iDNES.cz

Senátor Nwelati opět nepodal přiznání, údajně kvůli válečnému stavu v Sýrii

  13:30
Senátor a náměstek primátora Mladé Boleslavi Raduan Nwelati (ODS) již podvanácté nepodal majetkové přiznání. Údajně vlastní pouze menší penzion, několik pozemků, rodinný dům a byt 3+1. Další jeho majetky ale musí voliči a média dohledávat například prostřednictvím katastru nemovitostí a dalších zdrojů, protože je opakovaně neuvádí ve svém majetkovém přiznání, které podle zákona musí podávat každý rok.

Senátor a náměstek primátora Mladé Boleslavi Raduan Nwelati | foto: František VlčekMAFRA

Jeho voličům to zjevně nevadí, přiznání nepodává od začátku svého působení v Senátu a před šesti lety jej lidé přesto zvolili znovu. Letos obhajuje křeslo senátora opět. Jeho počítání ale opakovaně kritizovaly organizace jako Transparency International či Rekonstrukce státu, nelíbilo se ani předsedovi senátu Miloši Vystrčilovi.

Zároveň to nahrává na smeč protikandidátům, třeba zastupitelce Mladé Boleslavi za Zelené Janě Krumpholcové, která letos do senátu kandiduje poprvé.

„Zákonodárce, placený z našich daní, porušuje zákon, lže, hloupě argumentuje, ukazuje i to, že je doslova ovládán jinými lidmi, a to jen proto, že je levnější zaplatit směšnou pokutu za přestupek než přiznat, kde všude má vazby a majetky. Samozřejmě že vůbec nejde o zbídačenou Sýrii, ale o majetky v České republice,“ kritizuje Krumpholcová.

„Plním doporučení právníků“

Právě majetky ve zmíněné Sýrii senátor a náměstek primátora Nwelati argumentuje, proč přehled nepodává. „Jen plním doporučení právníků. Problém je v tom, že jsem zdědil velký majetek po otci v zahraničí, o kterém nemám přehled z důvodu válečného konfliktu, a podání neúplného a značně zkresleného majetkového přiznání by bylo trestným činem,“ uvedl.

Na rozdíl od toho je prosté nepodání přiznání jen přestupkem, za který hrozí pokuta od jednoho až do 50 tisíc korun. „Proto právníci, kteří mě v této záležitosti zastupují, mi doporučili tento postup. Raději přestupek s opakovanou pokutou než trestněprávní jednání,“ vysvětluje senátor.

Výměna, která nemá obdoby. V Mladé Boleslavi si prohodí místa primátor a náměstek

Raduan Nwelati se narodil 26. července 1966 v Praze a má českou matku, otec byl původem ze Sýrie, kde vlastnil rozsáhlé majetky. Podle svých slov se snaží zjistit, co vlastně v Sýrii zdědil, opakovaně, ale prý to není možné. „Ty lokality jsou prakticky po celé Sýrii včetně částí, které jsou pod správou povstalců,“ vysvětluje senátor.

Zároveň slibuje, že jakmile získá informace o svém úplném majetku včetně toho, který zdědil, pak přiznání podá. „Věřím tomu, že se k potřebným informacím dostanu a přiznání budu moci podat, stejně tak, jak jsem ho podával před novelou zákona a předtím, než nastal problém s dědictvím. Do té doby budu bohužel muset dodržovat zákon a platit za přestupky,“ ospravedlňoval Nwelati.

POLITICKÝ DIÁŘ: Zelený pošuk a děravá paměť ministra Výborného

Podle právníků by mohl využít institut prominutí z důvodu tvrdosti zákona, protože z objektivních důvodů není schopen informace potřebné pro plnění zákona získat. Válečný konflikt je považován za takzvanou vyšší moc, kterou nemůže ovlivnit.

„Tento institut využít neplánuji, protože nechci, aby měl někdo pocit, že se chci záměrně vyhýbat pokutě,“ uvedl. „Jinak ale daňové přiznání podávám prostřednictvím daňového poradce pravidelně a včas,“ dodává senátor.

O pokutě rozhodují „doma“

Kvůli podezření, že Nwelati porušil zákon a dopustil se tak přestupku, se už v jedenácti případech ministerstvo spravedlnosti obrátilo na příslušný městský úřad. Ten rozhoduje, zda došlo k přestupku, a také o výši případné pokuty podobně jako v jiných případech běžných lidí, třeba za špatné parkování.

Výměna, která nemá obdoby. V Mladé Boleslavi si prohodí místa primátor a náměstek

Obvykle jde o úřad v místě trvalého bydliště přestupce. V případě Raduana Nwelatiho, který byl primátorem Mladé Boleslavi a nyní je náměstkem, Středočeský kraj kvůli možnému střetu zájmů stanovil nedaleké Mnichovo Hradiště. Několikrát žádnou pokutu nedostal, a to i kvůli vytížení úředníků. V posledních dvou letech ale sankce padly, jejich výše je však neveřejná.

zpět na článek