iDNES.cz

Opravený palác Savarin je jen začátek, promění se také vnitroblok

  11:10
Dominanta ulice Na Příkopě, barokní palác Savarin, je po rekonstrukci trvající bezmála tři roky kompletně opravený. Navíc bude toto místo nově Pražanům i turistům mnohem přístupnější, včetně těch nejhezčích interiérů. Samotná rekonstrukce paláce je přitom jen začátek. Proměnu čeká i vnitroblok, tím vznikne nové propojení centra.

Historické objekty se dočkají obnovy, a to včetně barokního Piccolominiho paláce čili paláce Savarin od Kiliána Ignáce Dientzenhofera. | foto: Crestyl Group

„Než jsme se do oprav paláce pustili, bylo v těch nejcennějších prostorách kasino. My nyní chceme, i s odkazem na historii, natrvalo zanést toto místo na kulturní mapu metropole, proto zde budou výstavní prostory,“ říká Simon Johnson, ředitel developerské společnosti Crestyl, která Savarin vlastní.

Dávno před kasinem tady například za první republiky fungoval známý společenský klub, kde se scházely české elity, mezi nimi třeba i Ferdinand Peroutka nebo herec Hugo Haas.

Podlaha, kde kráčela historie

V rozlehlém sále se dochoval holandský lustr z konce 18. století nebo dřevěná podlaha pocházející právě z dob společenského klubu. Všechny historické prvky bylo třeba repasovat. „Na původní podlaze bylo hned několik vrstev včetně koberců, takže jsme na začátku ani nevěděli, co nás pod tím vším čeká. Nakonec se ale ukázalo, že se jedná o krásnou kombinaci javoru, mahagonu a dubu. Taková podlaha, troufám si říct, nemá v metropoli obdoby,“ popisuje Marek Janeba, stavbyvedoucí ze společnosti Metrostav, která budovu opravila ve sdružení s firmou Syner.

Na Savarin se vrátily cenné sochy, rekonstrukce barokního paláce jde do finále

Do těchto místností vede neméně reprezentativní schodiště, nad kterým se nachází cenná freska s antickými vzory. Ta byla na mnoha místech zničená a vyspravovaná, stejně jako jeden z rohů schodiště, kam v minulosti zatékalo. „Říká se, že je to druhé nejkrásnější barokní schodiště v Praze,“ podotýká Janeba.

Historie paláce Savarin

Palác Savarin, Sylva-Taroucca, Nostický nebo Piccolomini. Tyto všechny názvy v historii nesla pozdně barokní dominanta ulice Na Příkopě.

Palác vznikl postupným přestavováním několika domů v průběhu 16. a 17. století. Svou současnou podobu získal v polovině 18. století. V druhé polovině 19. století zde mělo uložené některé sbírky Národní muzeum, krátce před první světovou válkou získala objekt do vlastnictví Praha.

Za první republiky se zde nacházel společenský klub. Po pádu komunismu město palác zprivatizovalo.

Ve zbytku paláce bude kombinace služeb, obchodů a kanceláří. Obnova se netýkala pouze interiérů, ale také fasády. Už v dubnu nechal Crestyl na průčelí umístit celkem jedenáct soch zobrazujících satyra, nymfu či labuť. Z budovy zmizely už před šesti lety, přičemž sedm z nich tvořily originály, které v roce 1752 vytvořil Ignác František Platzer. Jeho díla jsou k vidění například na Pražském hradě či v parku zámku Schönbrunn ve Vídni.

Zbylé čtyři už byly repliky z roku 1878. Ty nechal Crestyl zrestaurovat a umístil je zpátky spolu se sedmi nově vytvořenými kopiemi. Platzerovy originály nicméně prošly obnovou také a developer je plánuje vystavit. „Oproti původnímu projektu jsme se také rozhodli zachovat vstupní bránu, která pochází ze 60. let minulého století,“ dodává Janeba.

Veřejný prostor i zkratka

Budova by měla být zkolaudována v průběhu listopadu. Její dokončení je ale pouze první fází projektu Savarin, který zahrnuje proměnu celého vnitrobloku. V současné době se jedná o takřka nepoužívané území, do značné míry zastavěné různými přístavky, které zde vznikly v minulém století. Developer všechny plánuje vybourat.

„Do vnitrobloků vrátíme život obnovou zahrady a vytvořením náměstíčka, zachované dvory propojíme úplně novými pasážemi. V rámci projektu ale otevřeme veřejnosti třeba i historickou jízdárnu, o které skoro nikdo neví, protože není z okolních ulic vůbec vidět,“ vysvětluje Johnson. Právě jízdárna by se měla stát novým středobodem celého vnitrobloku.

Sloužit bude mimo jiné i jako víceúčelový prostor pro konání společenských nebo kulturních akcí. Kromě nového veřejného prostranství se vnitroblok díky pasážím stane také šikovnou zkratkou. Z nitra bloku bude možné projít nejen do ulice Na Příkopě, ale také do Panské, Jindřišské a na Václavské náměstí.

Stanici metra B Českomoravská čeká rekonstrukce, zavřená bude téměř rok

Nová stanice metra

Důležitým bodem pro cestování po Praze se areál stane především také díky tomu, že zde vznikne nový vstup do metra. Otevírací doba pasáží pak bude závislá na provozní době metra, takže přes noc budou zůstávat zavřené.

„U nově připravované části projektu Savarin nyní standardně běží povolovací procesy, projekt je ve fázi územního řízení.Termín dokončení se pak očekává do tří let od zahájení samotné stavby, přesné časování závisí na vydání všech potřebných povolení,“ sděluje mluvčí Crestylu Ondřej Micka s tím, že projekt už má kladné stanovisko památkářů, hlavního města i Prahy 1.

Autor:
zpět na článek