo rezervovat včas, zvlášť na atraktivní místa.

Festival pražské architektury

  • 115 budov a jiných prostor ve 13 městských částech. Takový výběr letos nabídne festival Open House mezi 13. a 19. květnem 2024.
  • Od pondělí 13. května pořadatelé připravili doprovodný program v podobě přednášek a komentovaných prohlídek.
  • O víkendu 18. a 19. května zdarma otevřou desítky budov včetně více než 35 novinek. Poprvé se do programu připojí i několik budov v rámci areálu Pražského hradu.
  • Informační centrum bude v prostorách Kampusu Hybernská v Hybernské ulici 998/4 v Praze 1. Kompletní program lze nalézt na webu www.openhousepraha.cz

Festival připomene i význačné architekty, například Josefa Fuchse, od jehož narození uplynulo 130 let. Ze štvanického stadionu, jednoho z jeho nejznámějších projektů, dnes zůstal jen fragment. Fuchsův funkcionalistický Veletržní palác, někdejší budova Pražských vzorkových veletrhů, naopak po ničivém požáru před 50 lety vstal z trosek a slouží Národní galerii Praha.

S Fuchsem na plánech Veletržního paláce spolupracoval o deset let starší Oldřich Tyl. „Byl průkopníkem nových konstruktivistických tendencí vycházejících z využití železobetonových, ocelových a skleněných konstrukcí,“ shrnul historik umění František Sekanina.

Tylův tvůrčí rukopis nese také komplex domu a pasáže Černá růže v ulici Na Příkopech, Občanská záložna v Uhříněvsi nebo činžáky na rozličných místech hlavního města, například v nuselské Nezamyslově ulici.

Historické i funerální poznávání

„V souvislosti s těmito letošními jubilanty jsme ve spolupráci se Zdeňkem Lukešem připravili v rámci doprovodného programu na úterý 14. května od 18 hodin přednášku věnovanou právě tvorbě Oldřicha Tyla a Josefa Fuchse,“ uvedla Andrea Šenkyříková.

V pražské Bubenči se žije čím dál lépe, říká zakladatelka festivalu Open House

Další přednášky organizátoři chystají například též na téma, které se dotýká posledních věcí člověka. Architekt Filip Ditrich totiž představí nejvýraznější architektonické počiny na poli funerální architektury.

„Řeč bude nejenom o hřbitovech a jejich konverzích, ale i o obřadních síních, krematoriích, hrobkách a kolumbáriích. Stranou nezůstanou ani architektonické soutěže, a tím i výhled do blízké budoucnosti,“ zvou pořadatelé.

Autor:
zpět na článek