Sotva čárka. Mobilní signál se místy vytrácí, největší potíže jsou v lesích - regiony.impuls.cz

Sotva čárka. Mobilní signál se místy vytrácí, největší potíže jsou v lesích

  15:00,  aktualizováno  15:00
Kousek za obcí v horním rohu displeje svítí ukazatel 4G, nicméně o pár set metrů dál mizí, mění se ve dvě čárky a hlouběji v lese už je možné spoléhat jen na tísňové volání. S takovou situací se pravidelně potýkají lidé, kteří vyrazí s mobilem v kapse například do brdských lesů v okolí Dobříše nebo do nitra Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Brdy.

Kromě lesnatých lokalit se pak s horším mobilním a datovým spojením musejí vypořádat také obyvatelé či chalupáři v odlehlejších vesnicích. Mobilní operátoři ovšem namítají, že pokrytí kvalitním signálem je čím dál lepší a takzvaných bílých míst výrazně ubylo.

Pokrytí je rok od roku lepší

Podle odborníků na mobilní technologie je oblastí bez signálu v Česku ve srovnání se zahraničím, například i s Německem, velmi málo.

„Pokud mluvíme o pokrytí signálem, údaje ohledně Vodafonu jsou následující: 4G síť pokrývá 99,4 procenta populace a 93,4 procenta území Česka. Aktuální pokrytí nejmodernější 5G sítí od Vodafonu už přesáhlo 91 % populace,“ říká mluvčí Vodafone Czech republic Ondřej Luštinec.

Stát dá 300 milionů na lepší signál ve vlacích, pomohou opakovače i laser

Zároveň připomíná, že výstavba nových vysílačů je velmi složitý proces. Vyžaduje totiž nejen finanční prostředky, ale také úzkou spolupráci se starosty a obyvateli obcí.

Přesto v kraji technici dál pokračují ve vylepšování sítě. Jen nedávno spustili například vysílače v obcích Stránka, Líbeznice nebo Čelákovice-Sedlčánky.

„Ve Středočeském kraji máme nyní v aktivní přípravě výstavbu nových vysílačů na zhruba 90 lokalitách, proces se u mnoha z nich, bohužel, táhne roky. Další už jsme ukončili jako neúspěšné, protože se nepodařilo najít dohodu,“ konstatuje Ondřej Luštinec.

Více než 96 procent území Česka a přeneseně i většinu kraje pokrývá také T-Mobile Czech Republic. Ale i tato společnost přiznává, že na mapě pokrytí zůstávají mezery.

„Jsme zapojeni do III. výzvy programu Digitální vysokokapacitní sítě – Rozvoj mobilní infrastruktury sítí 5G ministerstva průmyslu a obchodu. Díky tomu se do roku 2026 dočkají lepšího pokrytí například středočeské obce Řepín a Bítouchov,“ upozorňuje mluvčí T–Mobilu Patricie Šedivá.

T-Mobile má létající BTS. Pomůže na horách i v nouzi, záleží však na počasí

Samopše, Pustověty, Nelahozeves a dalších dvanáct míst plánuje ještě letos osadit vysílači společnost O2 Czech republic. „V dalších letech budou v závislosti na výsledku povolovacích procesů následovat desítky dalších,“ říká mluvčí O2 Veronika Zachariášová.

Chráněné lokality? To je dilema

Ke středočeským bílým místům z hlediska pokrytí pak patří přírodní rezervace a chráněná území. Tam operátoři narážejí na názorový rozpor.

„Část lidí by preferovala ponechat tato místa rájem panenské přírody, někteří už ale očekávají plné pokrytí i tam. Oba přístupy jsou velmi těžko slučitelné,“ připomíná úskalí Ondřej Luštinec s tím, že brdskou pahorkatinu Vodafone pokrývá, jak jen to je možné.

„V Brdech výstavba telekomunikační infrastruktury naráží na specifické podmínky a přísná omezení spojená s ochranou CHKO. V minulosti byla řada našich projektů z těchto důvodů zastavená. Přesto nadále hledáme nové cesty, jak tyto lokality pokrýt,“ přidává se mluvčí T-Mobile Czech Republic.

Nedovoláte se tam. Nejen hory, ale i území nikoho. Proč není mobilní signál všude

„Neúspěšná je pak i snaha operátorů o umístění technologií na věži radarové stanice na hoře Praha,“ podotýká Veronika Zachariášová.

S optikou chce pomáhat kraj

O slovo se v problematice lepší dostupnosti nejen mobilního signálu, ale i rychlého internetového připojení hlásí i hejtmanství.

„Jsou místa, kde jsou potíže s připojením k internetu i s mobilním signálem. Proto umožníme při opravách silnic ukládání optických kabelů,“ řekl radní pro oblast investic, majetku a rozvoje datové infrastruktury kraje Robert Pecha (KDU-ČSL).

Například společnost T-Mobile snahy samospráv v Česku vítá. „Spolupráci se Středočeským krajem považujeme za příkladnou, neboť je jedním z nejaktivnějších regionů v podpoře digitální infrastruktury,“ říká Patricie Šedivá.