iDNES.cz

Útlum alkoturismu. Praha zakázala organizované noční tahy po hospodách

  17:38
Pokřikující tlupy opilých, hlavně anglicky mluvících turistů, valících se ve vlnách centrem metropole mezi hospodami, přestanou být noční můrou tamních obyvatel. Tyto tzv. pub crawls, pořádané speciálními agenturami, totiž nově zakazuje úprava tržního řádu. V pondělí o ní rozhodla rada hlavního města. Jde o další z kroků, kterým magistrát chce kultivovat turismus v metropoli.

Policie kontrolovala nalévání alkoholu mladistvým. | foto: iDNES.cz

Zákaz takzvaného pochůzkového poskytování služeb mezi 22. a 6. hodinou podle vedení magistrátu vyřeší problém s tahy mezi bary neboli pub crawls. Tedy fenoménem, jenž trápí hlavně historický střed města. „Úpravu jsme projednávali s Městskou částí Praha 1, společností Prague City Tourism (PCT) i se zástupci klasických průvodců,“ řekl k tomu náměstek primátora pro dopravu Zdeněk Hřib (Piráti).

Už žádné tahy po hospodách. Praha 1 chce zatnout tipec alkoturismu

Oslovení experti z různých organizací s novelou tržního řádu podle vedení magistrátu bez výjimky souhlasili. „Je to v souladu i s naší koncepcí cestovního ruchu. Usilujeme o to, aby do Prahy jezdila movitější a náročnější klientela a orientovat se chceme také na kongresovou turistiku,“ dodal náměstek primátora pro kulturu a cestovní ruch Jiří Pospíšil (TOP 09).

Platit začne ihned po uveřejnění ve sbírce právních předpisů, k tomu by mělo dojít během několika týdnů. Tržní řád představuje městské nařízení určující místa, kde je možné provozovat obchodní činnost.

Pohroma centra

Pub crawls podle odborníků také poškozují pražské průvodcovské služby poskytované certifikovanými a kvalitními průvodci. Naopak exkurze s těmito znalci města probíhají s respektem k historii metropole, veřejnému prostoru a životu rezidentů a podporují udržitelný cestovní ruch.

Hluk, znečišťování veřejných prostranství či větší tlak na zajišťování bezpečnosti. To představuje nejčastější výtky proti alkoturismu či jeho odrůdě – pub crawls. Stěžovali si na ně dlouhodobě především obyvatelé, kteří prožívali bezesné noci, a zástupci radnice Prahy 1.

V části centra Prahy začíná platit noční zákaz vjezdu, postihne i taxikáře

„V Praze tyto akce negativně ovlivňují veřejný prostor, ekonomiku a sociální vztahy. Narušují obraz města jako kultivované destinace,“ upozorňovala starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09).

Dalším problémem je podle magistrátu narušení reputace a dojmu z Prahy tím, že se v ní pravidelně pohybují skupiny opilých lidí. „Přináší to řadu bezpečnostních rizik včetně veřejných potyček, vandalismu, výtržnictví, řízení pod vlivem alkoholu a zdravotních komplikací,“ uvedl již dříve Giancarlo Lamberti, předseda finančního výboru zastupitelstva první městské části.

Kultivovanější obraz metropole

Cestovní ruch se v hlavním městě aktuálně dostává k hodnotám z doby předcovidové. Data Českého statistického úřadu (ČSÚ) uvádějí, že v prvním pololetí letošního roku do města dorazilo 3 659 590 hostů. Meziročně přibylo takřka 345 tisíc návštěvníků. Nejčastěji do české metropole jezdí Němci, Britové či Poláci.

Zúčastnili jste se někdy organizovaného putování po pražských hospodách?

celkem hlasů: 273

„První pololetí jako celek přineslo druhou nejvyšší celkovou návštěvnost Prahy za srovnatelná období od roku 2012. Celkový počet hostů zaostal v letošních prvních šesti měsících za rekordním prvním pololetím 2019 jen o 0,7 procenta,“ uvedla Martina Kuřitková z oddělení informačních služeb pražské Krajské správy ČSÚ.

Vedení Prahy se snaží turistický ruch upravovat a cílí na náročnější klientelu než tu, které jde především o zdejší všeobecně dostupnější alkohol a jiná chemická pokušení. Slouží mu k tomu řada různých koncepčních dokumentů. Kultivace průvodcovských služeb, tržišť, vznik kulturní míle, nová turistická aplikace My Prague – to jsou některé z pěti desítek bodů obsahujících asi 30 projektů z dokumentu s názvem S respektem k Praze pro roky 2024–2027.

Na Starém Městě v noci řvou silná auta, zákaz vjezdu má umožnit lepší kontrolu

„Data, která máme podložená konzistentně za roky 2020–2023, ukazují, že naše strategie jde správným směrem. Díky brandovým kampaním a zvyšování kvality služeb se nám podařilo oslovit kultivovanou a bonitní klientelu,“ shrnula úspěchy kampaní místopředsedkyně představenstva PCT Jana Adamcová.

V průměru přijíždějící cestovatelé utratili podle údajů PCT za minulý rok až o 40 procent více, než tomu bylo v roce 2019. Například celkový objem vybraných prostředků z poplatku z pobytu loni dosáhl přibližně 800 milionů, před pandemií v roce 2019 se jednalo asi o 340 milionů korun.

Turisté v Praze loni utratili 86,5 miliardy korun, pro srovnání v sousední Vídni šlo o 74,3 miliardy, v Barceloně 263,1 miliardy.

Populistický krok, nikoliv řešení, namítá agentura

Agentura Prague Pub Crawl, která nyní zakázanou službu poskytuje, krok magistrátu ve svém vyjádření kritizuje. Klienti podle ní stráví venku minimum času a po 22:00 je průvodci upozorní na to, že platí noční klid a musí být potichu. Pokud to nedodrží, jsou z prohlídky vyloučeni. Poslední přesun je podle vyjádření o půlnoci a akce končí v 00:30.

„Největším problémem porušování nočního klidu v Praze 1 je po půlnoci Dlouhá ulice a lidé, kteří tam stojí před kluby a dělají hluk na ulici do 03:00 až 04:00, turisté i místní,“ uvedla firma. To podle ní zákaz pub crawls neřeší, situace se naopak zhorší, protože turisté, kteří tak jako tak navštěvují Prahu kvůli nočnímu životu, stejně skončí neorganizovaně před kluby v centru.

Jedná se tak podle agentury pouze o populistický krok, který má zakrýt neschopnost řešit problémy, jako je nedostatek strážníků městské policie, kteří by měli dohlížet na dodržování nočního klidu a jeho aktivní vynucování. „Jsme otevřeni diskusi a spolupráci - ale na jednání na toto téma jsme nikdy nebyli nikým přizváni,“ stojí dále ve vyjádření. (čtk)

Autor:
zpět na článek