Pražané v září poznají svou Vltavu. Nový festival představí řeku a její vliv

  7:08
Na mezinárodní den řek, v neděli 22. září, se bude v Praze konat první ročník multižánrového festivalu Poznej Vltavu. Pro návštěvníky bude přichystaných mnoho aktivit, kterými poznají pražskou řeku v širších souvislostech – jako důležitou infrastrukturu nebo její vliv na kulturu a sport. Většina akcí na festivalu bude pro návštěvníky zdarma.

Vltava v Praze | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

Cílem události je představit veřejnosti řeku jako důležitou součást veřejného prostoru a městského ekosystému. „Řeka je život, pro město i jeho obyvatele. A pro Prahu je to Vltava. Je jen na nás, jak si s ní poradíme. Může být životadárná, ale i nebezpečná. Na nás, na současném vedení hlavního města je, abychom tuto druhou variantu eliminovali,“ vysvětlil primátor města Bohuslav Svoboda.

V rámci festivalu se mohou návštěvníci těšit na umělecké intervence nebo workshopy, bude také připravený program pro děti. Lidé si také budou moci prohlédnout místa, která nejsou běžně přístupná, například zásobovací tunely pod Národním divadlem. Prohlídky se budou konat i v bubenečské Staré čistírně odpadních vod, Podolské vodárně, Centru Architektury a Městského Plánování nebo Muzeu pražského vodárenství. Návštěvníkům se otevře i smíchovské zdymadlo.

Historie koupání v Praze. Dámy za závěsem, neplavce pověsili na bidlo

Na náplavkách budou pro návštěvníky připravené vzdělávací programy a budou probíhat i komentované procházky týkající se historie pražských mostů.

V Trojském zámku a Galerii Rudolfinum se budou konat výtvarné workshopy pro děti. Pro ně je plánované i loutkové představení Divadla bratří Formanů na lodi Tajemství.

Pro dopravu mezi Bubenčí a Smíchovem budou moci návštěvníci využít speciální festivalovou lodní dopravu, podél Vltavy také bude projíždět Architram, která nabídne komentované prohlídky o historii a architektuře.

„Podobné eventy jsou v Evropě běžné a my bychom z festivalu rádi vytvořili tradici, akci, na niž se budou těšit dospívající, rodiny s dětmi i senioři a kde si každý z Pražanů najde to své – něco zažije, pobaví se a zároveň se i něco dozví. Rovněž jsem nadšená, že se v rámci této akce podařilo propojit velké množství různorodých městských i soukromých subjektů působících kolem Vltavy, což v dnešní době rozhodně není samozřejmé,“ uvedla Jana Komrsková, náměstkyně primátora pro životní prostředí, klimatický plán a volnočasové aktivity.

Na festivalu participuje 35 organizací, získal záštitu několika městských částí a také Ministerstva životního prostředí, produkčně ho zajišťuje městská organizace Kreativní Praha. „Kreativní Praha se dlouhodobě snaží o propojování nejrůznějších kulturních a komunitních iniciativ v Praze. Festival jsme iniciovali právě z tohoto důvodu – jako výjimečnou akci, která ukáže ohromný potenciál pražských institucí a organizací, jejich kvalitu, dostupnost, otevřenost a schopnost komunikace se svými návštěvníky,“ vysvětlil její ředitel Petr Peřinka.

„Věříme, že se festival rychle zařadí mezi obdobné evropské projekty, a ještě více rozšíří kulturní nabídku Prahy směrem k domácím i zahraničním návštěvníkům města,“ doplnil Peřinka.

Více informací zájemci naleznou na webu festivalu.

Autor: