K tomuto trendu se připojily například Kralupy nad Vltavou, které uspořádají 1. ledna 2025 dronovou show s animacemi a hudebním doprovodem. Souhra bezpilotních letadel nahradí ohňostroj, který měl ve městě dlouholetou tradici.
„Otázkou ohňostrojů jsme se již delší dobu zabývali, ale až nyní jsme rozhodli vyzkoušet alternativní způsob novoročních oslav. Lidé ji budou moci sledovat ze sídliště Cukrovar, z prostranství u plaveckého bazénu i z přilehlých panelových domů,“ popsal místostarosta Vojtěch Pohl (Kralupy Nová Vlna).
Poslední silvestr s rachejtlemi? Nový zákon má omezit prodej pyrotechniky![]() |
Pyrotechnika, která „mlčí“
Nymburská radnice pokračuje v novoročním „experimentování“. Ještě do roku 2020 pořádala tradiční ohňostroje, které však později nahradila videomappingem nebo dronovou show.
„Nyní chystáme na první den roku 2025 zhruba patnáctiminutové akrobatické představení souboru AirGym Art Company, které doplní koncert skupiny Abba Stars. Výjimečně se tato akce odehraje Na Rejdišti, protože park Pod Hradbami je kvůli stavebním pracím uzavřený. V rozpočtu máme na novoroční oslavy připravenou částku 220 tisíc korun, což je podobné jako v minulosti,“ sdělil nymburský mluvčí Petr Černohous
Zvířata v zajetí panikyNovoroční oslavy spojené s hlučnou zábavní pyrotechnikou představují pro zvířata stres, který pro ně bývá mnohdy fatální. „Kromě toho, že trpí strachem až panikou, se často stává, že majitelům utečou a poraní se. Jsou i případy, kdy vběhnou pod auto. Chovatelé by proto neměli zvířata v době novoročních oslav nechávat volně venku, a to ani na zahradě,“ říká říčanský veterinář Adam Kováč. |
Také v Čáslavi se rozhodli, že už na Nový rok nechtějí rušit obyvatele a děsit zvířata hlukem.
„I tentokrát plánujeme na první den roku slavnostní ohňostroj, který se bude konat na náměstí Jana Žižky z Trocnova. Vzhledem k častým apelům obyvatel jsme se však letos rozhodli pro takzvaný tichý ohňostroj, kde je hluková zátěž až o 90 procent nižší než u toho klasického. Světelný efekt přitom zůstává totožný,“ vysvětlila čáslavská radní Zdeňka Nezbedová (ČSSD) novou formu oslav, která vyjde radnici na sto tisíc korun.
Efekty zmíněných tichých ohňostrojů dosahují výšky maximálně třiceti metrů, díky čemuž jsou na rozdíl od běžných velkých ohňostrojů viditelné i při nízké oblačnosti.
Městské ohňostroje jsou na ústupu, alternativy vycházejí násobně dráž![]() |
Do vzduchu vyletí čtvrt milionu
V Kolíně svěřila radnice rozhodnutí, jak přivítat nový rok, obyvatelům. Město zorganizovalo v létě elektronickou anketu, kde se lidé mohli vyjádřit, zda chtějí nadále ohňostroj, nebo jinou formu oslav.
„Čtyřiapadesát procent se vyslovilo pro zachování tradičního ohňostroje, zbytek si přál jiné varianty, jako laserovou nebo dronovou show, případně videomapping. Novoroční ohňostroj tak opět odpálíme 1. ledna od 18 hodin z lávky směrem na Kmochův ostrov,“ uvedla kolínská mluvčí Šárka Hrubá.
Ve stejný čas rozzáří hlučný gejzír světel také nebe nad největším středočeským městem.
„Jedná se o tradici, kterou si občané Kladna velmi oblíbili a máme na ni nadále velmi pozitivní ohlasy. Ty negativní naopak zaznívaly k neřízenému odpalování rachejtlí v ulicích v průběhu prosince. Zastupitelstvo proto už loni přijalo vyhlášku, která tento nešvar vyjma dvou dní na přelomu roku zakazuje. Uspořádání ohňostroje nás vyjde na přibližně čtvrt milionu korun,“ doplnil mluvčí kladenského magistrátu Vít Heral.
Bez jakékoliv formy přivítání nového roku organizované městem zůstanou naopak obyvatelé Mladé Boleslavi, Příbrami, Zruče nad Sázavou, Čelákovic, Benešova nebo Českého Brodu.