Čekání s bolavými klouby. Lékaři na preventivní akci odhalili 10 revmatiků

  11:34
Na vyšetření artritidy jsou i půlroční čekací doby, neléčený zánět se přitom může po těle rozšířit. Zhruba pětistovka lidí proto o víkendu navštívila jeden z karlínských podniků, aby tady zkonzultovala svůj zdravotní stav s přítomnými odborníky na bolavé klouby. Lékaři zde odhalili deset revmatiků. Akci pořádala pacientská organizace Revma Liga ČR, a to u příležitosti Světového dne artritidy.

Seniorka Zdeňka z Prahy přišla s již potvrzenou artrózou s tím, že otoky kloubů by měl podle její praktické lékařky vidět revmatolog.

„Jsem již objednaná v Thomayerově nemocnici, ale až na únor a potřebuji to dřív,“ vypráví s tím, že ani pražský Revmatologický ústav nemá dřívější termín. „V Krči mi řekli, ať hledám ještě jiného lékaře, jestli nebudu mít štěstí na dřívější termín,“ dodala Zdeňka.

Na konzultaci s odborníky se tedy přišla zeptat, jak rychle najít pomoc. „To je otázka za milion,“ dostalo se jí odlehčené reakce od koordinátorů akce s vysvětlením, že právě promptní vyhledání pomoci je obrovský problém. „I v Praze jsou objednací lhůty půl roku,“ dodala na vysvětlenou jedna z pořádajících členek Revma Ligy Ivana.

Počty nemocných s revmatem rostou. Specialistů je v Česku nedostatek

Pomoci v akutním případě může podle ní praktický lékař, který má přístup do platformy revma-online.cz a skrze ni může požádat lékařské konzilium revmatologů, zda by pacienta coby vážný případ nevzali rychleji.

Stejně tak by pacientům měla s hledáním specialisty pomoci zdravotní pojišťovna. Pokud zahájení léčby trvá dlouho, mohou být změny v důsledku procesu nemoci nevratné. „Sama mám třetinu nefunkční plíce, dostala jsem se u nás v kraji k lékaři až po roce,“ svěřila se Ivana s vlastní zkušeností s hledáním léčby.

Nemoci se nabalují

Příchozím se na místě věnoval tým revmatologů, osteologů, dermatologů, pneumologů i fyzioterapeutů. „Pacienti u nás mají možnost konzultovat své problémy s odborníky, na které jinak musí čekat i dlouhé měsíce,“ přiblížil koordinátor projektů pacientské organizace Revma Liga ČR David Kříž.

Akce měla upozornit jak na nedostatek specialistů, tak také na to, že revmatoidní artritidu často doprovází více nemocí. Během konzultací odhalili odborníci revmatické onemocnění u deseti lidí, u třinácti pak osteoporózu, u tří neléčenou lupénku a pět lidí odeslali k vyšetření plic.

Bolesti kloubů, kožní potíže, záněty, otoky. To jsou jen některé z mnoha nepříjemných projevů revmatu. Při něm totiž imunitní systém člověka tvoří protilátky proti vlastním buňkám a tkáním, tím je poškozuje a působí záněty.

Revma není jen problém starých, říká mladá žena, která trpí bolestivou nemocí

Zánět v kloubu se pak může rozšířit i do okolních svalů či šlach. Onemocnění postihuje nejčastěji dospělou populaci, jen v pražském Revmatologickém ústavu se aktuálně léčí na 50 tisíc pacientů.

Nejvíce se jich léčí v pražském Revmatologickém ústavu, který má mimo Pražanů v péči i nemocné artritidou z celé republiky. „Třetinu pacientů máme odjinud, například z Jeseníků nebo z Moravy,“ potvrdila revmatoložka Kristýna Bubová.

Za určitých podmínek zde pacienti ani nemusí čekat dlouhé měsíce. „Když pošlou dokumentaci a mají doporučení od svého praktického lékaře, jsme schopní přidělit termín už v rámci konkrétního specialisty podle druhu problému. Pokud ale nemají doporučení od praktika, čekají určitě i šest měsíců,“ podotkla Bubová. Nejdéle čekají většinou lidé, kteří se zajdou objednat jen tak „z ulice“ s tím, že je bolí klouby.

Varovné signály při revmatické artritidě. Brnění, ztuhlost i suché oči

Zánětlivých artritid, které jsou ty nejproblematičtější, je více druhů. „Nejčastější je revmatoidní, pak jsou spojené s lupénkou, některá postihuje primárně páteř, je jich mnoho druhů,“ popsala Bubová s tím, že při neléčené nemoci může pacient skončit na vozíčku, nebo i hůř.

V Revmatologickém ústavu netrpí nedostatkem lékařů, problém mají s přetlakem pacientů z jiných krajů. „Léčí se u nás zhruba 50 tisíc pacientů, ovšem nároky zvenčí jsou obrovské, takže i při šestnácti ambulancích se bohužel prodlužují čekací doby,“ uvedl ředitel ústavu Karel Pavelka.

Léčí, ale nevyléčí

Současným trendem na mírnění projevů artritidy je používání biologických léků. „Jsou schopné zlepšit kvalitu života a zpomalit rentgenovou progresi,“ nastínil Pavelka a dodal, že dostupné léky ale nejsou zatím schopné pacienta vyléčit.

„Naším cílem je remise, tedy stav, kdy pacient téměř nevnímá, že je nemocný, nemusí brát léky na bolest, žije téměř normální život, může i pracovat, ale většinou musí brát nějaké léky čili není vyléčen,“ uzavřel Pavelka.