iDNES.cz

Adresy si pohlídá více škol, proti spádové turistice bojují i další části Prahy

  8:30,  aktualizováno  8:30
Někteří rodiče touto dobou mění trvalé bydliště svých dětí, aniž by se stěhovali. Před blížícími se zápisy do prvních tříd tak potomkům zajišťují přijetí do základní či mateřské školy, která není jejich spádovou, avšak vybrali si ji. A to i přesto, že kvůli nim se třeba nedostanou děti z blízkého okolí. Do boje proti takzvané spádové turistice se zapojují další městské části metropole, většina ale čeká na verdikt Městského soudu v Praze, který má kontrolování trvalých pobytů na stole.

Zápis do prvních tříd. ilustrační snímek | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

„Je to neřestné, přehlašovat děti a snažit se je dostávat na roveň těch, které jsou ve spádu,“ konstatoval starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS) s tím, že pokud toto rodiče účelově dělají, riskují, že jejich dítě nenastoupí nebo bude mít problém s nastoupením do povinné školní docházky.

Podle vedení radnice mnoho rodičů od podvádění odrazuje vědomí, že školy v Praze 6 už letos potřetí budou ověřovat, jestli dítě skutečně na trvalé adrese žije.

Zápis do základních škol 2025: kam poslat přihlášku a co by měli prvňáčci umět

Z tohoto důvodu se letos k ověřování bydliště při zápisech připojují také městské části Praha 3 a 10, které budou uplatňovat stejnou metodiku jako Praha 6, jež ředitelům škol vysvětlují, jak mohou zjišťovat, zda trvalá adresa potenciálního žáka je tou, kde fyzicky bydlí.

Čestná prohlášení nefungují

„Pro nás je přínosné vidět, že kolegům se dodržování metodiky vyplácí,“ uvedl Michal Vronský (TOP 09), starosta Prahy 3. „I my narážíme na stejný problém. Na jedné straně jsme jako městská část nuceni zajistit kapacity pro děti ve školách, na druhé straně se rodiče i ředitelé škol ocitají v nejistotě, zda se to podaří, zda dítě bude přijaté na školu v místě, kde bydlí třeba od narození,“ popsal.

Loni museli na třech základních školách z deseti losovat mezi spádovými dětmi. „Tehdy jsme na to šli mírněji, formou čestného prohlášení, ale nezafungovalo to, takže ověřování vnímám jako nevyhnutelné,“ vysvětlil Vronský. Poukázal přitom na rozvojovou oblast Nákladové nádraží Žižkov, kde radnice pracuje s demografickou studií a developery, aby vznikalo dostatek školních kapacit, ale spádoví turisté jejich snahy komplikují.

Prověřujeme bydliště, na druhou stranu z právního hlediska na to moc právo nemáme.

Jan Kordaředitel ZŠ a MŠ Lyčkovo náměstí v Praze 8

„Dlouze a složitě vyjednáváme a plánujeme, ale pak měsíc před zápisem se čísla ve spádové oblasti změní třeba o několik desítek dětí a celé naše úsilí tak přichází vniveč,“ doplnil starosta k zahájení boje proti žákům s imaginárním bydlištěm.

Ačkoliv problém se týká celé Prahy, většina radnic zůstává u zavedené praxe a jejich školy trvalé bydliště neprověřují. Vyčkávají, jak metodu kontrolování trvalých pobytů a případné nepřijetí dítěte zhodnotí Městský soud v Praze.

Přihlášky do prvních tříd

  • Praha 6 čeká přihlášky od 1 200 spádových dětí na 1 100 židlí.
  • „Mezi 100 dětmi budou spádoví turisté,děti s odkladem nebo hlásící se na soukromé školy,“ uvedla Mariana Čapková, místostarostka Prahy 6 pro školství, která měla vznik metodiky na starosti.
  • Magistrát však již dříve uvedl, že školy trvalá bydliště žáků ověřovat nemají.

K němu už předloni podala radnice Prahy 6 žalobu na magistrát poté, kdy se spádový turista skrze odvolání proti metodice dočkal podpory magistrátu a škola ho musela přijmout.

Jan Brož z advokátní kanceláře KVB, která metodické doporučení pro ředitele škol pro Prahu 6 vypracovala, ale věří, že materiální interpretace výkladu místa trvalého pobytu, která byla připuštěna i v případě voleb, je ta správná.

„Současně jak nás, tak magistrát zajímá, jak to ve skutečnosti je, kde stojí pravda a jak je to správně,“ doplnil starosta Jakub Stárek.

Jedním z těch, kdo také brojí proti účelovému přehlašování dětí před zápisy, je Jan Korda, ředitel ZŠ a MŠ Lyčkovo náměstí v Praze 8, který je však ve své městské části výjimkou.

Apel na morálku

„Prověřujeme bydliště, na druhou stranu z právního hlediska na to moc právo nemáme. V případě, že by se někdo odvolal, bych třeba musel začít se zápisy od začátku, ale do toho tedy nejdu,“ přiznal.

Situaci řeší tak, že apeluje na morálku rodičů. „Snažím se na rodiče tlačit morálně už preventivně při úvodní schůzce budoucích prvňáčků, když pak narazím na účelové přehlášení, morální apel zopakuji s prosbou, aby se přiznali a místo přenechali jiným, ale jinak, když dítě tu trvalou adresu jednou má, nedá se nic dělat,“ uvedl Korda.

Navzdory úřadům. Praha 6 ověřuje trvalý pobyt žáků. Není to protiprávní, tvrdí radní

Přesto si dává navíc práci s pátráním po nečestných rodičích.

„Obcházím si adresy. Jsou různé způsoby, jak na ně přijít, ale i když takové případy rozpoznáte a oni odmítnou od svého jednání ustoupit, tak s tím nic neudělám,“ dodal Korda. Připustil, že jakmile by hrozilo losování ze spádových žáků, tuší, že by byl razantnější.

„Rodičům budoucích prvňáčků také popíšu náš projekt. V září chodí třídní s dětmi po jejich bydlištích a pro děti je to nepříjemné, když tvrdí, že jsou v Karlíně, ale pak vás nedokážou dovést domů. Jakmile ta třída skončí jinde než v našem okolí, je to špatně,“ uzavřel Korda.

zpět na článek