„Branami Hradu ročně prochází nejen miliony návštěvníků, ale i významní státníci. Chceme, aby kontrolní stanoviště odpovídala významu místa. Současné přístřešky se stavěly narychlo v roce 2016, dřevo degraduje a chybí jim funkčnost – například stínění,“ vysvětlil Pavel Vyhnánek, ředitel Správy Pražského hradu.
Nové konstrukce by podle něj měly být estetičtější a přívětivější nejen pro příslušníky policie, kteří na místě pracují dlouhé hodiny, ale hlavně pro návštěvníky. „Chceme, aby celý areál působil důstojně a dostával péči, jakou si zaslouží,“ řekl.
Za posledních téměř 30 let je soutěž o podobu nových přístřešků první, kterou Správa Pražského hradu vyhlašuje. Příští rok vyhlásí další dvě – na obnovu historických Chotkových sadů a nové vnější osvětlení Hradu.
VIDEO: Projděte na Pražský hrad bez plošných kontrol, po sedmi letech padly |
Hrad v soutěži spolupracuje s Institutem plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR), protože se stanoviště nacházejí na rozhraní hradního areálu a hlavního města.
„Odbornou část poroty se podařilo sestavit ze špiček v oboru. Už z projeveného zájmu poroty je jasné, že toto téma bylo dlouhodobě opomíjené, byť je pro vnímání Hradu zásadní. S kultivací kontrolních stanovišť souvisí i úprava navazujících veřejných prostranství, na kterých budeme s SPH rádi spolupracovat,“ řekl ředitel IPR Ondřej Boháč.
Návrhy bude hodnotit porota, v níž zasednou také nezávislí čeští odborníci a odbornice, mezi nimi například designéři Jerry Koza a Jiří Pelcl, architektka Markéta Zdebská nebo specialista na konstrukce Jiří Kolísko z ČVUT.
Vstupy na Hrad se začnou postupně měnit už příští rok na jaře. Mohutné žluté armádní „ježky“, které teď brání vjezdu automobilů, nahradí vysouvací sloupky. Instalovat se budou nejprve u Prašného mostu a pak v ulice Na Opyši, kde se počítá i s archeologickým průzkumem. Na Hradě v budoucnu přibudou také nové lavičky a klidová zóna pro rodiny s dětmi.
17. dubna 2023 |