Trať rozdělí Liboc a Ruzyni, přibude hluku, kritizují místní zamýšlenou modernizaci

  14:00,  aktualizováno  14:00
Obyvatelé Liboce a Ruzyně odmítají aktuální podobu projektu modernizace trati Praha–Kladno v úseku přes zmíněné pražské čtvrti. Dílčí úpravy, do kterých Správa železnic (SŽ) zakomponovala více zeleně nebo rozšíření a lepší osvětlení podchodů, je neuspokojují. Mají strach, že moderní trať rozetne jejich čtvrť vejpůl.

Původní varianta návrhu modernizace trati v pražské Liboci | foto: Správa železnic

Požadují zahloubení kolejí pod zem, podobně jako je to v plánu na sousedním úseku mezi Bubenčí a nádražími v Dejvicích a Veleslavíně. Podle ministerstva dopravy a SŽ je takové řešení v Liboci nerealizovatelné.

„Stavbu by to prodražilo o dalších 10 miliard korun, což by způsobilo ekonomickou ztrátu efektivnosti celého projektu, který by se tím posunul o patnáct let nazpět,“ konstatoval Petr Vaníček ze SŽ.

Navíc by to ani nebylo v souladu s už dříve vydaným rozhodnutím o vlivu stavby na životní prostředí (EIA), jehož platnost odpůrci stavby vzhledem k výraznému časovému odstupu a změnám v projektu zpochybňují.

Celkové náklady na moderní a elektrifikovanou trať mezi Masarykovým nádražím a stanicí Kladno-Ostrovec, včetně nových částí železnice na Letiště Václava Havla, dosáhnou 73 miliard korun.

Spolek pro rozvoj Liboce, který hájí zájmy lidí nespokojených s navrženou tratí, SŽ, ministerstvo dopravy i Praha 6 shodně všechny stavbou dotčené občany i firmy vyzývají k podávání námitek na stavební odbor pražského magistrátu v rámci právě probíhajícího územního řízení. Další připomínky bude možné vznášet i při řízení o povolení stavby.

Mají obavy z hluku a vibrací

Podle předsedy libockého spolku Michala Papeže je připravovaná modernizace trati v této části metropole řešena vůči místním bezohledně.

„Z kosmetických úprav projektu jsme v šoku. Povrchové vedení trati ovlivní zdejší životní prostředí a okolní zástavbu na další desítky let. Bude vyžadovat vysoké protihlukové stěny,“ vysvětluje Papež.

„Betonový koridor vytvoří významnou územní bariéru a rozdělí Liboc a Ruzyni na dvě části. Významně zhorší obslužnost lokality jižně od dráhy pro všechny druhy dopravy. Provozem vlaků vzrostou hluk a vibrace v rezidenční čtvrti. Trať bude mít také negativní dopad na území kolem Libockého rybníka,“ míní.

Spolek není proti modernizaci dráhy, ale požaduje její zahloubení pod zem, a to minimálně v úseku od Libockého rybníka po budoucí novou zastávku Liboc.

„Umožnilo by to lepší prostupnost pro chodce, cyklisty i auta, rozvoj území i s ohledem na plánovanou novou výstavbu podél trati i komfortní a rychlý přístup k zastávce,“ argumentuje předseda spolku.

Jak informovali zástupci SŽ a ministerstva dopravy, zahloubení trati by v Liboci přineslo nejen růst nákladů, ale i řadu technologických problémů.

Na rozdíl od úseku mezi Dejvicemi a Veleslavínem, kde bude provedeno klasickou ražbou, by zde muselo být použito bagrů, vybudování betonového skeletu a jeho následné zasypání zeminou.

Začali se prý ozývat pozdě

Obyvatelé Liboce, kteří před několika dny zaplnili sál zdejší sokolovny, kde se konala prezentace k projektu modernizace trati, nešetřili kritikou ani vůči radnici Prahy 6.

„Jaký je rozdíl mezi obyvateli Střešovic a Dejvic proti těm z Liboce či Ruzyně? Na Veleslavíně končí území bílého muže a tady asi začíná území indiánů,“ vyjadřovali se v rámci diskuse.

Radní schválili trať mezi Prahou a Kladnem, zvítězila jižní trasa

Ondřej Matěj Hrubeš, radní pro dopravu uvedené městské části, konstatoval, že Praha 6 bude každé zlepšení projektu podporovat, včetně zahloubení trati, pokud SŽ řekne, že je to realizovatelná varianta

„Na druhou stranu neshodíme stávající projekt, který je připravován dlouhou řadu let. Obyvatelé Střešovic na rozdíl od Libockých požádali o zahloubení trati už před patnácti lety a byl čas jejich požadavky zakomponovat do projektu,“ prohlásil radní k nelibosti místních obyvatel.

Lidé z Liboce sice v minulosti řešili své námitky s bývalým vedením Prahy 6, tehdejší radní Eva Smutná je však neřešila, protože podporovala nezahloubenou variantu.

Na letiště mělo jezdit metro, říká Goldflam

Projekt modernizace železniční trati mezi Prahou a Kladnem zajímá také oblíbeného herce Arnošta Goldflama. V blízkosti kolejí totiž bydlí a má obavy z většího hluku a dopravního zatížení Liboce a Ruzyně.

Jaké si z prezentace modernizované trati odnášíte pocity?
Rozporuplné. S manželkou bydlíme na pomezí Liboce a Ruzyně přes patnáct let a nepamatuji si, že by nás za tu dobu někdo kontaktoval s informacemi, jak bude trať vypadat a jak je naplánována. Jsem členem spolku Klub přátel Ruzyně, který o ně také marně žádal. Žijeme v Rakovnické ulici nedaleko stávající trati a jsme rozčarováni z toho, že mi architekti projektu nedokážou odpovědět, jak daleko od našeho domu zdvoukolejněná trať vlastně povede.

Takže patříte mezi podporovatele jejího vedení podzemním tunelem, podobně jako to bude v úseku mezi Dejvicemi a Veleslavínem?
Rozhodně. Když vezmete v úvahu, kolik se všude prošustruje peněz, tak zvýšení nákladů na realizaci jsou kapka vody.

Vidíte reálně, že tato varianta má šanci?
To záleží na politické vůli. A na tom, jak budou zainteresované instituce ochotné poslouchat názory obyčejných lidí. Když se stavělo metro směrem na Motol, všichni místní říkali, ať to vezmou přes Petřiny až na letiště. A teď místo toho bude železnice na povrchu. To je podle mého špatné rozhodnutí.

A jak se vám na pomezí Liboce a Ruzyně žije?
Docela dobře. Ale jak se nám tu bude žít, až bude trať hotova? Na to upřímně nedokážu odpovědět. Mě už to možná tolik trápit nemusí. Stavba nepotrvá půl roku a zanedlouho mi bude osmdesát, takže až bude hotovo, tak tu možná už nebudu. Ale negativně to ovlivní život všech lidí v této lokalitě. Obávám se, že se kolem kolejí zvýší hladina hluku. Už teď v této části Prahy jezdí hodně aut z Petřin na Evropskou ulici. Já sice řidičský průkaz nemám, ale vnímám ten problém z pohledu chodce a cestujícího městskou hromadnou dopravou