Propad pokračoval i loni. Nejvyšší pokles mezd zaznamenali statistici v Praze

  10:30
Meziroční růst hrubých mezd byl nejníže, naproti tomu reálný pokles nejvýše v porovnání s ostatními kraji. Pražané při pohledu na výplatní pásky nemají podle aktuální analýzy průměrné hrubé měsíční mzdy zaměstnanců za 3. čtvrtletí 2023 moc důvodů jásat. A to přesto, že se zmíněná položka v průměru vyhoupla k 52 tisícům korun měsíčně a o pětinu převyšuje průměr ČR.

„Pokles reálných mezd pokračoval i ve 3. čtvrtletí 2023,“ potvrdila Jitka Erhartová, vedoucí oddělení statistiky práce Českého statistického úřadu (ČSÚ). Průměrná hrubá měsíční mzda zaměstnanců ve zmíněném období dosáhla 51 925 korun. To opět značí nejvyšší hodnoty v mezikrajském porovnání. Průměr ČR tím Praha přesáhla dokonce o 21,7 procenta. Oproti 3. čtvrtletí roku 2022 mzda v metropoli nominálně vzrostla o 5,9 procenta. Avšak reálně, tedy po započtení osmi procent inflace, poklesla o 1,9 procenta. Pro srovnání reálný pokles této položky v ostatních regionech činil 0,8 procenta.

Růst mezd kvalifikovaných zaměstnanců letos zpomalí, říká průzkum

„Nominální růst mezd zaměstnanců v Praze je od 2. čtvrtletí 2022 vždy nižší než růst spotřebitelských cen,“ upozorňují v této souvislosti statistici. Analytici shrnují, že se nejlépe v rámci polepšení mezd vedlo zaměstnancům působícím v oboru výroby a rozvodu elektřiny, plynu a tepla. Na výplatách si odnesli v meziročním průměrném porovnání hrubé mzdy o zhruba sedm tisíc více.

Do hlavního města se vracejí turisté, což se podle odborníků projevilo oproti 3. čtvrtletí 2022 na téměř devítiprocentním polepšení průměrných hrubých mezd, tedy o více než dva tisíce korun pro ty, kteří pracují v oboru ubytování, stravování a pohostinství. Lépe jsou na tom tradičně lidé z IT branže, s více než šestitisícovým průměrným polepšením. Naopak například ve vzdělávání jde o nárůst přibližně o tři procenta, tedy o něco více než tisíc korun.

51 925 Kč

činí hrubá mzda v Praze ve 3. čtvrtletí roku 2023

42 658 Kč

je hrubá mzda v ČR ve 3. čtvrtletí roku 2023

1,9 %

byl reálný pokles mezd

Chudnutí trvá

„Spotřebitelské ceny v listopadu zpomalily svůj meziroční růst na 7,3 procenta,“ uvedla Pavla Šedivá, vedoucí oddělení statistiky spotřebitelských cen ČSÚ. Nejvíce se zdražovalo odívání a obuv, což souviselo především s blížící se zimou, a jedná se o pravidelný sezonní vzorec. Nejcitelněji se na nákladech domácností podepisovaly položky bydlení, voda, energie a paliva.

„Náklady vlastnického bydlení loni v prosinci meziročně vzrostly o 0,6 procenta. Rostou i ceny nájemného, meziročně o 7,3 procenta, výrobků a služeb pro běžnou údržbu bytu, a to o 5,5 procenta. U vodného o 16,3 procenta, stočného 26,9 procenta, elektřiny 142,4 procenta a tepla a teplé vody o 24,2 procenta,“ shrnul Evžen Korec, generální ředitel developerské společnosti Ekospol.

Zaměstnavatelé v Praze chystají nábory i propouštění. Mzdy porostou

Na začátku roku 2024 by mohlo být podle expertů o něco lépe. „Náklady na bydlení by mohly o něco klesnout. Na trh se totiž po dlouhé době dostávají cenově dostupné byty, které budou tlačit dolů také ceny těch ostatních,“ uvedl Korec.

Aktuální data z konce loňského roku nejsou příliš povzbuzující. „Čeští zaměstnanci meziročně zchudli již v osmém kvartále v řadě, což v novodobé historii nemá obdoby. Po příšerném roce 2022, kdy jejich reálné výdělky klesly dokonce nejvíce ze všech zemí OECD (Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj – pozn. red.), míří do záporu i v roce 2023, byť se bude jednat pravděpodobně ‚pouze‘ o zhruba –2,5 procenta,“ uvedl Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.

Nejisté výhledy

Pozitivní je to, že velmi mírně, v mezičtvrtletním vyjádření ve zmíněném období, mzdy narostly o 1,5 procenta a spotřebitelské ceny pouze o 0,7 procenta. „I to je ovšem zřejmě jen slabá útěcha, jelikož reálná kupní síla zůstává přibližně na úrovni roku 2018,“ dodal Hradil.

Průměrný Čech bere přes 42 tisíc hrubého. Po započtení inflace ale dál chudne

Za rok 2023 spotřebitelská inflace podle analytiků pravděpodobně vzroste o 10,8 procenta. „Zcela klíčový je pro další vývoj spotřebitelské inflace leden 2024. Lednová inflace nastaví pomyslnou laťku pro celý rok 2024,“ vysvětlil Miroslav Novák, hlavní analytik společnosti Akcenta.

Jako dobrou zprávu i do roku 2024 lze podle odborníků vnímat nízkou míru nezaměstnanosti. Na konci prosince vzrostl v hlavním městě počet volných pracovních pozic o více než tři tisíce na zhruba 80 tisíc. Míra nezaměstnanosti se držela pod třemi procenty. Počet evidovaných uchazečů o práci k 31. prosinci 2023 překročil 27 tisíc.

„Na začátku roku je nutné počítat s nárůstem nezaměstnanosti. Firmy napříč odvětvími si většinou zaměstnance snaží držet. V průběhu letošního roku lze navíc očekávat oživení ekonomiky,“ dodal Novák

Autor: