Děti se nemají kde hýbat. Do sportovišť jde méně peněz, než politici slíbili - regiony.impuls.cz

Děti se nemají kde hýbat. Do sportovišť jde méně peněz, než politici slíbili

  11:30
Osnovy velí základním školám povinnou výuku plavání, ty ji ale často nemají kde realizovat. Nouzově to řeší plavecké školy v přírodě. „Za týden se ale plavat nenaučí,“ konstatoval radní pro oblast školství, sportu a volnočasových aktivit Antonín Klecanda (STAN) s tím, že pražským dětem motivace ke sportu nechybí.

Archivní snímek s festivalu Sporťáček | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Jakmile totiž kluby vypíšou sportovní příležitosti na nadcházející školní rok, je podle Klecandy otázkou chvíle, než je pražské děti zaplní. „V metropoli jednoduše není kde sportovat,“ dodal radní.

Podle Českého statistického úřadu přibudou v pražských školách do roku 2031 až tři tisíce žáků. „Roku 2014 jsme řešili chybějící místa v mateřských školách, ale na sportoviště se úplně zapomnělo,“ přiznal Klecanda a dodal, že více míst pro sport v hlavním městě od té doby zaniklo než vzniklo: „Příkladem může být stadion Štvanice nebo Nikolajka.“

Plán rozvoje sportovišť

Nedostatek sportovišť přiměl v září radu hlavního města k přehodnocení strategie rozvoje sportovní infrastruktury. „V roce 2020 si Praha připravila a schválila Plán rozvoje sportu a sportovních zařízení do roku 2032.

Plán definuje rozvoj organizovaného i neorganizovaného sportu, všechna specifika a veškeré možné podpory, které vyústily v robustní dotační systém,“ upřesnil Ivo Jebousek z komise pro sport Magistrátu hl. m. Prahy.

Pokus o druhý pokus

Plán rozvoje byl podle Jebouska rozfázovaný a v příloze na léta 2021 až 2024 se vycházelo z konzervativní varianty. Podle ní by Praha měla věnovat do rozvoje sportu jedno procento z celkového rozpočtu, tedy zhruba 1,3 miliardy ročně. „To se ne úplně stalo,“ podotkl Jebousek.

Ve skutečnosti metropole nyní dává na podporu sportovní činnosti 450 milionů korun, od příštího roku až 480 milionů. „Dnes jsme ve velmi obtížné situaci, v roce 2030 nám bude chybět 29 sportovních areálů a roku 2050 až 104 areálů, pokud by to šlo tímto způsobem dál.

Tomu potřebujeme zabránit, takže bychom se měli vrátit aspoň k tomu, co jsme si sami schválili,“ konstatoval Jebousek s tím, že metropole se o to nyní bude pokoušet.

Nechat žáky plavat

Už na příští rok má metropole zpracované projekty za zhruba půl miliardy korun, přičemž se chce prioritně soustředit na rychlé realizace ve smyslu oprav a rekonstrukcí existujících sportovišť, a to i těch, která nejsou ve vlastnictví města nebo městských částí, v dalším období se zaměří na městskou sportovní infrastrukturu. Nově zbudovaná či zrekonstruovaná sportoviště má spravovat městská společnost Trade Centre Praha.

Dřevěný pavilon uprostřed vilové čtvrti. Ořechovka má novou klubovnu pro tenisty

Na zkraje zmíněné kapacity pro výuku plavání dojde až v další fázi plánu. Magistrát totiž plánuje budovat nízkonákladové stadiony, nejlépe v kombinaci ledové plochy s bazénem.

Stadion s krátkým pětadvacetimetrovým plaveckým bazénem se dá podle Klecandy udělat zhruba za 100 milionů korun, což prý není tak velká částka, aby si Praha nemohla dovolit i více takových areálů.

„Samozřejmě nepůjde o akvapark, ale o to, aby měly děti kam chodit na plavání,“ poznamenal radní a uzavřel: „Jsme na tom hůř než okresní města, která mají méně lidí a jeden zimák. A my taky jeden.“